13 Հուլիս 2016 - 07:50 AMT
Մեծ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու գրեթե 40 կտավ է Ղրիմի Թեոդոսիայի պատկերասրահից տեղափոխվել Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահ: Այդ մասին հայտնել է Ղրիմի մշակույթի նախարար Արինա Նովոսելսկայան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հուլիսի 11-ին Այվազովսկու 38 գործ է ուղարկվել Մոսկվա` Տրետյակովյան պատկերասրահում կայանալիք Համառուսաստանյան ցուցահանդեսին ներկայացվելու նպատակով` պահպանման բոլոր պարտավորություններով և ապահովագրությամբ»,-ասել է նա:
Ըստ նախարարի, նկարները Մոսկվայում կլինեն ցուցահանդեսի ամբողջ ընթացքում, որպեսզի վերադառնան հայրենի քաղաք մինչև նկարչի 200-ամյակը:
Բոլոր կտավներն ապահովագրված են ավելի քան 2 մլն դոլարով: Նովոսելսկայան նշել է, որ Ղրիմը նամակ է հղել Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի թանգարաններ, ինչպես նաև արտերկրում հավաքածուներ ունեցողներին` առաջարկելով բերել և ցուցադրել Այվազովսկու աշխատանքները Թեոդոսիայում 2017-ին, երբ մեծ շուքով նշվելու է ծովանկարչի 200-ամյա հոբելյանը:
Այվազովսկու «Իններորդ ալիք» (1850) կտավն ընդգրկվել է արվեստի մասին միջազգային The Creative Business բլոգի աշխարհի 10 լավագույն կտավի ցանկում, որոնք պատկերում են փոթորկոտ ծովը: Ցանկը կազմել է գերմանացի հայտնի արվեստաբան, նկարչուհի Անդրեա Բեքլենդը, ում աշխատանքները ներկայացված են Գերմանիայի, Հաագայի, Փարիզի, Լոնդոնի և Վաշինգտոնի մասնավոր հավաքածուներում:

13 Июль 2016 - 07:03 AMT
Почти 40 картин мариниста Ивана Айвазовского отправлены из Феодосийской галереи художника в Крымув Третьяковскую галерею Москвы. Об этом сообщила министр культуры Крыма Арина Новосельская, передает РИА Новости.
«38 работ Айвазовского отправлены 11 июля со всеми охранными обязательствами и страховкой в Москву в Третьяковскую галерею на Всероссийскую выставку», — сказала Новосельская.
По словам министра, картины пробудут в Москве весь выставочный цикл, чтобы вернуться в родной город к 200-летнему юбилею художника.
Все картины застрахованы на сумму более 2 млн долларов. Новосельская отметила, что Крым направил письма в музеи Москвы и Санкт-Петербурга, а также зарубежным коллекционерам, владельцам работ Айвазовского с предложением привезти и показать его работы в Феодосии в 2017 году, когда будет широко отмечаться 200-летний юбилей мариниста.
Иван Константинович Айвазовский (Ованес Геворкович Айвазян) родился 29 июля 1817 года Феодосии. Его отец был армянским коммерсантом из Крыма.
Художник написал больше 6 тысяч работ и завоевал мировую славу в качестве художника-мариниста. При жизни Айвазовского состоялось более 120 выставок его картин не только в России, но и во многих странах.
Читайте также:Третьяковская галерея впервые ввела продажу билетов онлайн в связи с показом выставки Айвазовского