ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը ներկայացրել է հուլիսի 17-ի լույս 18-ի գիշերը Էրեբունի թաղամասում գտնվող ՊՊԾ գնդի զինյալ անձանց կողմից գրավված տարածքում տիրող իրավիճակը: Նա նշել է, որ բանակցությունները գնում են հանձնվելու և գործողությունը դադարեցնելու վերաբերյալ:
«Սեֆիլյանին բանակցություններում ներգրվելու մասին առայժմ խոսք չկա: 2 կողմի պահանջներն էլ նույնն են մնում: Պատանդները 5-ն են, Վլադիմիր Գասպարյանը չի մասնակցում բանակցություններին` նա համակարգում է ամեն ինչ, բանակցությունները վարում է «համապատասխան կոնտակտային սպա», -ասել է Պողոսյանը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հուլիսի 17 ֊ին, լուսաբացին «Սասնա Ծռեր» խումբը գրոհել է Էրեբունի վարչական շրջանի տարածքում գտնվող ՊՊԾ գնդի շենքը, այն գրավել և պատանդ պահել ոստիկանների։ Գրոհի արդյունքում մեկ ոստիկան է սպանվել, մի քանի ոստիկաններ հրազենային վնասվածքներ են ստացել։ ՊՊԾ շենքը գրավածների մոտ են որպես պատանդ, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը, Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, որոնք գնացել էին տարածք՝ բանակցելու, բայց նրանց, որպես անվտանգության երաշխիք «Սասնա Ծռերի» անդամները պահել են իրենց մոտ։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Ազգային անվտանգության ծառայությունը, «տևական բանակցությունների և իրականացված հատուկ միջոցառումների արդյունքում հաջողվել է ազատ արձակել ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում պատանդ պահվող ոստիկանության մեկ ծառայողի, ինչպես նաև մեկ քաղաքացիական անձի՝ շտապօգնության մեքենայի վարորդին»:

Заместитель начальника полиции Армении Унан Погосян представил журналистам ситуацию с захватом здания полка ППС в Ереване в ночь на 18 июля и состояние заложников.
Он отметил, что с мятежниками ведутся переговоры о прекращении действий и добровольной сдаче.
«Пока не идет речи о вовлечении Сефиляна в переговорный процесс. Требования обеих сторон остаются неизменными. Заложников 5, Владимир Гаспарян не участвует в переговорах, он управляет ситуацией, переговоры ведет соответствующий контактный офицер», -сказал Погосян, передает Радио «Свобода».
Утром 17 июля группа вооруженных лиц захватила здание отделения полиции в районе Эребуни на окраине Еревана, требуя освободить содержащегося под арестом участника карабахской войны Жирайра Сефиляна, обвиняемого в незаконном приобретении и хранении оружия. Один полицейские погиб, трое получили ранения. В числе заложников мятежников остались заместитель начальника полиции Армении генерал-майор полиции Вартан Егиазарян и заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян.
Ранее в СНБ Армении сообщили, что представители вооруженной группы, захватившей здание полиции на окраине Еревана, освободили двоих заложников. После длительных переговоров, спецпоразделениям удалось добиться освобождения одного полицейского и одного гражданского лица – водителя скорой помощи.
Мятежники отказываются отпускать на свободу заместителя начальника полиции Армении Вартана Егиазаряна и Валерия Осипяна и не соглшаются сдаваться.