22 Հուլիս 2016 - 16:38 AMT
ՊՊԾ գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական տվյալների մշակման ու իրացման արդյունքում ձերբակալվել է գունդը գրաված խմբի անդամների հետ կապերի մեջ գտնվող անձանց խումբ։
Ինչպես հայտնում է ԱԱԾ մամուլի ծառայությունը, ՊՊԾ գնդի տարածքում գտնվող զինված խմբի անդամները ներկայումս անմիջականորեն ուղղորդում և ուղղակի ցուցումներ են տալիս դրսում գտնվող իրենց հանցակիցներին, կազմակերպելու և իրականացնելու քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը վտանգող, այդ թվում՝ խուճապ սփռող և բախումներ հրահրող սադրիչ և հանցավոր գործողություններ:
Ըստ հաղորդագրության, այս կապակցությամբ հուլիսի 21-ին ձերբակալվել է Վ. Գ.-ն, ով ապօրինի կերպով զենք, այդ թվում՝ նռնակ կրելով փորձել է հասնել Խորենացի փողոցի արգելափակված հատված, սակայն նրա հանցավոր գործողությունները խափանվել են մինչև նշված վայր հասնելը: Բացի այդ, հուլիսի 22-ին ձերբակալվել է Մ.Ա.-ն, ով փորձել է բենզինով և յուղով շշալցված պայթուցիկները («մոլոտովի կոկտեյլ») պոլիէթիլենային տոպրակներով տեղափոխել Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածը և դրանք օգտագործել պատեհ առիթի դեպքում:
«Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ զինված խմբին հանցակցելու իրական մտադրություններ ունեցող այլ անձինք ևս անհատականացված են և ներկայումս գտնվում են իրավասու պետական մարմինների մշտադիտարկման ներքո: Նրանց հնարավոր հանցավոր գործողությունների կասեցման կամ խափանման համար ձեռնարկվում են օրինական և հասանելի բոլոր միջոցները: Նկատի ունենալով վերոնշյալը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը խստագույնս հորդորում է քաղաքացիներին մարդկանց կուտակումների վայրերում դրսևորել շրջահայացություն, տարօրինակ վարքագիծ կամ կասկածելի առարկաներ նկատելու դեպքում անհապաղ լքել համապատասխան տեղանքը և այդ մասին անմիջապես տեղյակ պահել իրավապահ մարմիններին», – նշվում է հաղորդագրությունում:

При реализации процессуальных и оперативно-розыскных данных в рамках уголовного дела по захвату здания полка ППС полиции в Ереване была задержана группа лиц, находящихся в преступной связи с членами вооруженной группы захватчиков, называющих себя «Сасна црер».
Как сообщает пресс-служба СНБ РА,члены вооруженной группы, находящиеся на территории полка ППС сейчас непосредственно направляют и дают прямые указания своим сообщникам для осуществления провокационных и преступных действий, ставящих под угрозу жизнь и здоровье граждан, а также сеющих панику и провоцирующих столкновения.
Согласно сообщению СНБ РА, 21 июля был задержан В.Г., который пытался пройти к закрытому участку улицы Хоренаци имея при себе незаконно хранящееся оружие, в частности гранату, но его преступные действия были пресечены до того, как он успел дойти до места.
Кроме того, 22 июля, был задержан М.А., который пытался в полиэтиленовых пакетах доставить туда же заполненные бензином и маслом бутылки с взрвчатым веществом (коктейли Молотова), чтобы использовать их в подходящее время и при случае.
«Служба национальной безопасности предупреждает, что идентифицированы также другие лица, стремящиеся соучаствовать в действиях вооруженной группы, и сейчас находятся под постоянным мониторингом правоохранительных органов.В целях пресечения или предотвращения их возможной преступной деятельности используются все законные и доступные средства. Учитывая все это, Служба национальной безопасности Армении призывает граждан быть осмотрительным в местах скопления людей, при обнаружении странного поведения и подозрительных предметов, незамедлительно покинуть указанное место и немедленно сообщить об этом правоохранительные органы», – говорится в сообщении СНБ.
Читайте также:Сефилян, сторонники которого захватили здание ППС в Ереване, готов принять участие в переговорах