Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմն ընդգրկված է «Ոսկե ծիրան» Երևանի 13-րդ միջազգային կինոփառատոնի Հայկական համայնապատկեր մրցույթում: Ֆիլմի պրեմիերան կայացել է հուլիսի 12-ին հենց երևանյան փառատոնի շրջանակում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Հայկական գյուղի տեղահանությունից հետո ծննդավայրում մնացած միակ հայ բնակչի մասին լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմը ստեղծվել է Ծովինար Խաչատրյանի «Գյուրջևանի վերջին բնակիչը» պատմվածքի հիման վրա: Այն իրական պատմություն է, գրվել է 1995 թվականին, տպագրվել է ԼՂՀ-ում, այնուհետև Լոս Անջելեսում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Ծ. Խաչատրյանն ասաց, որ իր ամուսնու ծննդավայրը բռնազավթել էին, միայն մի մարդ էր մնացել իր աղջկա հետ:
«Ես գրեցի պատմվածքը: Համառոտ պատմեցի Ջիվան Ավետիսյանին, ասաց, որ կարելի է դրանից լավ ֆիլմ սարքել, բայց այնպես ներկայացնել, որ ծննդավայր կորցնելը ոչ միայն հայի ցավն է, այլ համամարդկային ցավ է, այսինքն ազգային խնդիրը բարձրացրեց համամարդկային մակարդակի վրա: Շեշտը դրվել է հոգեբանականի վրա՝ քիչ խոսք, քիչ բառեր, ավելի շատ հերոսների խաղ, աչքեր, դիմախաղ և այդպես լցնել այդ լռությունը: Դա ռեժիսորի մոտ ստացվել է»,- ասել է պատմվածքի հեղինակը:
Ֆիլմի ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի խոսքով, ֆիլմում շատ կարևոր էր աղջկան փրկելը. «Պատերազմ, մարդիկ եզրագծում են, բայց փորձում են մարդ մնալ: Աղջկան փրկելը կարևոր է, որ վաղը կյանքը շարունակվի»:
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմը ստեղծվել է միջազգային համագործակցության արդյունքում՝ 5 երկրների համատեղ արտադրությամբ։ Ֆիլմում մասնակցություն են ունեցել դերասաններ Իրանից, Լիտվայից, Հունաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից և Հայաստանից։
Ջիվան Ավետիսանը նշել է, որ ֆիլում տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ էին խաղում և նրանք որոշում ընդունեցին խաղալ ֆիլմում օբյեկտիվ ընկալման արդյունքում. «Երկար աշխատել ենք դերասանների հետ, որպեսզի նրանք ընկալեն մեզ: Սանդրա Դաուկսայտե Պետրուլենը նախքան ֆիլմում նկարահանվելը, եղել է Արցախում, շփվել հասարակ մարդկանց հետ: Ես տվել եմ նրան հայկական մամուլի արձագանքը, նաև ադրբեջանական արձագանքը ղարաբաղյան դեպքերին: Ասել եմ, որ եթե ձեզ հետաքրքրում է, կարդացեք, որոշում կայացրեք, հակառակ երկրի կողմից ագրեսիվ արձագանք է լինելու»:
Հայաստանից դուրս ֆիլմի մասսայական ցուցադրություն տեղի չի ունեցել, բայց, ըստ ռեժիսորի, արդեն շատ մասնագետներ, ովքեր ծանոթացել էին միայն սցենարին, դիտել ֆիլմը միայն մոնտաժված մակարդակում, վստահորեն ասել են, որ ֆիլմն իր ասելիքը կարող է հասցնել աշխարհին:
«Անկեղծ խոստովանում եմ, որ եթե ֆիլմի ասելիքն այդքան զորեղ չլիներ, չէր կարող ստանալ այդքան երկրից աջակցություն, ի զորու չէինք լինի հավաքվել ֆիլմի բյուջեն, այսքան դերասաններ տարբեր երկրներից»,- ասել է Ջ. Ավետիսյանը:

13 Июль 2016 - 11:43 AMT
В рамках XIII Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» состоялась премьера фильма «Последний житель» Дживана Аветисяна.
13-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» проходит в Ереване с 10 по 17 июля.
Фильм «Последний житель» включен в конкурсную программу кинофестиваля под названием «Армянская панорама». В основу полнометражной картины «Последний житель» легла повесть Цовинар Хачатрян «Последний житель Гюрджевана».
Автором сценария картины является Масис Багдасарян. Автор музыки – всемирно известный американский рок-певец и музыкант армянского происхождения, вокалист группы «System of a Down» (SOAD) Серж Танкян.
Как рассказала 13-го июля на пресс-конференции Цовинар Хачатрян, в основе повести «Последний житель Гюрджевана» – реальная история. Повесть была написана в 1995 году, издана сначала в НКР, затем – в Лос-Анджелесе.
«Я написала повесть. Коротко рассказала сюжет Дживану Аветисяну. Он сказал, что из нее можно сделать хороший фильм, и показать, что потеря родины – это боль не отдельно взятого человека, а общечеловеческая боль. Режиссеру это удалось», – отметила она.
Режиссер Дживан Аветисян в свою очередь отметил, что в фильме снимались актеры из разных стран, добавив: «Мы долго работали с актерами, над их объективным восприятием армянского народа», передает Panorama.am.
В фильме снимались актеры из Армении, Ирана, Литвы, Греции, США, России.
Фильм «Последний житель» повествует о последнем обитателе села, которое покинуло армянское население. Главный герой картины – Абгар – не собирается уезжать из родного села, так как ждет дочь, ставшую свидетельницей азербайджанских погромов и попавшую в психбольницу.
Как отметил режиссер, месседж картины в том, что главное остаться человеком, не потерять человеческое достоинство – независимо от жизненных условий. «В этом контексте очень важно спасение дочери, так как этим обуславливается продолжение жизни», – сказал Аветисян.
В 2016-м году XIII международный кинофестиваль «Золотой абрикос» (10-17 июля) посвящен 25-летию независимости Республики Армения. В рамках кинофестиваля будет показано около 135-ти фильмов, из которых 43 в трех конкурсных программах «Международный игровой конкурс», «Международный документальный конкурс» и «Армянская панорама».