2 Սեպտեմբեր 2016 - 09:55 AMT
«Օսկար» ամենամյա 89-րդ մրցանակաբաշխությանը ներկայացնելու համար Հայաստանի ազգային կինոակադեմիան երեք հայտ է ստացել: Կինոակադեմիայի գլխավոր քարտուղար, կինոքննադատ Րաֆֆի Մովսիսյանը նշել է, թե սեպտեմբերի 3-ին կինոակադեմիայի անդամները փակ քվեարկությամբ ընտրելու են մեկ ֆիլմ, որն արդեն ներկայացվելու է «Օսկար» մրցանակաբաշխությանը:
Կինոակադեմիայի անդամներն ընտրություն են կատարելու Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը», Դավիթ Սաֆարյանի «28:94 տեղական ժամանակով», Սարիկ Անդրեասյանի «Երկրաշարժ» ֆիլմերի միջև:
Panorama.am-ը նշում է, որ ըստ Րաֆֆի Մովսիսյանի, դրանք հայկական կինոարտադրության այսօրվա պատկերն են ցույց տալիս, իսկ գեղարվեստական իմաստով գնահատական կտա միայն ընտրությունից հետո:

2 Сентябрь 2016 - 09:37 AMT
Национальная киноакадемия получила три заявки на участие от Армении в 89-й Американской кинопремии «Оскар». Об этом сообщил секретарь киноакадемии, кинокритик Раффи Мовсисян.
Отмечается, что 3-го сентября члены киноакадемии закрытым голосованием выберут фильм для представления на премию.
В ответ на вопрос, как он оценивает представленные фильмы, Мовсисян отметил, что данные киноленты отражают картину современного армянского кинопроизводства, а в художественном плане оценка будет озвучена после того, как будет сделан выбор.
Членам киноакадемии предстоит сделать выбор между 3 картинами, представлены «Последний житель» Дживана Аветисяна, «Местное время 28:94» режиссера Давида Сафаряна и «Землетрясение» режиссера Сарика Андреасяна, передает Panorama.am/