6 Սեպտեմբեր 2016 - 14:00 AMT
Սեպտեմբերին Գյումրիում տեղի կունենա միջազգային ռոք փառատոն, տեղեկացրել է ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղեկալ Արթուր Պողոսյանը:
«Փառատոնը տեղի կունենա սեպտեմբերի 24-25-ին` «Սև բերդի» տարածքում: Փառատոնին կմասնակցեն ռոք խմբեր Հայաստանից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Իռլանդիայից: Երաժշտական տոնը նվիրվում է Հայաստանի անկախության 25-ամյակին», – ասել էՊողոսյանը:
Նա նշել է, որ միջոցառումը շատ հետաքրքիր է լինելու, սակայն դեռևս չի հայտնել, թե որ խմբերն են մասնակցելու փառատոնին, գրում է Նովոստի Արմենիան:
Հայաստանը 2016 թ.-ի սեպտեմբերի 21-ին նշում է երկրի անկախության 25-ամյակը: Հայաստանի Գերագույն խորհրդի որոշմամբ, 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին հանրաքվե անցկացվեց՝ ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և անկախ պետականություն հաստատելու վերաբերյալ։

Международный рок-фестиваль пройдет во втором по величине армянском городе Гюмри в сентябре. Об этом 6 сентября сообщил журналистам заместитель министра культуры Армении Артур Погосян.
«Фестиваль состоится 24-25 сентября на территории «Черной крепости». В нем примут участие рок-коллективы из Армении, Грузии, США, Ирландии. Музыкальный праздник посвящается 25-летию независимости Армении», – сказал Погосян, передает Новости-Армения.
Погосян отметил, что мероприятие будет очень интересным, однако пока не сообщил, какие именно группы будут участвовать в фестивале.
Армения отпразднует 21 сентября 2016 года 25-ю годовщину независимости. В этот день в 1991 году решением Верховного Совета республики был проведен референдум о выходе из состава СССР и создании независимого государства.
За провозглашение независимости проголосовали около 99% граждан, обладающих правом голоса. Официально независимость была провозглашена парламентом 23 сентября.