Օգոստոսի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Երևանում ընդունել է Գերմանա-հայկական ֆորումի պատվիրակությանը` ֆորումի նախագահ, Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերի գլխավորությամբ:
Ողջունելով Գերմանա-հայկական ֆորումի անդամներին` Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորել է կազմակերպության գործունեությունը` ուղղված հայ-գերմանական բարեկամական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված բարձր մակարդակի համագործակցության կապակցությամբ և քննարկել փոխհարաբերությունների խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Հանդիպմանը Ալբերտ Վայլերը ՀՀ ԱԳ նախարարին ներկայացրել է ֆորումի կողմից կատարվող աշխատանքները և առաջիկա ծրագրերը։
Նախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և արժևորել Գերմանա-հայկական ֆորումի անդամների կարևոր ջանքերն այդ գործընթացում։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին։ Այս առումով Էդվարդ Նալբանդյանն ներկայացրել է ԵՄ հետ նոր իրավական հիմքի շուրջ բանակցությունների ընթացքը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գերմանացի խորհրդարանականներին է ներկայացրել Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերն` ուղղված ԼՂ հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 29 августа в Ереване принял делегацию форума Германия–Армения во главе с его председателем, депутатом Бундестага ФРГ Альбертом Вайлером.
Приветствуя членов форума, Эдвард Налбандян подчеркнул важность деятельности организации, нацеленной на максимальное укрепление и расширение армяно-германских отношений.
Собеседники выразили удовлетворение в связи с сформировавшимся между Арменией и Германией сотрудничеством высокого уровня и обсудили шаги по углублению взаимоотношений.
Альберт Вайлер представил главе МИД РА представил проделанную в рамках форума работу и дальнейшие планы.
В ходе встречи были затронуты также отношения Армения-Евросоюз. В этом контексте Эдвард Налбандян представил ход переговоров вокруг формирования новой правовой основы отношений между Арменией и Евросоюзом.
Глава армянского внешнеполитического ведомства представил немецким парламентариям усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, нацеленные на исключительно мирное урегулирование карабахского конфликта, сообщает пресс-служба МИД РА.