3 Սեպտեմբեր 2016 - 08:35 AMT
Սեպտեմբերի վերջին հիմնանորոգումից հետո վերաբացվելու է Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը: Այս մասին տեղեկացրել է տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը:
Նա նշել է, որ այս պահին մնացել է միայն վերջին ցուցասրահի կահավորումն ու ցուցադրության կազմակերպումը:
Սարյանի խոսքով, վերաբացվելուց հետո տուն-թանգարանում կլինեն նաև նոր ցուցանմուշներ, որոնք նախկինում պահոցներում էին գտնվում, գրում է Panorama.am-ը:
«Գեղանկարչական գործերը գրեթե բոլորը ցուցադրվում են, միայն գրաֆիկան է, որ բավական շատ է, չենք կարող ամեն ինչ ցուցադրել: Կցուցադրվեն մաս-մաս»,- ասել է թանգարանի տնօրենը:
2013թ. մայիսի 1-ից Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը չի գործում. այն հիմնանորոգվում է: Տուն-թանգարանը ստեղծվել է Երևանում Հայաստանի կառավարության հատուկ որոշմամբ, բացվել է 1967թ. նոյեմբերի 26-ին՝ նկարչի կենդանության օրոք: Թանգարանի շենքը բաղկացած է երկհարկանի առանձնատնից, ուր նկարիչն ապրել և ստեղծագործել է 1932-1972թթ., և եռահարկ պատկերասրահից, որը կառուցվել է այդ տանը կից 1967-ին: Սարյանի տան հատակագծի հեղինակն է Երևան քաղաքի ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանը: Թանգարանային հատվածը կառուցվել է Մարկ Գրիգորյանի նախագծով:
Հիմնանորոգումից հետո թանգարանը չորս հարկով է լինելու՝ նախկին երեք հարկի փոխարեն: Չորրորդ հարկի դահլիճն օգտագործվելու է միջոցառումների, ժամանակավոր ցուցադրությունների, համերգների կազմակերպման համար:

3 Сентябрь 2016 - 08:03 AMT
В конце сентября 2016-го года после ремонтных работ откроется дом-музей армянского художника Мартироса Сарьяна, однако дата открытия пока не уточняется. Об этом сообщила директор дома-музея Сарьяна – Рузан Сарьян.
По ее словам, осталось завершить только работы по оформлению последнего выставочного зала и организации экспозиции.
«Все остальное уже сделано», – добавила она, передает Panorama.am.
Рузан Сарьян отметила также, что после открытия посетителям дома-музея художника будут представлены новые экспонаты, которые ранее хранились в архивах.
«Живопись продемонстрирована практически полностью, но объем графики достаточно большой, эти работы будут представлены по частям», – сказала она.
Дом-музей Мартироса Сарьяна с 1-го мая 2013 года был закрыт на ремонт. Коллекция музея в связи с ремонтными работами была передана на хранение Институту древних рукописей «Матенадаран» имени св. Месропа Маштоца.
Дом-музей выдающегося художника ХХ века Мартироса Сарьяна (1880-1972) был построен в Ереване по особому решению правительства Армении и открыт 26 ноября 1967 года, при жизни мастера. Здание музея представляет собой двухэтажный особняк, в котором художник жил и работал в 1932-1972 гг. К особняку пристроена трехэтажная галерея, возведенная в 1967 году.
Автором планировки дома Сарьяна был Александр Таманян. Музейная часть была построена по проекту Марка Григоряна. Мозаика на верхней части фасада здания была собрана известным художником Гагиком Смбатяном по эскизу Мартироса Сарьяна.