5 Օգոստոս 2016 - 11:30 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն աշխատանքային քննարկում է ունեցել Human Rights Watch միջազգային կազմակերպության փոխտնօրեն, Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով ղեկավարի տեղակալ Ջեյն Բյուքենենի և նույն կազմակերպության Հարավային Կովկասի գծով տնօրեն Գիորգի Գոգիայի հետ:
ՄԻՊ գրասենյակը հայտնում է, որ հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է ոստիկանության կողմից թույլ տրված խախտումների, քաղաքացիների նկատմամբ բռնություն գործադրելու մասին տեղեկությունների հիման վրա մանրամասն ու հաշվետու քննություն իրականացնելու կարևորությունը: Պաշտպանը Բյուքենենին և Գոգիային տեղեկացրել է, որ արդեն իսկ համապատասխան նյութերն ուղարկել է քրեական հետապնդման մարմիններին՝ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգի շրջանակներում դրանք քննարկելու նպատակով:
Քննարկվել է նաև ատելության խոսքի դեմ պայքարի ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, այդ ուղղությամբ համատեղ միջոցառումներ իրականացնելու հնարավորությունները: Մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել է ազատությունից զրկման վայրերում մշտադիտարկման ուղղությամբ իր և իր աշխատակազմի գործունեությունը՝ կալանավորված կամ ձերբակալված անձանց պահման պայմանների, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակի ուսումնասիրության նպատակով:
Human Rights Watch միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչները կարևորել են Պաշտպանի հետ հանդիպումը՝ պատրաստակամություն հայտնելով հետագայում ևս շարունակել համագործակցությունը:
15 օր շարունակ Հայաստանի ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքը գրաված պահելուց հետո, հուլիսի 31-ին «Սասնա ծռեր» զինված խմբի անդամները վայր դրեցին զենքն ու հանձնվեցին իրավապարներին: Ի պաշտպանություն խմբին Երևանում երթեր ու ցույցեր են անցկացվել, որոնց մի մասը ոստիկանները ցրել են՝ հատուկ միջոցների կիրառմամբ. տուժել են բազմաթիվ քաղաքացիներ:

Омбудсмен Армении Арман Татоян провел рабочее обсуждение с заместителем директора международной правозащитной организации Human Rights Watch (HRW) по Европе и Центральной Азии Джейн Бьюкенен и директором данной организации по Южному Кавказу Георгием Гогия. Об этом сообщает пресс-служба офиса омбудсмена РА.
В ходе встречи была подчеркнута важность проведения детального и подотчетного расследования на основании сообщений о допущенных сотрудниками полиции нарушениях, применении насилия в отношении граждан. Омбудсмен сообщил Бьюкенен и Гогия, что соответствующие материалы уже направлены в органы предварительного следствия с целью их расследования в рамках процедуры, предусмотренной Уголовно-процессуальным кодексом РА.
Также были обсуждены возможности принятия мер по борьбе с ненавистью, реализации совместных мероприятий в этом направлении. Татоян представил свою работу и работу офиса омбудсмена РА по мониторингу в местах лишения свободы с целью изучения условий содержания задержанных или арестованных лиц, ситуации с обеспечением соблюдения их прав.
Представители международной правозащитной организации Human Rights Watch отметили важность встречи с омбудсменом, выразив готовность продолжить сотрудничество и в дальнейшем.
Во все дни захвата в армянской столице проходили акции протеста в поддержку вооруженной группы «Сасна црер». В ночь с 29-го на утро 30-го июля, в результате применения полицией спецсредств, во время разгона демонстрации пострадали десятки человек, среди которых были и журналисты.
Читайте также:Омбудсмен РА передал в Генпрокуратуру данные о применении насилия полицейскими против граждан