Ֆրանսահայ բժիշկների միության անդամները յուրաքանչյուր տարի` երկու անգամ գալիս են Հայաստան` առաջինը մայիս ամսին, համայնքների դպրոցների բժիշկների հետ փորձի փոխանակման: Այցի ընթացքում նրանք երեխաների աչքերի հետազոտման իրենց մեթոդների գաղտնիքներն են փոխանցում գյուղերի դպրոցներում աշխատող բժիշկներին: Երկրորդ այցելությունը լինում է օգոստոսին, որի ժամանակ Ֆրանսիայի հայ բժիշկները իրենց հետ հայրենիք են բերում մեծ թվով օպտիկական ոսպնյակներ, լաբորատոր և ակնաբուժական սարքավորումներ և տեղում ստուգելով երեխաների տեսողությունը՝ հարկ եղած ժամանակ պատրաստում և ակնոցներ նվիրում նրանց:
2016-ին UMAF-ի բժիշկներն այցելեցին Սյունիքի մարզի տարբեր գյուղեր և Սիսիան:
Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի բժիշկների միության խմբի ղեկավար Լևոն Արթինյանն իր խոսքում նշել է.
«Արդեն 13 տարի է՝ գալիս ենք Հայաստան և մեր ներդրումն ունենում մեր երեխաների առողջության պահպանության գործում: Իրականացվող ծրագիրը ցանկացել ենք անցկացնել գյուղերում, քանի որ այստեղ ավելի է զգացվում բժիշկների և սարքավորումների կարիքը: Հիմա և՛ բժիշկներն են եկել, և՛ սարքավորում ենք բերել՝ այն էլ՝ մեր արձակուրդի հաշվին: Այս տարի ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի աջակցությամբ մեր խմբի 8 մասնագետով եկանք Հայաստան՝ մեզ հետ այստեղ տեղափոխելով մեծ քանակությամբ սարքավորումներ: Մտածեցինք, որ Հայաստանում էլ մարդիկ կլինեն, ովքեր մեզ կաջակցեն և դիմեցինք մեր վաղեմի ընկեր ԱԿԲԱ-ին, որի հետ արդեն 20 տարի աշխատում ենք. առանց երկար մտածելու մեզ աջակցեցին ծրագրի իրականացման գործում»:
Այս տարի ծրագրի շրջանակում Ֆրանսիայի հայ բժիշկները Սյունիքի մարզում հետազոտել են ավելի քան 500 երեխայի:

30 Август 2016 - 09:06 AMT
Члены Союза армянских врачей Франции (UMAF) ежегодно два раза посещают Армению, один раз из которых в мае, и проводят обмен опытом с врачами общинных школ. В ходе визитов они передают медикам сельских школ свои секреты в методах проведения офтальмологических обследований среди детей.
Второй визит происходит в августе. В рамках визита армянские врачи Франции привозят с собой на родину большое количество оптических линз, лабораторное и офтальмологическое оборудование, и, проверяя на месте зрение детей, в случае необходимости готовят и дарят им очки.
В 2016 году врачи UMAF побывали в различных селах Сюникской области и городе Сисиан.
Глава прибывшей в Армению группы Союза армянских врачей Франции Левон Артинян в своей речи отметил:
«Мы уже 13 лет приезжаем в Армению и вносим свой вклад в дело сохранения здоровья детей. Мы решили провести данную программу в селах, поскольку тут есть большая потребность в оборудовании и врачах. А сейчас и врачи приехали, и оборудование прибыло, причем – за счет нашего отпуска. В этом году наша группа из 8 врачей при поддержке АКБА-Кредит Агриколь Банка прибыла в Армению и привезла с собой большое количество оборудования. Мы подумали, что в Армении тоже найдутся люди, которые окажут нам содействие, и обратились к нашему давнему другу – АКБА, с которым работаем уже 20 лет, и нам не радумывая оказали помощь в реализации проекта».
В 2016 году в рамках программы армянские врачи Франции провели осмотр более 500 детей в Сюникской области.