Ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել նախօրեին տեղի ունեցած դեպքերի մասին:
«2016թ. հուլիսի 29-ին, ժամը 21-ից մինչեւ 23-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքից, մասնավորպես, գնդի եռահարկ շենքի տանիքի պատուհաններից, ինչպես նաեւ գնդի հսկիչ անցագրային կետից զինված խմբի անդամները տարբեր զինատեսակներից պարբերաբար կրակ են արձակել Սարի թաղի տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների, նշված բնակավայրի տների, ինչպես նաեւ Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածը վերահսկող իրավապահ մարմինների ծառայողների ուղղությամբ, իսկ Խորենացի փողոցի բեռնատար ավտոմեքենաներով պատնեշի վրա նետել են ձայնալուսային նռնակներ:
Բացի այդ, զինված խումբը գնդի տարածքում նռնակ է պայթեցրել, որից հետո փորձել է այրել իրենց կողմից գնդի հսկիչ անցագրային կետի մոտակայքում կայանած ավտոբուսը՝ դրա տակ այրվող առարկաներ նետելով:
Իրավապահների պատասխան համարժեք գործողություններով կրակի բոլոր օջախները լռեցվել են, իսկ զինված խմբի անդամների նախահարձակ բոլոր գործողությունները՝ խափանվել: Ըստ նախնական տվյալների՝ փոխհրաձգության հետեւանքով հրազենային վնասվածքներ են ստացել ինչպես Սարի թաղում ծառայություն իրականացնող ոստիկաններ, այնպես էլ զինված խմբի անդամներ:
Ստեղծված պայմաններում ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարում է, որ զինված խմբի կողմից շարունակական ահաբեկչական գործողություններով իրավիճակի կտրուկ սրումը, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների, ինչպես նաեւ արգելափակված գոտուց դուրս գտնվող անձանց, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ արձակված կրակահերթերն այլեւս չեն կարող որեւէ կերպ հանդուրժվել:
Հայտնում ենք, որ հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո սպառվել են ահաբեկիչների հետ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հասնելու բոլոր ողջամիտ հնարավորությունները: ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված եւ առկա պայմաններով արդարացված ուժի գործադրումը բացարձակապես անհրաժեշտ է քաղաքացիներին՝ նրանց կյանքի եւ առողջության համար վտանգավոր հաձակումից պաշտպանելու, իրավապահ մարմինների ծառայողների կյանքին եւ առողջությանը սպառնացող զինված հարձակումը հետ մղելու, նրանց զենքին տիրանալու փորձերը կանխելու, պատանդներին ու զավթված պետական պահպանության ենթակա օբյեկտներն ազատելու, ինչպես նաեւ զինված խմբի դիմադրությունը ճնշելու համար:
Ուստի զինված խմբի անդամներին զենքը վայր դնելու և առանց դիմադրության իշխանություններին հանձվելու համար ժամանակ է տրվում մինչեւ այսօր ժամը 17.00-ն: Հակառակ դեպքում իրավապահ մարմինների հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները լիազորված են առանց նախազգուշացման կրակ բացել եւ վնասազերծել ՊՊԾ գնդի տարածքում կամ դրանից դուրս գտնվող ցանկացած զինված անձի:
Զգուշացնում ենք նաեւ, որ առանց թույլտվության արգելափակված գոտի մուտք գործելու յուրաքանչյուր փորձ գնահատվել եւ գնահատվելու է որպես ահաբեկչության հանցակցություն, այն կատարած բոլոր անձինք, անկախ իրենց կարգավիճակից, ենթարկվելու են քրեական պատասխանատվության, իսկ ոստիկանական արգելապատնեշները բռնությամբ ճեղքելու բոլոր փորձերը կասեցվելու են օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցների օգտագործմամբ»,- ասվում է ԱԱԾ հայտարարության մեջ:

30 Июль 2016 - 12:32 AMT
Служба национальной безопасности Армении распространила заявление в связи с событиями 29 июля вокруг захваченного полка ППС в Ереване.
Согласно заявлению спежслужб, СНБ РА предоставила захватившей полк ППС вооруженной группе «Сасна црер» время до 17:00 (по Еревану) для сдачи властям.
«29 июля с 21:00 до 23:00 (по Еревану) с территории полка ППС Полиции Армении, в частности, из окон трехэтажного здания полка, а также КПП полка, члены вооруженной группы периодически стреляли из различного вооружения в направлении осуществляющих службу сотрудников полиции, а в направлении полицейских, стоящих на улице Хоренаци, метнули свето-шумовую гранату.
Кроме того, вооруженная группа взорвала гранату на территории полка ППС, после чего попытались сжечь автобус, находящийся у проходной ППС, бросая под него горящие предметы.
В результате соответствующих действий правоохранителей все очаги возгорания были потушены, а все действия членов вооруженной группы пресечены. По предварительным данным, огнестрельные ранения получили как несущие службу в районе Сари тах полицейские, так и члены вооруженной группы»,- говорится в сообщении СНБ РА.
В создавшихся условиях Служба национальной безопасности РА заявляет, что «резкое обострение ситуации в результате продолжающихся террористических действий вооруженной группы, стрельба по сотрудникам правоохранительных органов, а также по лицам, находящимся за пределами закрытой зоны, в том числе по гражданским лицам, более не могут продолжаться».
«После событий поздней ночи 29 июля исчерпаны все существующие разумные возможности для мирного решения ситуации с террористами. Предусмотренное законодательством РА и оправданное в сложившихся условиях применение силы абсолютно необходимо для защиты граждан от опасного для жизни и здоровья нападения, предотвращения вооруженной атаки, угрожающей жизни и здоровью служащих правоохранительных органов, пресечения попыток завладеть оружием, освобождения заложников и захваченных объектов государственной охраны, а также подавления сопротивления вооруженной группы»,- заявляет СНБ РА..
«Следовательно, для сложения оружия и сдачи властям без сопротивления вооруженной группе предоставляется время до 17:00 (по Еревану). В противном случае, специальные подразделения правоохранительных органов уполномочены без предупреждения открывать огонь и обезвредить находящихся на территории полка ППС или за ее пределами любого вооруженного человека», – говорится в сообщении СНБ Армении.
«Любая попытка проникновения на на запретную зону без разрешения будет расценена как пособничество терроризму, а все лица, вне зависимости от статуса, будут привлечены к уголовной ответственности, а попытки прорыва полицейского оцепления с применением силы будут пресечены с использованием всех предусмотренных законом средств»,- предупреждает СНБ РА.
Сторонники вооруженной группы «Сасна црер», захватившей здание полка ППС в Ереване, 29 июля собрались на площади Свободы. После митинга они начали шествие в направлении улицы Хоренаци, примыкающей к зданию захваченного полка, однако на полпути свернули в сторону района Сари тах, где вскоре начались столкновения. Полицейские применили слезоточивый газ и звуковые гранаты. Полиция разогнала митинги, пострадали граждане, избиты журналисты.Во время разгона митинга сторонников вооруженной группы «Сасна црер», захватившей полк ППС в Ереване, в районе Сари тах ряд журналистов подверглись нападению. Была повреждена также техника. В числе пострадавших и фотожурналисты PAN Photo. В результате применения полицией спецсредств во время разгона демонстрации пострадали 73 человека, в числе которых 5 полицейских (1 из них получил огнестрельное ранение в ходе перестрелки с вооруженной группой). 165 человек подвергнуты приводу, 26 из них арестованы.