Սեպտեմբերի 7-ից 12-ը Հայաստան բնական գազի մատակարարումը ժամանակավորապես կդադարեցվի: Վրաստանի գազատրանսպորտային ընկերությունը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին տեղեկացրել է, որ «Ղազախ- Սագուրամո» 1020 մմ տրամագծով մայրուղային գազատարի վրա վերանորոգման և վերականգնողական աշխատանքներ են կատարվելու:
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունից հայտնում են, որ ՀՀ սպառողների գազամատակարարումը կիրականացնի ամբողջ ծավալով՝ առանց սահմանափակումների:
2016-ի հուլիսի 10-ից օգոստոսի 4-ը Հայաստան բնական գազի մատակարարումը դադարեցվել էր՝ Վրաստանի տարածքում «Ղազախ-Սագուրամո» մայրուղային գազատարի վնասված հատվածներում վերականգնողական, գծային փականների փոխարինման, ինչպես նաև սողանքի շրջանում գազատարի նոր կառուցված հատվածի ներմիացման աշխատանքներ կատարելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետության սպառողների անխափան գազամատակարարոըմն իրականացվել է Աբովյանի ստորգետնյա գազապահեստարան կայանի հաշվին:

Газотранспортная компания Грузии официально известила ЗАО «Газпром Армения» о временном прекращении подачи природного газа в Армению с 7 по 12 сентября.
Отключение газа связано с проведением ремонтно-восстановительных работ на магистральном газопроводе Казах-Сагурамо диаметром 1020 мм.
Газоснабжение потребителей Республики Армения компания «Газпром Армения» обеспечит в полном объеме без ограничений. Российский газ поступает в Армению транзитом через территорию Грузии, за это страна получает 10% от общего объема поставок в качестве платы за транзит, сообщает пресс-служба «Газпром Армения».
11 июля компания «Газпром Армения» приостановила подачу природного газа в Армению в связи с восстановлением поврежденных участков трубопровода на территории Грузии. Поставки были возобновлены 4 августа.