4 Օգոստոս 2016 - 09:28 AMT
Օգոստոսի 4-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը հրաժարական է տվել: Այս մասին ֆեյսբուքյան պաշտոնական իր էջում հայտնել է գլխավոր դատախազի խորհրդական Քրիստինե Մելքոնյանը:
«Տեղեկացնում եմ, որ այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազությունում տեղի է ունեցել Կոլեգիայի նիստ, որը վարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը: ՀՀ գլխավոր դատախազը Կոլեգիայի անդամներին տեղեկացրել է, որ առողջական խնդիրների պատճառով դիմել է ՀՀ նախագահին, խնդրելով ընդունել ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնից ազատվելու վերաբերյալ իր դիմումը: Կոստանյանը նաև տեղեկացրել է, որ ՀՀ նախագահի կողմից դիմումն ընդունվել է, և ինքն օգոստոսի 4-ին վայր է դնում ՀՀ գլխավոր դատախազի իր լիազորությունները», – գրել է Մելքոնյանը:
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը հուլիսի 28-ին հայտարարել է, որԵրևանում ՊՊԾ գունդը զավթած զինված խմբի անդամները դեռ կարող են խուսափել քրեական պատասխանատվությունից երկու հիմնական հոդվածով:
ՀՀ պետական գործիչ Գևորգ Կոստանյանը ՀՀ ԱԺ որոշմամբ ՀՀ գլխավոր դատախազ է նշանակվել 2013-ի հոկտեմբերի 1-ին:
Իրավաբանական կրթությունն ստացել է Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում, որն ավարտել է 1999թ-ին: 2006թ-ին ուսումնառություն է անցել Մեծ Բրիտանիայի Նոտինգեմի համալսարանում:
2004թ.-ից մինչ այժմ ՀՀ կառավարության լիազոր-ներկայացուցիչ է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում: 2002թ. մինչ օրս դասավանդում է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետում: 2011-2013թ.՝ ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ: 2008-2011թ.՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի օգնական, ՀՀ կոռուպցիայի դեմ պայքարի մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահ: 2006 – 2008թ.՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ: 2006թ.՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի խորհրդական:
2003 – 2004թ.՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ: 2001-2003թ.՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի խորհրդական: 1999 – 2001 թ.՝ ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում։ 1995-1999թ՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության օրենսդրության հարցերի վարչության առաջին կարգի խորհրդատու:

4 августа генеральный прокурор РА Геворг Костанян заявил о своем уходе в отставку. Об этом на своей странице в соцсети Фейсбук сообшила советник генпрокурора Кристине Мелконян.
«В Генпрокуратуре РА 4 явгуста состоялось заседание коллегии, которое возглавил генеральный прокурор Геворг Костанян. Он сообщил членам коллегии, что по причине проблем со здоровьем обратился к президенту РА с просьбой принять его заявление об уходе с поста генерального прокурора Армении. Костанян также сообщил, что президент РА принял заявление, и он 4 августа сложил с себя полномочия генпрокурора РА», – написала Мелконян.
Геворг Сурикович Костанян был генеральным прокурором Армении с 1 октября 2013 года, является государственным советником юстиции 2-го класса.
1 июня 2001 года Геворг Костанян был назначен советником министра юстиции Армении 1. С 2002 года Геворг Костанян преподает на юридическом факультете ЕГУ, доцент.
С 15 января 2003 года по 13 мая 2004 года Костанян работал в должности заместителя руководителя аппарата министерства юстиции РА. С мая 2004 до 14 марта 2006 года вновь занимал должность советника министра юстиции. С 2004 года является полномочным представителем правительства Армении в Европейском суде по правам человека. С марта 2006 года по июль 2008 Геворг Костанян занимал должность заместителя министра юстиции. 2 июля 2008 года он был назначен помощником президента Республики Армения и, одновременно, председателем мониторинговой комиссии по борьбе с коррупцией 2. 12 января 2011 года указом президента Армении Геворг Костанян был назначен Военным прокурором, заместителем генерального прокурора Армении.
26 сентября 2013 года президент Армении Серж Саргсян выдвинул кандидатуру Военного прокурора Геворга Костаняна на пост генерального прокурора республики. 1 октября 2013 года кандидатура Геворга Костаняна была вынесена на утверждение Национального собрания Армении. Парламент тайным голосованием утвердил его в должности Генерального прокурора Республики Армения. Из 108 участвовавших в голосовании депутатов «за» проголосовали 103 человека , 3 — «против», воздержавшихся не было, два бюллетеня были признаны недействительными.
В дни захвата здания полка ППС вооруженной группой СНБ РА и Генпрокуратура заявляли, что те члены группы, которые добровольно сложат оружие, будут освобождены от уголовной ответственности по ст. 218 и 219, если не совершат других преступлений в это время.
«Если лица добровольно отпускают заложников или освобождают здания и строения, то они не подвергаются уголовной ответственности, в том случае, если их действия не содержат другого состава преступления», – сказал генпрокурор РА Геворг Костанян.