5 Օգոստոս 2016 - 05:13 AMT
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ «Սասնա ծռեր» զինված խմբի անդամ Արմեն Լամբարյանը և Սեդրակ Նազարյանը ենթարկվել են խոշտանգման։ Տեղեկություններ են ստացվել նաև այն մասին, որ խոչընդոտվում է Լամբարյանի փաստաբանի մուտքը նրա մոտ, փաստաբանը չի կարողանում ներգրավվել քրեական վարույթին։
Լամբարյանին և Նազարյանին խոշտանգման ենթարկելու վերաբերյալ տեղեկություններ են հրապարակվել նաև զանգվածային լրատվության միջոցներում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ, հաղորդում ստանալուց անմիջապես հետո՝ օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այցելել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն: Տեղի են ունեցել առանձին հանդիպումներ ինչպես Արմեն Լամբարյանի, այնպես էլ Սեդրակ Նազարյանի հետ, կատարվել են համապատասխան ուսումնասիրություններ, տեղեկացնում է ՄԻՊ աշխատակազմը։
Նշվում է, որ մանրամասն ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև առանձնազրույցների ընթացքում Լամբարյանին կամ Նազարյանին խոշտանգման կամ որևէ այլ տեսակի վատ վերաբերմունքի ենթարկելու մասին տեղեկությունները չեն հաստատվել:
Բուժանձնակազմի վերաբերմունքի առնչությամբ նշված անձանց կողմից որևէ բողոք չի ներկայացվել։
«Ինչ վերաբերում է փաստաբանի մուտքին կամ նրան վարույթին չներգրավելուն, ապա այդ հարցն արդեն քննարկվել է փաստաբանի հետ և այն պարզելու նպատակով վաղն առավոտյան համապատասխան գրություն կուղարկվի նախաքննության մարմնին», – հայտնում է ՄԻՊ-ը։
Հուլիսի 31-ին, ժամը 9.30-ի սահմաններում ոստիկանության ՊՊԾ գնդի տարածքից հրազենային վնասվածքով «Էրեբունի» հիվանդանոց տեղափոխված «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Սեդրակ Նազարյանը, որը վիրահատության էր ենթարկվել, օգոստոսի 2-ի տվյալներով կայուն ծանր վիճակում է:
Արմեն Լամբարյանը ոստիկանների հետ փոխհրաձգության հետևանքով (պաշտոնական վարկածով) հրազենային վիրավորում է ստացել հուլիսի 29-ին:

5 Август 2016 - 05:38 AMT
В аппарат Защитника прав человека Армении поступило сообщение о том, что члены захвтившей полк ППС вооруженной группы «Сасна црер» Армен Ламбарян и Седрак Назарян подвергались пыткам. Получены также сведения о том, что адвокату А.Ламбаряна не позволяют встречу.
Сведения о пытках в отношении Ламбаряна и Назаряна распространились также в СМИ.
По поручению омбудсмена, представители аппарата защитника прав человека омбудсмена 4 августа в районе 20:00 по местному времени посетили медицинский центр «Эребуни», где состоялись отдельные встречи с членами группы, проведены соответствующие исследования.
Отмечается, что в ходе детальных исследований, а также отдельных бесед сведения о пытках или о плохом обращении в отношении Ламбаряна и Назаряна не подтвердились. В связи с отношением медперсонала никаких жалоб со стороны указанных лиц не поступало.
«Что касается препятствования работе адвоката, то для прояснения этого вопроса утром 5 августа будет направлено письменное сообщение в орган предварительного следствия», – сообщает аппарат омбудсмена РА.
Армен Ламбарян был ранен и госпитализирован 29 июля, а Седрак Назарян с огнестрельным ранением правой части грудной клетки был госпитализирован 31 июля.