Կանադահայ հայտնի դերասանուհի Արսինե Խանջյանի փաստաբանները դիմելու են ՀՀ վարչական դատարան՝ ոստիկանության գործողությունները ոչ իրավաչափ ճանաչելու համար: Այս մասին տեղեկացրել է Խանջյանի պաշտպան Արամազդ Կիվիրյանը:
«Դիմելու ենք դատարան, որպեսզի ոստիկանության գործողությունները՝ անձին ազատությունից զրկել, բերման ենթարկել, այնտեղ անհիմն պահել, հեռախոսն առգրավել՝ ճանաչվեն ոչ իրավաչափ: Իրավունքի այլ բազմաթիվ խախտումներ էլ կան, նաև այն, որ, ըստ էության, փաստաբաններին հնարավորություն չի տրվել մուտք գործել ոստիկանության համապատասխան զորամաս, որպեսզի իրավական օգնություն մատուցվի: Այս մասով նաև հաղորդում ենք ներկայացրել ոստիկանություն, ընթացքի մասին դեռևս նորություններ չունենք»,- մանրամասնել է փաստաբանը, գրում է Panorama.am-ը:
Հուլիսի 27-ին Խորենացի փողոցում ցույցի ժամանակ բերման են ենթարկել կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանին։ Նույն օրը Խանջյանին ազատ են արձակել, հայտնել է նրա փաստաբան Արամազդ Կիվիրյանը: «Խանջյանին տարել էին Ոստիկանության ներքին զորքերի զորամաս, որտեղ խլել էին հեռախոսը», – ասել է փաստաբանը: Դերասանուհուն ազատ են արձակել բերման ենթարկելուց 3 ժամ անց:
Դերասանուհին հուլիսի 27-ին գնացել էր Խորենացի փողոց և հանդես եկել ելույթով՝ ի պաշտպանություն «Սասնա ծռերի»:
Ոստիկանության բաժնում կանադահայ դերասանուհուն մոտ երկու ժամ հարցաքննել են, ապա ազատ արձակել, ընդ որում, ինչպես հարցազրույցի ընթացքում շեշտել է նա, իրեն որևէ մեղադրանք չի առաջադրվել։

6 Август 2016 - 13:46 AMT
Адвокаты известной канадской актрисы, продюсера Арсине Ханджян, которая принимала участие в акциях протеста в поддержку вооруженной группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), захватившей здание ППС в Ереване, намерены обратиться в Административный суд Армении с иском признать неправомерными действия сотрудников правоохранительных органов. Об этом сообщил один из защитников Арсине Ханджян, адвокат Арамазд Кивирян, передает Panorama.am.
«Мы обратимся в суд с просьбой признать неправомочными такие действия полиции, как лишать человека свободы, безосновательно подвергать приводу и держать в отделении, изымать телефон… Имело место и множество других нарушений прав, в том числе и то, что адвокатам, по сути, не давалась возможность зайти в соответствующую войсковую часть полиции для предоставления правовой помощи. По этой части мы также представили в Полицию извещение. О том, какой ход оно получило, пока сведений нет», – отметил Кивирян.
По его словам, материалы для подачи иска в суд уже находятся в стадии подготовки.
Арсине Ханджян была подвергнута приводу 27 июля с улицы Хоренаци в Ереване, неподалеку от которой был расположен захваченный полк ППС Полиции РА. После того, как актрису освободили, она выступила на пресс-конференции и пожаловалась на сотрудников полиции за досмотр ее личных вещей, в частности, сумки. По ее словам, правоохранители также отказывались по большей части отвечать на ее вопросы после того, как подвергли приводу, и отпустили через 3 часа после задержания. При этом Арсине Ханджян отметила, что полицейские извинились перед ней, в ответ на что она предложила им принести извинения также всем другим задержанным гражданам.
29 июля в ереванском районе Сари тах и на улице хоренаци митинги в поддержку захватившей полк ППС вооруженной группы «Сасна црер» переросли в столкновения с правоохранителями, в результате чего 165 человек были подвергнуты приводу, 73 человека были госпитализированы. Помимо демонстрантов, пострадали также журналисты и жители Сари таха.