1 Օգոստոս 2016 - 12:49 AMT
Երևանի Խորենացի փողոցում և Սարի թաղում հուլիսի 29-ին և 30-ին տեղի ունեցած խաղաղ հավաքների ընթացքում քաղաքացիների նկատմամբ Ոստիկանության ծառայողների կողմից գործադրած բռնության, նրանց կողմից հատուկ միջոցների կիրառման, դրանց հետևանքով հավաքների մասնակիցներին, ինչպես նաև Սարի Թաղի բնակիչներին պատճառված վնասների վերաբերյալ հաղորդումներն ու նյութերը ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Հաղորդումներն ու նյութերն ուղարկվել են քրեական հետապնդման հարուցման հարցը լուծելու նպատակով:
Ուղարկված նյութերը վերաբերում են թե՛ ոստիկանության ծառայողների, թե՛ քաղաքացիական հագուստով, քաղաքացիների պնդմամբ, ոստիկանների գործողություններին, տեղեկացնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Էրեբունու ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի աջակիցները հուլիսի 29-ին հերթական հանրահավաքն անցկացրեցին Ազատության հրապարակում: Հանրահավաքից հետո նրանք երթով շարժվել են դեպի Խորենացի փողոց, որտեղ գտնվում է ՊՊԾ գունդը, սակայն կեսից ցուցարարների մի մասը թեքվել է դեպի Սարի թաղ՝ հավաքվելով այնտեղ: Ոստիկանությունը ցրել է ցույցերը՝ հատուկ միջոցների կիրառմամբ, ծեծվել են բազմաթիվ քաղաքացիներ, լրագրողներ:
Տուժել է 73 քաղաքացի (5-ը՝ ոստիկան, նրանցից մեկը հրազենային վիրավորում է ստացել գնդի մերձակայքում փոխհրաձգության ընթացքում): Բերման է ենթարկվել 165 մարդ, ձերբակալվել է 26-ը:
«Սասնա ծռերը» գրավել են Էրեբունու ՊՊԾ գունդը հուլիսի 17-ին՝ փաստացի, պահելով այն վերահսկողության տակ համարյա 2 շաբաթ: Գրոհի ժամանակ զոհվել է գնդապետ Արթուր Վանոյանը, հուլիսի 30-ին սպանվել է ոստիկան Յուրա Տեփանոսյանը:
Հուլիսի 31-ին՝ ժամը 21:00-ի սահմաններում ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարել է, որ հուլիսի 30-ին և 31-ին ՀՀ Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի ազատագրմանն ուղղված, իր որակմամբ, հակաահաբեկչական օպերացիան ավարտվել է:
«ՀՀ իրավասու իրավապահ մարմինների հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներն իրենց հետևողական և համաձայնեցված գործողություններով ստիպել են զինված խմբի անդամներին վայր դնել զենքը և հանձնվել իշխանություններին: Ձերբակալվել է 20 ահաբեկիչ: ՊՊԾ գնդի տարածքն ամբողջությամբ ազատագրված է», – ասվում է ԱԱԾ հայտարարությունում:

1 Август 2016 - 13:29 AMT
Омбудсмен Армении Арман Татоян направил в Генпрокуратуру сообщения и материалы относительно случаев применения насилия против граждан со стороны полиции вечером 29-го и в ночь на 30 июля в Ереване.
«В Генпрокуратуру направлены материалы о применении в отношении граждан в ходе мирного собрания на улице Хоренаци и в районе Сари Тах насилия со стороны полицейских, использовании ими спецсредств, причинении вследствие этого ущерба, как участникам собраний, так и жителям района Сари Тах», — говорится в заявлении офиса омбудсмена Армении.
Отмечается, что направленные материалы касаются действий как сотрудников полиции, так и, по утверждению граждан, полицейских в гражданском, сообщает офис омбудсмена РА.
Ранее защитник прав человека Армении Арман Татоян потребовал возбудить уголовные дела против полицейских, применивших насилие против граждан во время разгона демонстрации в Ереване.«Требую также незамедлительно приостановить деятельность эти полицейских до выяснения всех обстоятельств дела, вне зависимости от того, действовали они в полицейской форме или в штатском», – говорится в распространенном офисом омбудсмена заявлении.
Утром 17-го июля группа вооруженных лиц, называющая себя «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), захватила здание отделения полиции в районе Эребуни на окраине Еревана, требуя освободить содержащегося под арестом участника карабахской войны Жирайра Сефиляна, обвиняемого в незаконном приобретении и хранении оружия. Среди своих требований вооруженная группа также назвала отставку президента Армении Сержа Саргсяна и отказ от сдачи территорий Нагорно-Карабахской Республики Азербайджану.
«Сасна црер» в первые дни удерживали находящихся в здании людей, а также прибывших туда для проведения переговоров заместителя начальника полиции Армении Вартана Егиазаряна и замначальника полиции Еревана Валерия Осипяна.
23 июля мятежники освободили всех удерживаемых заложников. С 27-го июля на территории полка ППС находились также четверо медработников «Скорой помощи». Однако фельдшер Давид Тоноян был отпущен вечером того же дня (27-го июля), а врач Сальвадор Хечоян покинул территорию ППС, сопровождая двоих членов вооруженной группы 29-го июля. 31-го июля двое оставшихся на территории ППС в Ереване Норайр Теванян и Малина Маргаряноколо 14:00 самостоятельно вышли из захваченного здания. Вечером 31-го июля вооруженная группа заявила о своем намерении сложить оружие. Все 20 членов «Сасна црер» были задержаны.
Во все дни захвата в армянской столице проходили акции протеста в поддержку вооруженной группы «Сасна црер». В ночь с 29-го на утро 30-го июля, в результате применения полицией спецсредств, во время разгона демонстрации пострадали десятки человек, среди которых были и журналисты.