Ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու փաստի կապակցությամբ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում իրականացված քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ խուզարկությունների արդյունքում, Երևան քաղաքի բնակիչ Գ.Ս.-ի բնակարանում հայտնաբերվել է մեծ քանակությամբ ռազմամթերք:
Ինչպես հայտնում են Ազգային անվտանգության ծառայությունից, մասնավորապես, առգրավվել և փորձաքննության են ուղարկվել շուրջ 6000 հատ փամփուշտ, 15 հատ նռնակ, նռնակի ճայթիչներ, տրոտիլ պայթուցիկ նյութեր, կապսուլ-դետոնատորներ, ազդանշանային հրթիռներ, ինքնաձիգի լիցքավորված փամփշտակալներ, հակատանկային ականանետ, ռադիոկապի միջոց, ականորսիչ և այլն:
Ձերբակալվել է երկու անձ:
Ստացված դատավարական և օպերատիվ տվյալների համաձայն՝ հայտնաբերված ռազմամթերքը կարող է առնչություն ունենալ Էրեբունու ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի գործունեության հետ: «Նախաքննության ընթացքում ստուգվում են ինչպես այս, այնպես էլ հավանական այլ վարկածները», – նշվում է հաղորդագրությունում:
«Սասնա ծռերը» գրավել էին Էրեբունու ՊՊԾ գունդը հուլիսի 17-ին, հանձնվել՝ հուլիսի 31-ին: Ընթացքում զոհվել է 2 ոստիկան, մի քանի իրավապահ ու խմբի անդամներից ոմանք վիրավորվել են:

5 Август 2016 - 10:04 AMT
В рамках возбужденного в Следственном комитете СНБ РА уголовного дела по факту приобретения и хранения боеприпасов проведены проведены следственные действия, в том числе, обыски, в результате которых в квартире жителя Еревана Г.С. обнаружено большое количество боеприпасов.
Как передает Служба национальной безопасности РА, в частности, изъяты и отправлены на экспертизу около 6000 патронов, 15 гранат, запалы к гранатам, взрывчатое вещество тротил, капсули-детонаторы, сигнальные ракеты, снаряженные магазины к автомату, противотанковый гранатомет, средство радиосвязи, миноискатель и пр.
Задержаны двое.
Согласно полученным процессуальным и оперативным данным, эти боеприпасы могут иметь отношение к деятельности вооруженной группы «Сасна црер», которая 17 июля захватила территорию полка патрульно-постовой службы ереванской полиции.
«В ходе предварительного следствия уточняются как эта, так и другие возможные версии», – говорится в сообщении СНБ РА.