2 Օգոստոս 2016 - 10:24 AMT
Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքի գրավումից և դրան հաջորդած իրադարձություններից հետո Հայաստանում արգելվել է զենքի վաճառքը: Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» թերթը` իր աղբյուրներին հղումով։
Թերթի լրագրողը, որպես գնորդ, այցելել է զենքի վաճառքով զբաղվող խանութներ։ Խանութներից մեկում աշխատակիցը տեղեկացել է, թե ինչու են իրենց խանութի ցուցափեղկերը դատարկ։ Վաճառողը նշել է, որ այս օրերին, ՊՊԾ գնդի և դրան հարակից տարածքներում տեղի ունեցած իրադարձություններով պայմանավորված, վաճառում են միայն պնևմատիկ զենքեր, որոնք վտանգավոր չեն և գրանցման կարիք չունեն։
«Ավելի լուրջ զենքերը, որոնք վաճառում ենք գրանցում ձեռք բերելուց հետո, հավաքել ենք, որովհետև ոստիկանությունից ասել են, որ չեն գրանցելու»,– պարզաբանել է խանութի աշխատակիցը։
ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունից PanARMENIAN.Net-ին պատասխանեցին, որ այս հարցով տեղեկատվություն չունեն տրամադրելու:
Երեբունու ՊՊԾ գունդը զավթած «Սասնա ծռեր» զինյալ խմբավորումը գրավախ է պահել գնդի տարածքը մոտ 2 շաբաթ՝ հուլիսի 17-ից մինչև հուլիսի 30-ը: Այդ ընթացքում զոհվել է 2 իրավապահ, ևս 6-ը վիրավորվել են:

2 Август 2016 - 11:59 AMT
Полиция взяла под контроль продажу оружия в Армении, определенные виды оружия запрещены для продажи. Об этом сообщил руководитель пресс-службы полиции Армении Ашот Агаронян.
Ранее газета « Айкакан жаманак» сообщила, что в Армении запрещена продажа оружия после захвата две недели назад здания полка патрульно-постовой службы полиции в Ереване.
«Продажа оружия взята под контроль полицией. Определенные виды оружия были запрещены для продажи», — сказал Агаронян, передает РИА Новости.
Вооруженная группа «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна) 17 июля захватила полк ППС полиции в Ереване, требуя освободить содержащегося под арестом участника карабахской войны Жирайра Сефиляна, обвиняемого в незаконном приобретении и хранении оружия.Группа удерживала здание полка 2 недели. 31 июля «Сасна црер» сдались властям, добровольно сложив оружие. В ходе этих событий погибли 2 правоохранителей, еще 6 получили ранения. В перестрелках с полицией были ранены также многие участники группы.