13 Հուլիս 2016 - 09:11 AMT
Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործով տուժող Արաքսյա Պողոսյանի իրավահաջորդներ Անդրանիկ և Նարինե Պողոսյանների կողմից Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի աջակցությամբ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ներկայացվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (Կյանքի իրավունք) և 13-րդ (Իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք) հոդվածներով նախատեսված իրավունքների խախտման հիմքով: Գանգատը հիմնավորվել է նրանով, որ ՄԻԵԿ 2-րդ հոդվածի իմաստով թույլ են տրվել նյութական և դատավարական իրավունքի խախտումներ, հայտնում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը:
Գանգատում նշվում է, որ պետությունը չի կատարել Արաքսյա Պողոսյանի և նրա ընտանիքի անդամների կյանքի նկատմամբ ակնհայտ վտանգը կանխարգելելու իր պարտավորությունը՝ հստակ իմանալով, որ Վալերի Պերմյակովը ենթակա չէ զորակոչման, առավել ևս՝ իրավունք չունի զենքով ծառայություն իրականացնելու:
Տուժող կողմի իրավահաջորդի շահերը պաշտպանող փաստաբան Լուսինե Սահակյանը 2015-ի դեկտեմբերին հայտարարել է, որ Պերմյակովն ունի լուրջ հոգեկան խնդիրներ:
«Երբ նա զորակոչվել է, 8 անգամ հոգեբուժական տարբեր բաժանմունքներում է եղել՝ դա հաստատված փաստ է, նա 8 անգամ փախուստի է դիմել՝ մինչ Հայաստան տեղափոխվելը, գտնվել է հոգեբույժների հսկողության տակ, նրան արգելվել է զենք կրել», – մանրամասնել է փաստաբանը:
Ըստ հայկական կողմի փորձաքննության՝ հոգեբուժական և հոգեկան վիճակի մասին եզրակացությամբ հաստատվել է՝ Վալերի Պերմյակովն ունի հոգեկան լուրջ խնդիրներ, սակայն նա մեղսունակ է, այսինքն՝ ենթակա է պատասխանատվության:
Բացի այդ, ռուսական կողմը պատշաճ կարգով և ժամանակին չի տեղեկացրել հայ իրավապահներին Վալերի Պերմյակովի՝ զորամասը լքելու մասին, ինչը կարող էր կանխել ողբերգությունը:
Ինչ վերաբերում է դատավարական իրավունքի խախտմանը, ապա ռուսական կողմի իրականացրած քննությունը, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փոխանցմամբ, հասանելի չի եղել տուժողի իրավահաջորդներին, ինչի արդյունքում վերջիններս զրկվել են գործի շրջանակներում իրենց իրավունքներն իրացնելու հնարավորությունից, մասնավորապես՝ միջնորդություններ ներկայացնելու, նախաքննական մարմնի որոշումները բողոքարկելու և այլ հնարավորություններից:
Ինչպես նաև՝ Վ. Պերմյակովի կողմից զորամասը ինքնակամ լքելու մասին ՀՀ իրավապահ մամիններին մոտ երեք ժամ ուշ տեղեկացնելու մասով որևէ պաշտոնատար անձ պատասխանատվության չի ենթարկվել:
ՄԻԵԿ 13-րդ հոդվածի իմաստով տուժողի իրավահաջորդների իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ ներպետական մեխանիզմներ չկան, քանի որ ռուսական կողմի իրականացրած քննության նյութերին տուժող կողմը հնարավորություն է ունեցել ծանոթանալու վերջնական որոշման կայացման պահից մոտ երեք ամիս անց միայն, երբ արդեն ՌԴ Քննչական կոմիտեում ավարտվել էին Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործով բոլոր վարույթները, և Վ. Պերմյակովը դատապարտվել էր տասը տարվա ազատազրկման:
Շիրակի ընդհանուր իրավասության դատարանը հունիսի 30-ի նիստում մերժել է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ Գյումրիում Ավետիսյանների սպանության գործով ներկայացված քաղաքացիական հայցը:
Ըստ նախորդ նիստում ներկայացված միջնորդության՝ Գյումրիում տեղի ունեցածի հետևանքով սպանվել է 7 մարդ, այդ թվում՝ 2 երեխա: Հասցվել է ոչ նյութական վնաս, խախտվել է ՄԱԿ կոնվենցիայով սահմանված կյանքի իրավունքը: Ռուսաստանը, լինելով այդ կոնվենցիայի անդամ, հանդիսանում է պատասխանող կողմ և պատասխանատվություն է կրում Գյումրիի ռուսական ռազմաբազայի ներկայացուցիչների գործողությունների համար:

13 Июль 2016 - 09:07 AMT
Правопреемники потерпевшей стороны по делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри – Андраник и Нарине Погосян представили жалобу против России в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ).
По сообщению Ванадзорского офиса Хельсинской Гражданской Ассамблеи, жалоба подана на основании нарушений прав, предусмотренных ст.2 («Право на жизнь») и ст. 13 («Право на эффективное средство правовой защиты») Европейской конвенции по правам человека.
Отмечается, что государство не выполнило свое обязательство по предотвращению очевидной угрозы для жизни Араксии Погосян и членов ее семьи, зная точно, что Валерий Пермяков не подлежит призыву в армию, более того, не имеет права на несение службы с оружием. Кроме того, российская сторона не уведомила своевременно и в надлежащем порядке армянских правоохранителей об оставлении Пермяковым воинской части, что помогло бы предотвратить трагедию, отмечается в иске.
В качестве нарушения процессуального права указано, что правопреемники потерпевшей не имели доступа к проведенному российской стороной расследованию, вследствие чего они лишились возможности на реализацию своих прав в рамках дела, в частности, права на подачу ходатайств, обжалование решений органа предварительного следствия и иных возможностей.
В жалобе также отмечается, что никто из должностных лиц не был привлечен к ответственности за несвоевременное, с опозданием на три часа, информирование правоохранительных органов Армении об оставлении Пермяковым воинской части.
Согласно заявителям, в плане нарушения статьи 13 Европейской конвенции по правам человека, отсутствуют внутригосударственные механизмы восстановления прав правопреемника потерпевшей, поскольку потерпевшая сторона имела возможность ознакомиться с материалами проведенного российской стороной расследования спустя почти три месяца с момента вынесения окончательного решения, когда Следственным комитетом РФ было уже завершено производство по делу об убийстве семьи Аветисянов, и Пермяков был приговорен к 10 годам лишения свободы.
Суд первой инстанции Ширакской области Армении 12-го июля отклонил представленное правопреемниками убитой российским военнослужащим Валерием Пермяковым в городе Гюмри семьи Аветисян ходатайство о самоотводе председательствующего на процессе судьи Арутюна Мовсисяна.
Ранее адвокат потерпевшей стороны ЛусинеСаакян заявила, что на заседании суда 8-го июля адвокаты представили ходатайство об отводе судьи Арутюна Мовсисяна. «Он скован в действиях, не в состоянии принимать самостоятельные решения», – отметила Саакян.
8-го июля сообщалось, что адвокаты правопреемников убитой российским военнослужащим Валерием Пермяковым в городе Гюмри семьи Аветисян намерены обратиться в ЕСПЧ с жалобой на отклонение судом гражданского иска против России в размере 450 тыс. евро.«Мы готовимся обратиться в Европейский суд с жалобой. В таком случае в качестве ответчика будет выступать также Армения. Если Армения хочет взять на себя такую ответственность, то мы дойдем до Евросуда», – сказала журналистам один из адвокатов потерпевшей стороны Лусине Саакян.
В Гюмри 12 января 2015 года была убита семья из семи человек, в том числе – двое малолетних детей. В совершении преступления обвиняется военнослужащий 102-й российской военной базы Валерий Пермяков, который 13 января был задержан российскими пограничниками при попытке пересечения армяно-турецкой границы и на допросе признал свою вину.
Валерий Пермяков уже получил свой первый срок 12 августа 2015 года за дезертирство с оружием, вверенным по службе, хищение и незаконное ношение огнестрельного оружия и боеприпасов. Пятый российский гарнизонный военный суд приговорил его к 10 годам лишения свободы с отбыванием наказания в колонии строгого режима. Дело по статье «Убийство» было выделено в отдельное производство и передано армянской стороне. Пермякову инкриминируется «Убийство двух и более лиц, совершенное с особой жестокостью и сопряженное с разбоем», «Разбой, совершенный с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение и с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия» и «Попытка незаконного пересечения государственной границы». Пермяков признал предъявленные ему обвинения.