ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ստացված մի շարք քաղաքացիների, փաստաբանների հաղորդումների, ինչպես նաև զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակված տեղեկությունների քննարկմամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ մի խումբ զինված անձանց կողմից Երևանի Մ. Խորենացի փողոցում գտնվող՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ վարչական շինությունները զավթելուց հետո, 2016թ. հուլիսի 20-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ ոստիկանության ծառայողները, իրենց պաշտոնեական դիրքը ենթադրաբար ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով կամ դիտավորությամբ այնպիսի գործողություններ կատարելով, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել նրանց լիազորությունների շրջանակից, Մ. Խորենացի փողոցում, հարակից տարածքներում, Սարի թաղում և այլ վայրերում հատուկ միջոցների գործադրման հետևանքով մարմնական վնասվածքներ են պատճառել տարբեր անձանց:
ՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումներ անձանց բերման ենթարկելիս և դրանից հետո նրանց նկատմամբ բռնություն են գործադրել, պատճառել մարմնական վնասվածքներ, ինչպես նաև օրենքով նախատեսվածից ավելի ժամանակով ապօրինի պահել են այնտեղ՝ անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս, հայտնում է ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունը:
Նշվում է, որ Ոստիկանության ծառայողները, նույն միջոցառումներն իրականացնելիս իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, ենթադրաբար խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը և բերման ենթարկվածներին իրավաբանական օգնություն ցույց տալու նպատակով ներկայացած փաստաբանների լիազորությունների իրականացմանը:
Ոստիկանության ծառայողների կողմից առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը և փաստաբանների լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 164-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 332.3-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել են քրեական գործեր: Նկատի ունենալով գործերի բարդությունն ու մեծ ծավալը՝ նախաքննություն կատարելու համար կազմվել են քննչական խմբեր:
Միաժամանակ, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը կոչ է անում հիշյալ դեպքերի ընթացքում տուժած քաղաքացիներին, փաստաբաններին, լրագրողներին (լրատվամիջոցներին) դիմել վարույթն իրականացնող մարմնին, առկայության դեպքում տրամադրել բռնության գործադրման, տեխնիկայի վնասման, մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու փաստերը հիմնավորող տեսաձայնագրառումները:
Երևանի մայրաքաղաքում «Սասնա ծռեր» խմբավորման կողմից ՊՊԾ գնդի գրավման ամբողջ ընթացքում (15 օր) ընթանում էին ցույցեր, որոնք մի քանի անգամ բախումների վերաճեցին: Հուլիսի 29-ի երեկոյան ու լույս 30-ի գիշերը ոստիկանությունը և քաղաքացիական հագուստով մարդիկ ցրել են ցույցը Սարի թաղում հատուկ միջոցների կիրառմամբ, որի ժամանակ տասնյակ մարդիկ տարբեր աստիճանների վնասվածքներ են ստացել:

4 Август 2016 - 05:58 AMT
Возбуждены уголовные дела по фактам применения полицией насилия, злоупотребления должностными полномочиями, препятствования профессиональной законной деятельности журналистов и осуществлению полномочий адвокатов.
В ходе рассмотрения сообщений ряда граждан, адвокатов, а также опубликованных в СМИ сведений получены данные о том, что после захвата группой граждан административных зданий полка ППС полиции Армении на ул. Хоренаци, в период с 20-го по 30-ое июля 2016 года служащие полиции Армении, используя свое служебное положение вопреки интересам службы или умышленно совершив действия, которые явно выходили за рамки их полномочий, на улице Хоренаци и прилегающих территориях, в Сари-Тахе и других местах в результате применения специальных средств причинили телесные повреждения различным лицам, применили насилие в отношении граждан при их задержании и приводе в подразделения полиции Армении, причинили телесные повреждения, а также незаконно нарушили установленный законом срок административного задержания, нанеся существенный ущерб правам и законным интересам граждан, сообщает пресс-служба Специальной следственной службы Армении.
Служащие полиции, при осуществлении этих мероприятий, используя должностное положение, препятствовали профессиональной законной деятельности журналистов и осуществлению полномочий адвокатов при оказании юридической помощи подвергнутым приводу лицам.
По вышеуказанным фактам в Специальной следственной службе Армении возбуждены уголовные дела по п.1 ст.308, ч.2 ст.309, ч.2 ст.164, ч.1 ст.332.3 Уголовного кодекса РА, ведется следствие.
Ранее организация «Репортеры без границ» осудила применение насилия против журналистов в Ереване 29 июля при разгоне акции протеста в поддержку вооруженной группы «Сасна црер» в районе Сари тах в Ереване. «Полицейские в штатском, вооруженные дубинками и железными прутьями, били журналистов, в то время, как были проинформированы, что эти журналисты ведут съемку на месте событий», – говорится в заявлении организации.
Вооруженная группа «Сасна црер» 17 июля захватила полк ППС полиции в Ереване, требуя освободить содержащегося под арестом участника карабахской войны Жирайра Сефиляна, обвиняемого в незаконном приобретении и хранении оружия.Группа удерживала здание полка 2 недели. 31 июля «Сасна црер» сдались властям, добровольно сложив оружие. В ходе этих событий погибли 2 правоохранителей, еще 6 получили ранения. В перестрелках с полицией были ранены также многие участники группы. По делу о захвате проходят 47 человек.