9 Օգոստոս 2016 - 14:31 AMT
Օգոստոսի 10-ին Ծաղկաձորում կմեկնարկի Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի միջազգային 5-րդ փառատոնը: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժիրայր Դադասյանը:
Փառատոնը կանցկացվի օգոստոսի 10-15-ը` ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Նրա խոսքով, յուրաքանչյուր թատերախումբ բացման արարողությանը որպես նախաբան կներկայացնի մի հատված սեփական ներկայացումից։
Դադասյանն ընդգծել է, որ 2016-ին ընդլայնվել է փառատոնի աշխարհագրությունը, որի շրջանակում օգոստոսի 11-ին առաջին անգամ նախատեսվում են դերասանների ելույթներ նաև Դիլիջանում. գրում է Նովոստի Արմենիան:
2016-ին Մնջախաղի փառատոնին կմասնակցեն դերասաններ և թատերախմբեր ութ երկրից, այդ թվում` Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և Իրանից: Նախատեսված են պարային և ակրոբատիկ ներկայացումներ, վարպետության դասեր, ինչպես նաև միջազգային կոնֆերանս` Մնջախաղի միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Մարկո Ստոհանովիչի մասնակցությամբ:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Ներսես Տեր-Վարդանյանն իր հերթին ասել է, որ Մնջախաղի փառատոնը տարեց տարի զարգանում է: «Մնջախաղը, որպես արվեստի ուղղություն, կարևոր է նրանով, որ այն ավելի հասկանալի և հասանելի է ընկալման համար», -ասել է նա` ավելացնելով, որ այս տարի մշակույթի նախարարությունը կրկնապատկել է փառատոնի ֆինանսական աջակցությունը:
Ծաղկաձորի քաղաքապետ Արթուր Հարությունյանն իր հերթին հայտարարել է, որ փառատոնը քաղաքի բնակիչների համար արդեն ավանդական է դարձել: «Այս փառատոնը սպասված իրադարձություն է դարձել քաղաքի բնակիչների և հյուրերի համար, շատ տուրիստական օպերատորներ ներառում են փառատոնն իրենց տուրերի մեջ, իսկ քաղաքի հյուրանոցներն այս օրերին լեփ–լեցուն են», – ասել է նա:
Ֆրանսահայ դերասան Վահրամ Զարյանն նկատել է.
«Արդեն երկրորդ անգամ եմ մասնակցություն փառատոնին։ Ելույթիս ընթացքում կներկայացնեմ իմ վերջին բեմադրություններից երկու հատված, որոնք ներկայացնում են կյանքիս այն ժամանակաշրջանը, որն անցկացրել եմ Հայաստանում: Այստեղ ես ինձ երբեք հյուր չեմ զգում, քանի որ կարիերաս սկսել եմ հենց Հայաստանում»:

В армянском курортном городе Цахкадзоре10-го августа стартует 5-й международный фестиваль пантомимы имени Леонида Енгибарова.
«Очень рад, что нам удалось вовремя завершить все подготовительные работы», – заявил журналистам художественный руководитель Государственного театра пантомимы Жирайр Дадасян.
По его словам, каждая труппа представит на церемонии открытия собственную миниатюру в качестве анонса.
Дадасян подчеркнул, что в 2016-м году расширена география фестиваля, в рамках которого впервые запланированы выступления актеров-мимов также в городе Дилижане 11 августа.
В фестивале пантомимы в 2016-м году примут участие актеры и труппы из восьми стран, в том числе из России, Украины и Ирана. Запланированы танцевальные и акробатические представления, мастер-классы, а также международная конференция с участием президента Всемирной ассоциации пантомимы Марко Стояновича.
В свою очередь заместитель министра культуры Армении Нерсес Тер-Варданян отметил, что фестиваль пантомимы развивается с каждым годом.
«Пантомимика – как одно из направлений искусства, важно тем, что оно понятнее и доступнее для восприятия», – заявил, добавив, что в 2016-м году министерство культуры удвоило финансовое содействие фестивалю.
Мэр Цахкадзора Артур Арутюнян заявил, что фестиваль стал уже традиционным для жителей города событием.
«Этот фестиваля стал ожидаемым событием для туристов и жителей города, многие туроператоры включают его в свои туры, а отели города в эти дни переполнены», – сказал Арутюнян, поблагодарив организаторов за выбор Цахкадзора.
Французский актер Ваграм Зарян, который приехал в Армению специально для участия в фестивале, рассказал подробности о своем выступлении.
«Я участвую в фестивале уже во второй раз, и очень рад этому. Мое выступление в рамках фестиваля представляет из себя две отрывки из моих последних спектаклей, которые рассказывают о том периоде моей жизни, который я провел в Армении. Я здесь никогда не чувствую себя гостем, потому что начинал свою карьеру именно в Армении», – сказал Зарян, передает «Новости-Армения».
Фестиваль пройдет с 10 по 15 августа под патронажем премьер-министра Армении, при содействии Министерства культуры.