Հայաստանի Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ, «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» գտնվող Հովհաննես Հարությունյանի վերաքննիչ բողոքը, որով բողոքարկվում էր վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը: Այս մասին հայտնել է Հովհաննես Հարությունյանի փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը:
«Նույն ստանդարտ ձևակերպմամբ բողոքը մերժվել է»,- ասել է փաստաբանը, մեջբերում է Tert.am-ը:
Միաժամանակ, Ղարագյոզյանը տեղեկացրել է, որ անիմաստ է համարում Վճռաբեկ դատարան դիմելը և կդիմեն Եվրոպական դատարան. «Պատրաստվում ենք հրատապ դիմում ներկայացնել Եվրոպական դատարան, որպեսզի քննի իմ պաշտպանյալի կալանավորման օրինականության հարցը»:
Հովհաննես Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդված 3-րդ մասի 1-ին կետով (Կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը)։

Апелляционный уголовный суд Армении отклонил жалобу на арест раненого участника группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), захватившей 17 июля полк Патрульно-постовой службы Полиции в Ереване и 31 июля сдавшейся властям, Ованнеса Арутюняна. Об этом сообщил адвокат Арутюняна Ара Карагезян.
Заседание, на котором рассматривалась жалоба на арест Ованнеса Арутюняна, состоялось 9 августа под председательством судьи Апелляционного уголовного суда Армении Александра Азаряна. На рассмотрении жалобы присутствовал и сам Ованнес Арутюнян, которого доставили в суд на носилках.
«Ованнес испытывал боли, все это увидели. Все были взволнованы, увидев его состояние, даже судья. Но в итоге он принял такое решение. Мы связывали большие ожидания с судьей Александром Азаряном, но наши ожидания не оправдались», – сказал адвокат, передает Panorama.am.
Ара Карагезян также сообщил, что они не намерены обращаться в Кассационный суд РА: «Нет смысла, ответ будет таким же».
«По этому делу мы обратимся в Европейский суд по правам человека», – добавил адвокат.
Ованнесу Арутюняну предъявлены обвинения по п.1 ч.3 ст.219 (Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, совершенные организованной группой) и ч.3 ст.235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств – совершенные организованной группой) Уголовного кодекса РА.