ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական ռազմակայանը կայունության երաշխիք է Կովկասի տարածաշրջանում: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Անատոլի Անտոնովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«102-րդ ռուսական ռազմակայանի հաջող գործունեությունը մեր դաշնակցային հարաբերությունների մակարդակի ցուցիչն է»,-ասել է Անտոնովը: Նա հավելել է, որ ակտիվորեն աշխատում է ռուս-հայկական միջպետական հանձնաժողովը, որը զբաղվում է ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմակայանի հարցերով:
Փոխնախարարը հավելել է, որ «հաջողությամբ իրականացվում է ՌԴ և ՀՀ ՊՆ համատեղ աշխատանքի 2016 թ. պլանը»: Նշվել է, որ այն ներառում է ավելի քան 40 միջոցառում, որից 25-ն արդեն իրականացվել է:
Անտոնովը հավելել է, որ օգոստոսի 16-ին ՌԴ և ՀՀ ՊՆ ղեկավարներ Սերգեյ Շոյգուի և Սեյրան Օհանյանի հանդիպմանը քննարկվել է ՀՀ ԶՈւ համար կադրերի պատրաստման հարցը: «Այժմ ՌԴ ՊՆ 24 բուհերում ուսանում է 203 հայ զինծառայող անհատույց հիմունքներով: Բոլորը ստանում են որակյալ կրթություն: Այս տարի կընդունվի ևս 211 մարդ»,-ասել է Անտոնովը:
Նշվել է, որ ընթացիկ տարում երկու երկրների ԶՈւ ստորաբաժանումները մասնակցելու են ՀԱՊԿ «Անխախտ եղբայրություն-2016» խաղաղապահ ուժերի զորավարժություններին և ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխգործակցություն-2016» զորավարժություններին, որոնք կանցնեն Բելառուսում և Ռուսաստանում:
«Հայկական թիմերը բարձր մասնագիտական ունակությունները ցույց են տվել վերջերս ավարտված Բանակային միջազգային խաղերում: Անտոնովը հայտնել է, որ Շոյգուն անձամբ է հրավիրել ՀՀ ՊՆ ղեկավարին ԱՊՀ անդամ երկրների ՊՆ ղեկավարների խորհրդի նիստին, որը կայանալու է նոյեմբերին Մոսկվայում, ինչպես նաև որպես հյուր` «Բանակ-2016» միջազգային ռազմատեխնիկական համաժողովին:
Օգոստոսի 16-ին Երևանում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստը, որն անցկացվել է ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության ներքո: Սեյրան Օհանյանը տեղեկացրել է, որ հարցերի մի մասը կապված էին կոալիցիոն ռազմարդյունաբերության զարգացման ու ռազմատեխնիկական արդյունավետության բարձրացման, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջև ռազմական համագործակցության կատարելագործման, հակաօդային պաշտպանության հետ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է նաև, որ հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա հոկտեմբերին Երևանում:
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան են ժամանել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի, Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Իմանգալի Տասմագամբետովի, Ղրղզական հանրապետության ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Ռաիմբերդի Դույշենբիևի, Տաջիկստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալ, գնդապետ Աբդուլխոշիմ Գուլոմզոդայի, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովի, Բելառուսի հանրապետության պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենենատ Անդրեյ Ռայկովի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի գլխավորած պատվիրակությունները:

Российская военная база, которая дислоцируется на территории Армении, служит гарантом стабильности в Кавказском регионе. Об этом сообщил журналистам Заместитель министра обороны РФ Анатолий Антонов. «Успешное функционирование 102-й российской военной базы — это еще один показатель уровня наших союзнических отношений», — отметил Антонов.
Он подчеркнул, что активно работает российско-армянская межгосударственная комиссия по вопросам пребывания российской военной базы в Армении.
«Ее очередное заседание проведено в конце июля в Ереване», — сказал замглавы российского военного ведомства. По его словам, «успешно реализуются план совместной работы министерств обороны России и Армении на 2016 год. Он включает более 40 различных мероприятий, из которых уже реализовано 22», — отметил замминистра обороны РФ.
В ходе встречи министров обороны Армении и России Сейрана Огнаняна и Сергея Шойгу 16-го августа обсуждалась тема подготовки кадров для вооруженных сил Армении.
«В настоящее время в 24 вузах Минобороны России проходят обучение 203 армянских военнослужащих на безвозмездной основе. Все они получают качественное образование. В 2016-м году примем на обучение еще 211человек», — сказал Антонов.
По оценкам военного руководства двух стран, есть значительная практическая отдача от совместных мероприятий оперативной и боевой подготовки. В этом году подразделения вооруженных сил двух стран задействованы в учениях миротворческих сил ОДКБ «Нерушимое братство-2016» и учениях Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ «Взаимодействие-2016». Они пройдут в Белоруссии и России, соответственно.
«Армянские команды достойно выступили на завершившихся Армейских международных играх. Они продемонстрировали высокие профессиональные качества в состязаниях «Танковый биатлон», «Отличники войсковой разведки» и «Снайперский рубеж», — заявил Антонов.
Он сообщил, что Шойгу лично пригласил министра обороны Армении на очередное заседание Совета министров обороны государств-участников СНГ, которое пройдет в Москве в ноябре 2016 года, а также в качестве гостя – на международный военно-технический форум «Армия-2016», передает РИА Новости.
15 августа Сергей Шойгу находился в Баку, где провел переговоры с министром обороны Азербайджана Закиром Гасановым. В Баку также были обсуждены вопросы военно-технического сотрудничества и обучения азербайджанских военнослужащих.