1 Օգոստոս 2016 - 06:31 AMT
Օգոստոսի 1-ին, տեղական ժամանակով ժամը 08.46-ին (Գրինվիչի ժամանակով` 04.46) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է 5.0 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում:
Երկրաշարժի աշխարհագրական կոորդինատներն են՝ հյուսիսային լայնության 40.370 և արևելյան երկայնության 48.130: Երկրաշարժի հիպոկենտրոնը գտնվում է 10 կմ խորության վրա: Ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունն էպիկենտրոնում կազմել է 6-7 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է ԼՂՀ տարածքում, մասնավորապես՝ Ստեփանակերտ քաղաքում՝ 3-4 բալ և ՀՀ տարածքում, մասնավորապես՝ Սյունիքի, Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի մարզերում, ինչպես նաև Երևանում՝ 2-3 բալ ուժգնությամբ:
2015-ի սեպտեմբերի 4-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 08:49-ին, ՏԿԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցն Ադրբեջանում օջախի 30 կմ խորությամբ և 5,3 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցել: Ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունն էպիկենտրոնում կազմել է 7-8 բալ: Էպիկենտրոնը գտնվել է 13 կմ խորությամբ՝ Շեքի քաղաքից 29 կմ դեպի հարավ-արևելք: Զոհեր չեն եղել:
Երկրաշարժը զգացվել է Հայաստանի մի շարք բնակավայրերում՝ Երևանում (3-4 բալ), Վանաձորում (2-3 բալ), Ստեփանավանում, Կապանում (3 բալ), Իջևանում, Նոյեմբերյանում (4 բալ), Չորաթանում (3-4 բալ), Այգեձորում (4-5 բալ):
Հուլիսի 12-ին՝ ժամը 14.14-ին 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցվել Հայաստան-Վրաստան սահմանամերձ գոտում` էպիկենտրոնը Վրաստանի տարածքում: Երկրաշարժը զգացվել է Հայաստանի հյուսիսային հատվածում՝ Գյումրի, Ստեփանավան և Ալավերդի քաղաքներում՝ 4-5 բալ, Երևանում՝ 3 բալ ուժգնությամբ:

1-го августа в 08:46 по ереванскому времени ( 07:46 МСК) зафиксировано землетрясение магнитудой 5.0, эпицентр которого находился на территории Азербайджана. Об этом сообщает сейсмическая сеть Службы Сейсмической защиты МЧС Армении.
Географические координаты землетрясения: 40.370 северной широты и 48.130 восточной долготы. Очаг землетрясения залегал на глубине 10 км. Сила подземных толчков в эпицентре составила 6-7 баллов.
Землетрясение ощущалось на территории Нагорно-Карабахской Республики, в частности, в городе Степанакерт (3-4 баллов), а также на территории Армении, в частности, в Сюнике, Вайоц Дзоре, Гегаркунике и Ереване (2-3 баллов).
Сообщений о жертвах и разрушениях нет.
4-го сентября 2015-го года землетрясение магнитудой 5,9 произошло утром (07:49 мск) на территории Шекинского района Азербайджана на северо-западе страны.Эпицентре подземных толчков находился в 29 км юго-восточнее города Шеки. Очаг залегал на глубине 13 км. Сообщений о жертвах и разрушениях нет.По данным министерства территориального управления и чрезвычайных ситуаций Армении, толчки ощущались также в ряде армянских городоев – в Ванадзоре (2-3 балла), Степанаване, Капане (3 балла), Иджеване, Ноемберяне (4 балла), в Ереване (3-4 балла).