31 Օգոստոս 2016 - 12:54 AMT
Խորհրդային շրջանի հայտնի գրող Սերգեյ Դովլաթովի հուշարձանը Սանկտ Պետերբուրգում, որի կանգնեցման համար ստորագրահավաք էր սկսվել օգոստոսի սկզբին, չեն հասցնի կանգնեցնել մինչ սեպտեմբերի 3-ը, երբ նշվելու է գրողի ծննդյան 75-ամյակը: Այդ մասին հայտարարել է Պետերբուրգի նահանգապետի խորհրդական, «Սանկտ Պետերբուրգ» հեռուստաալիքի ղեկավար Սերգեյ Բոյարսկին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
2016-ի սեպտեմբերի 3-ին Դովլաթովը կդառնար 75 տարեկան: Նրա երկրպագուները որոշել են հիմնել «Դոլվաթովի երկրպագուների ընկերակցություն» և փառատոն կազմակերպել, որին առաջարկում են մասնակցել բոլոր ցանկացողներին:
Ըստ ընդունված կարգի, Պետերբուրգում հուշարձան կանգնեցնելու համար, հարկավոր է, որ գրողի վախճանից 30 տարի անցած լինի, սակայն նահանգապետը բացառության կարգով կարող է ստորագրել հուշարձանի կանգնեցման թույլտվությունը:
«Հուշարձանի կանգնեցումը համաձայնեցրել ենք, քաղաքական կամք կա, սակայն բոլոր ընթացակարգերը չենք հասցնի ավարտել: Ուստի փառատոնի ժամանակ հուշարձանը չի բացվի, քանի որ տեղադրման օրը դեռ հայտնի չէ»,-ասել է Բոյարսկին:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուբինշտեյնի փողոցը, որտեղ ապրել է գրողը, մեկ օրով կվերածվի միասնական ինտերակտիվ տարածքի` համերգներով ու ցուցահանդեսներով:«Պետերբուրգում, որտեղ Դովլաթովն անցկացրել է կյանքի մեծ մասը, նրա հանդեպ առանձնահատուկ վերաբերմունք կա: Ուստի, մենք, հավաքվելով հոբելյարի համար հարազատ Ռուբինշտեյնի փողոցում, ազդարարում ենք նոր տոնի մեկնարկը` «Դ օրը»,-ասվում է կազմակերպիչների հաղորդագրության մեջ:

31 Август 2016 - 12:23 AMT
Памятник известному писателю поздней советской эпохи Сергею Довлатову в Петербурге, сбор подписей в поддержку которого был объявлен в начале августа, согласовали у губернатора Петербурга, но не успеют установить к 75-летию писателя, которое отмечается 3 сентября. Об этом заявил советник губернатора Петербурга, глава телеканала «Санкт-Петербург» Сергей Боярский, передает ТАСС.
Порядок установки мемориалов в Петербурге предусматривает, чтобы со дня смерти писателя прошло 30 лет, но губернатор вправе подписать документ об установке в порядке исключения.
«Установку памятника согласовали, политическая воля есть, но все процедуры провести не успеем. Поэтому во время фестиваля памятник не презентуем, дата его установки пока не определена», – сказал Боярский.
При этом он уточнил, что памятник поставят не во дворе дома 23 по улице Рубинштейна, как предлагалось ранее, но в непосредственной близости от него.
Автор скульптуры Вячеслав Бухаев сообщил, что памятник можно будет поставить после подготовки площадки под него.
Памятник представляет собой двухметровую композицию, где Довлатов стоит у открытой двери квартиры. Сама фигура писателя уже создана на средства мецената Дмитрия Никитина.
В честь 75-летия писателя в Петербурге пройдет фестиваль «День Д», который будет включать в себя ретроспективу документальных фильмов о Довлатове, уличные мероприятия на улице Рубинштейна, где жил писатель, квесты и экскурсии по довлатовским местам, выставки фотографий, открытые чтения и вечера воспоминаний, джазовый концерт.