Ծանոթանալով ֆիլմացանկին` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 5 նորույթ, որոնք կարելի է դիտել սեպտեմբերին Երևանի կինոթատրոններում:
«Ջեյսոն Բորն» (օրիգինալ անվ.` Jason Bourne)
Մարտաֆիլմ, թրիլեր, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսոր` Փոլ Գրիգրաս
Դերերում` Մեթ Դեյմոն, Ջուլիա Սթայլզ, Ալիսիա Վիքանդեր, Թոմի Լի Ջոնս, Վենսան Կասել
Պրեմիերան Երևանում սեպտեմբերի 1-ին
«Բորնի էվոլյուցիան» ֆիլմի ձախողումից հետո (որտեղ, ի դեպ, Բորնը կարելի է ասել բացակայում էր), ստուդիան որոշել է կրկին վերադառնալ օրիգինալ և շատ հաջողված եռապատումին: Վերադարձվել է միանգամից 2 առանցքային կերպար` Ջեյսոն Բորնի դերակատար Մեթ Դեյմոնը և բեմադրիչ Փոլ Գրիգրասը: Կինոնկարը «Բորնի վերջնագրի» սիքվելն է` «Բլեքբրայար» գործողության բացահայտումից և սեփական անհետացումից տասնամյակ անց, Բորնը, որն ապաքինվել է ամնեզիայից, մեկուսանում է աշխարհից և վաստակում` մասնակցելով առանց կանոնների մարտերին: Սակայն, աշխարհի դեմ ծառացած նոր սպառնալիքը ստիպում է հերոսին վերադառնալ:
«Մորգան» (օրիգինալ անվ.`Morgan)
Սարսափ, ֆանտաստիկա, թրիլեր, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսոր` Լյուկ Սքոթ
Դերերում` Քեյթ Մարա, Անյա Թեյլոր-Ջոյ, Ռոուզ Լեսլի, Մայքլ Յար, Թոբի Ջոնս
Պրեմիերան Երևանում սեպտեմբերի 8-ին
Վթարների վերացման գծով աշխատակցուհին մեկնում է առանձին գաղտնի բաժանմունք, որտեղ պետք է քննի և գնահատի սարսափելի վթարի կորուստները: Տեղում նա իմանում է, որ պատահարի պատճառը, կարծես անմեղ մի «մարդ է», որի գոյությունն ինքնին վտանգավոր գաղտնիք է: Լյուկ Սքոթը` լեգենդար Ռիդլի Սքոթի որդին որոշել է շարունակել հոր ուղին` զբաղվելով սարսափով համեմված բարդ հոգեբանական թրիլերների բեմադրմամբ: «Վհուկի» աստղ Անյա Թեյլոր-Ջոյը Մորգան անունով խորհրդավոր էակի դերում հիանալի լուծում է նման հավակնոտ ու ոչ միանշանակ նախագծի համար:
« Հուդզոնի հրաշքը » (օրիգինալ անվ.` Sully)
Կենսագրական դրամա, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսոր` Քլինտ Իսթվուդ
Դերերում` Թոմ Հենքս, Անն Գան, Ահարոն Էքհարթ, Լորա Լիննի
Մեծն Քլինթ Իսթվուդը 86 տարեկանում շարունակում է զարմացնել հանդիսատեսին խորիմաստ կինոնկարներով, որոնք գովերգում են ամենասովորական մարդկանց հերոսությունն ու քաջությունը: «Հուդզոնի հրաշքն» իրական իրադարձություն է, որը տեղի է ունեցել 2009թ. հունվարի 15-ին: Այդ օրը 1546 չվերթի կապիտան Չեսլի Սալլենբերգերը վթարային վայրէջք կատարևեց Նյու Յորքում` Հուդզոն գետի սառը ջրերի վրա: Ընդ որում ինքնաթիռի 155 ուղևորից և ոչ մեկը չտուժեց: Դատելով քննադատների գրախոսականներից` ֆիլմը կարող է արժանի մրցակից դառնալ Ռոբերտ Զեմեկիսի աղմկահարույց «Անձնակազմին»:
«Բրիջիտ Ջոնս 3» (օրիգինալ անվ.` Bridget Jones's Baby)
Մելոդրամա, կատակերգություն, Իռլանդիա, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսոր` Շերոն Մագուայր
Դերերում` Ռենե Զելվեգեր, Պատրիկ Դեմփսի, Քոլին Ֆերտ, Էմմա Թոմփսոն, Շիրլի Հենդերսոն
Պրեմիերան Երևանում սեպտեմբերի 15-ին
Ռենե Զելվեգերը երրորդ անգամ կստանձնի պարզամիտ Բրիջիտ Ջոնսի դերակատարումը. այս անգամ ամեն ինչ շատ ավելի բարդ է: Թվում է ամեն ինչ հրաշալի է` բնակարան Լոնդոնի կենտրոնում, լավ կարիերա, բայց ամեն ինչ վտանգում է ոչ պատեհ վայրում, ոչ պատեհ պահին և սխալ տղամարդու հետ հայտնվելու նրա ունակությունը: Եվ ահա նա պատկերացում չունի, թե ով է իր ապագա երեխայի հայրը` հմայիչ միլիարդատերը, թե հայտնի փաստաբանը: Մի խոսքով` Բրիջիտ Ջոնսը երեխայի է սպասում: Չափազանց սրամիտ ընտանեկան մելոդրաման միլիոնավոր կինոսերների սրտերն է նվաճել ամբողջ աշխարհում` երրորդ մասը խոստանում է ոչ պակաս ծիծաղելի և տարօրինակ ու անհեթեթ իրավիճակներով լեցուն լինել:
«Հրաշալի յոթնյակը» (օրիգինալ անվ.` The Magnificent Seven)
Մարտաֆիլմ, վեսթերն, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսոր` Անտուան Ֆուկուա
Դերերում` Դենզել Վաշինգտոն, Քրիս Փրաթ, Իթան Հոուք, Վինսենթ Դ’ Օնոֆրիո, Լի Բյոն-հոն, Մանուել Ռուլֆո, Մարտին Սենսմեյեր, Հեյլի Բեննեթ, Փիթեր Սքարսգարդ, Լյուկ Գրայմս
Պրեմիերան Երևանում սեպտեմբերի 22-ին
Մարտաֆիլմերի աստղերի մի ամբողջ համաստեղություն է ընդգրկված 1960թ. ֆիլմի ռեմեյքում: Դասական ֆիլմը վերաիմաստավորել է լավ էքշընի վարպետ, ֆրանսիացի Անտուան Ֆուկուան` Դենզել Վաշինգտոնն ու Իթան Հոուքը նորից կհանդիպեն նոր ֆիլմում ինչպես շատ տարիներ առաջ նույն Ֆուկուայի «Մարզման օրը» հիանալի քրեական դրամայում: Թրեյլերը խոստանում է հրաձգության և հետապնդումների առատություն` ժանրի լավագույն ավանդույթներով: 7 կովբոյները կրկին կպաշտպանեն գյուղը բնակիչներին հալածող ավազակներից:

31 Август 2016 - 08:27 AMT
Ознакомившись с расписанием, PanARMENIAN.Net представляет пять новинок, которые можно будет посмотреть в сентябре в кинотеатрах Еревана.
«Джейсон Борн» (ориг. название Jason Bourne)
Боевик, триллер, США, 2016 год
Режиссер Пол Гринграсс
В ролях Мэтт Деймон, Джулия Стайлз, Алисия Викандер, Томми Ли Джонс, Венсан Кассель
Премьера в Ереване 1 сентября
После провала фильма «Эволюция Борна» (в котором, впрочем, самого Борна не было совершенно) студия приняла решение вернуть протагониста оригинальной и весьма успешной трилогии. Были возвращены сразу две ключевые фигуры франшизы – исполнитель роли Джейсона Борна Мэтт Деймон и постановщик Пол Гринграсс. Картина является сиквелом к «Ультиматуму Борна» – десятилетие спустя, после разоблачения операции «Блэкбрайар» и своего исчезновения, Борн, оправившийся от амнезии, изолирует себя от мира и зарабатывает на жизнь, принимая участие в незаконных боях без правил. Однако, новая угроза, нависшая над миром, заставляет героя вернуться.
«Морган» (ориг. название Morgan)
Ужасы, фантастика, триллер, США, 2016 год
Режиссер Люк Скотт
В ролях Кейт Мара, Аня Тейлор-Джой, Роуз Лесли, Майкл Йар, Тоби Джонс
Премьера в Ереване 8 сентября
Сотрудница по устранению аварий отправляется в отдаленный секретный филиал, где должна расследовать и оценить потери от ужасной катастрофы. На месте она узнает, что случившееся было вызвано, казалось бы, невинным «человеком», чье существование само по себе является опасной тайной. Люк Скотт – сын легендарного Ридли Скотта, решил пойти по стопам отца, занимаясь сразу постановкой сложных психологических триллеров, смешанных с жутким хоррором. Звезда «Ведьмы» Аня Тейлор-Джой в роли таинственного существа по имени Морган – прекрасное решение для столь амбициозного и неоднозначного проекта.
«Чудо на Гудзоне» (ориг. название Sully)
Биографическая драма, США, 2016 год
Режиссер Клинт Иствуд
В ролях Том Хэнкс, Анна Ганн, Аарон Экхарт, Лора Линни
Великий Клинт Иствуд в свои 86 продолжает удивлять зрителей глубокими картинами, воспевающими героизм и отвагу самих обычных людей. «Чудо на Гудзоне» – реальное событие, произошедшее 15 января 2009 года. В тот день капитан рейса 1549 Чесли Салленбергер совершил аварийную посадку самолета A320 на холодные воды реки Гудзон в Нью-Йорке. При этом никто из находившихся на борту 155 человек не пострадал. Судя по рецензиям иностранных критиков, картина может стать достойным конкурентом для нашумевшего «Экипажа» Роберта Земекиса.
«Бриджит Джонс 3» (ориг. название Bridget Jones's Baby)
Мелодрама, комедия, Ирландия, Великобритания, Франция, США, 2016 год
Режиссер Шэрон Магуайр
В ролях Рене Зеллвегер, Патрик Демпси, Колин Фёрт, Эмма Томпсон, Ширли Хендерсон
Премьера в Ереване 15 сентября
Блистательная Рене Зеллвегер в третий раз преобразуется в простушку Бриджит Джонс, и на этот раз все сложнее. Казалось бы, и карьера — в гору, и квартира — в центре Лондона, но она не была бы Бриджит Джонс, если бы не ее способность оказываться не в то время, не в том месте, не с тем мужчиной. И теперь она понятия не имеет, кто отец ее будущего ребенка: обаятельный миллиардер или известный адвокат. Одним словом, Бриджит Джонс в очень интересном положении. Крайне остроумная житейская мелодрама завоевала сердца миллионов зрителей во всем мире – третья часть обещает оказаться не менее смешной и богатой на странные, нелепые ситуации.
«Великолепная семерка» (ориг. название The Magnificent Seven)
Боевик, вестерн, США, 2016 год
Режиссер Антуан Фукуа
В ролях Дензел Вашингтон, Крис Пратт, Итан Хоук, Винсент Д’Онофрио, Ли Бён-хон, Мануэль Рульфо, Мартин Сенсмейер, Хейли Беннетт, Питер Сарсгаард, Люк Граймс
Премьера в Ереване 22 сентября
Целая плеяда выдающихся звезд боевиков в ремейке культового фильма 1960 года. Переосмыслить классику придется мастеру хорошего экшена, французу Антуану Фукуа – Дензел Вашингтон и Итан Хоук встретятся в новой картине снова (как и много лет назад, в прекрасной криминальной драме того же Фукуа «Тренировочный день). Трейлер обещает обилие перестрелок и погонь – в лучших традициях жанра. Группа из семи ковбоев опять встанет на защиту угнетаемой бандитами деревни.