Օգոստոսի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ԱՄՆ-ի «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» (GPOI) ծրագրի ԱՄՆ-ի Եվրոպական հրամանատարության համակարգող Անն Շտիգլիցին և ԱՄՆ-ի պաշտպանության դեպարտամենտի ռազմաքաղաքացիական համագործակցության կենտրոնի խաղաղապահ ծրագրերի պատասխանատու Թիմոթի Բրնին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի հովանու ներքո անցկացվող խաղաղապահ առաքելություններին հայկական կողմի մասնակցության, դրա համար անհրաժեշտ դասընթացների կազմակերպման և «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակում իրականացվելիք առաջիկա նախագծերին առնչվող հարցեր` խաղաղապահ ուսումնական կենտրոնի վերակառուցում, ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի հայտնաբերման և վնասազերծման սարքավորումների ձեռքբերում և այլն, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ԱՄՆ-ի «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրին ՀՀ անդամակցությունը հաստատվել է 2013թ. և նշված ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել հայկական կողմին խաղաղապահ կարողությունների զարգացման և ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող առաքելությունների ներգրավման գործընթացում:

Вопросы развития миротворческого потенциала ВС Армении обсудили первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян , координатор европейского командования американской программы «Глобальная инициатива в области миротворческих операций» (GPOI) Анн Штиглиц и ответственный за миротворческие программы аспирантуры ВМС США Тимоти Бёрн. Об этом сообщает пресс-служба МО Армении.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы участия армянской стороны в миротворческих операциях под эгидой ООН, организации в этой связи необходимых учебных курсов и предстоящие проекты в рамках GPOI, в частности, касающиеся реконструкции миротворческого учебного центра и приобретения оборудования по обнаружения самодельных взрывных устройств.
Участие Армении в программе GPOI было утверждено в 2013 году. Основная цель программы – содействие армянской стороне в развитии миротворческого потенциала для участия в миротворческих миссиях под эгидой ООН.