Ժանրի ֆիլմերից շատերն արդեն մոռացվել են, մյուսների մասին, հավանաբար, չեք էլ լսել. PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է իրական հանցագործների մասին պատմող մեծ տարածում չստացած ֆիլմերից մի քանիսը:
«Բրոնսոն»(Bronson), 2008թ.
Դանիացի Նիկոլաս Վինդինգ Ռեֆնի ինքնատիպ ռեժիսորական ձեռագիրը թույլ տվեց ներկայացնել 20-րդ դարի քրեական աշխարհի ամենաբարդ ներկայացուցիչներից մեկի կենսագրությունը: Չարլզ Բրոնսոնը (Մայքլ Գորդոն Փիթերսոն) համարվում է Մեծ Բրիտանիայի ամենադաժան կալանավորը, որն իր բազում հանցագործությունների համար ավելի քան 30 տարի է անցկացրել բանտում` ավելի քան 120 ուղղիչ հաստատությունում: Բրոնսոնի դերը վստահվեց այն ժամանակ ոչ այնքան հայտնի Թոմ Հարդիին, որը հիանալի կատարեց իր առջև դրված խնդիրը:
«Երկնային արարածներ» (Heavenly Creatures), 1994 թ.
Նորզելանդացի Փիթեր Ջեքսոնը հայտնի է լայն շրջանակներին որպես «Մատանիների տիրակալը» հայտնի եռապատումի հեղինակ, սակայն քչերը գիտեն, որ իր կարիերայի սկզբում նա ստեղծել է 90-ականների ամենաբարդ հոգեբանական թրիլերներից մեկը: Ֆիլմը հիմնված է անչափահաս մարդասպան Պոլին Փարկերի օրագրի վրա, որը ներկայացնում է սարսափելի իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել նորզելանդական Քրայսչերչում 1954-ին: Ջեքսոնը կարողացավ ոչ միայն սովորական սարսափ ֆիլմի մակարդակից վեր մնալ, այլ նաև առավելագույն հավաստիությամբ փոխանցել այդ տարիքին հատուկ պատանեկան մաքսիմալիզմը:
Բուչ Քեսիդին և Սանդենս Քիդը (Butch Cassidy and the Sundance Kid), 1996թ.
Ջորջ Ռոյ Հիլլի մի ժամանակ շատ սիրված կինոնկարը գրեթե անծանոթ է մերօրյա կինոդիտողին: Եվ դա, չնայած նրան, որ $6 մլն բյուջեի դեպքում այն վաստակել է այն ժամանակների համար աստղաբաշխական գումար` $102 մլն, նաև արժանանալով 4 «Օսկարի»: Ֆիլմի հիմքում իրական իրադարձություններ են Վայրի Արևմուտքի երկու լեգենդար ավազակներ Բուչ Քեսիդիի և Սանդենս Քիդի (1867-1908) կյանքից, որոնք զբաղվում էին բանկերի և բեռնատար գնացքների կողոպուտով: Դասական դարձած ֆիլմը մինչ օրս համարվում է ժանրի իսկական էտալոն և պարտադիր է դիտման համար:
«Ամերիկյան հանցագործություն» (An American Crime), 2007թ.
Թոմի Օ’ Հեվերի քրեական դրաման հիմնված է 16-ամյա Սիլվիա Լայքենսի կտտանքների և սպանության իրական պատմության վրա, որն իրականացրել էր տնային տնտեսուհի Գերտրուդա Բանիշևսկայան: Այս դեպքը լայն արձագանք ստացավ ԱՄՆ-ում և համարվեց «մարդու դեմ կատարված վատագույն հանցագործությունն Ինդիանայում»: էլեն Փեյջի և Քեթրին Քիների մասնակցությամբ այս դաժան դրամայի պրեմիերան տեղի ունեցավ Showtime կաբելային ալիքի եթերում, թեև ի սկզբանե նախատեսվում էր ցուցադրել այն մեծ էկրանին:
«Շուգարլենդի էքսպրեսը» (The Sugarland Express), 1974 թ.
Մեծն Սթիվեն Սփիլբերգի առաջին ռեժիսորական աշխատանքը մեծ էկրանին միանգամից հայտնի դարձրեց նրան ստուդիաների ղեկավարների շրջանում և կանխորոշեց նրա հետագա ճակատագիրը: Վարպետն իրական պատմություն է պատմել, որը տեղի է ունեցել 1969-ին Տեխասում հանցագործ ամուսիններ Դենթերի հետ և արել է դա այնպիսի վարպետությամբ և լավ ռեժիսուրայով, որ անմիջապես բազում գովաբանական արձաքանքների է արժանացել քննադատների կողմից: Սփիլբերգի նկարահանող խմբի խորհրդատուն էր իրադարձությունների անմիջական մասնակիցներից մեկը` պարեկային Քեննեթ Քրոուն, որին Դենթերը պատանդ էին վերցրել:
«Կոկաին» (Blow), 2001 թ.
Բոսթոնցի Ջորջ ածականով Ջորջ Յանգը 1970-80-ականներին ԱՄՆ-ում կոկաինի առևտրի շուկայում գլխավոր դերակատարներից մեկն էր և գործում էր Պաբլո Էսկոբարի Մեդելյինի կարտելի կազմում, որը մաքսանենգ ճանապարհով մատակարարում էր ԱՄՆ մտնող կոկաինի մոտ 85 տոկոսը: Թեդ Դեմմեի ֆիլմը հիմնված է Յանգի կյանքի իրական պատմության վրա` Ջոնի Դեփի և Պենելոպե Քրուզի հիանալի դերասանական խաղով: Հետաքրքիր է, որ նկարահանումներին պատրաստվելիս Դեփը մի քանի օր անցկացրել է Յանգի հետ ուղղիչ հաստատությունում: Նկարահանումների ամբողջ ընթացքը տեղի է ունեցել ոստիկանության խիստ հսկողությամբ, որը հետևում էր դերասանների յուրաքանչյուր քայլին, որպեսզի ոչ ոքի մոտ, առավել իրատեսություն հաղորդելու նպատակով, նկարահանումների ընթացքում օգտագործվող սպիտակ փոշու փոխարեն իսկական կոկաինից օգտվելու ցանկություն չառաջանար:

7 Сентябрь 2016 - 08:49 AMT
Многие представители жанра уже подзабыты, о других Вы, возможно, и не слышали: PanARMENIAN.Net представляет несколько не самых популярных сегодня картин про реальных преступников.
«Бронсон» (Bronson), 2008 год
Своеобразный режиссерский почерк датчанина Николаса Виндинга Рефна прекрасно подошел к жизнеописанию одного из самых неоднозначных представителей криминального мира 20-го столетия. Чарлз Бронсон (урожденный Майкл Гордон Питерсон) считается самым жестоким заключенным Великобритании, который отсидел за многочисленные преступления более 30 лет, побыв более чем в 120 исправительных учреждениях. Роль Бронсона была доверена не очень известному тогда Тому Харди, который виртуозно справился с этой непростой задачей.
«Небесные создания», (Heavenly Creatures), 1994 год
Новозеландец Питер Джексон известен широким массам, как создатель трилогии «Властелин колец», однако очень немногие знают, что на заре своей карьеры он создал один из самых сложных психологических триллеров 90-х годов. Картина основана на дневнике малолетней убийцы Полин Паркер, представляя зрителю страшные события, произошедшие в новозеландском городе Крайстчерч в 1954 году. Джексон сумел не только не скатиться в банальный ужастик, но и максимально достоверно сформулировать юношеский максимализм, присущий нежному возрасту.
Бутч Кэссиди и Сандэнс Кид, (Butch Cassidy and the Sundance Kid), 1969 год
Крайне популярная в свое время картина Джорджа Рой Хилла современному зрителю почти незнакома. И это, несмотря на то, что при бюджете в $6 миллионов она заработала в прокате астрономические по тем временам $102 миллионов, завоевав также четыре премии «Оскар». Фильм основан на реальных событиях из жизни Бутча Кэссиди (1866—1908) и Сандэнса Кида (1867—1908) – двух легендарных бандитов Дикого Запада, которые промышляли нападением на банки и грузовые поезда. Картина, ставшая классикой, до сих пор считается настоящим эталоном жанра и обязательна к просмотру.
«Американское преступление», (An American Crime), 2007 год
Криминальная драма Томми О’Хэвера основана на реальной истории пытки и убийства 16-летней Сильвии Лайкенс домохозяйкой Гертрудой Банишевски в 1965 году. Данный случай получил широкий резонанс в США и был назван «худшим преступлением против человека в истории Индианы». Премьера данной суровой драмы с участием Элен Пейдж и Кэтрин Кинер состоялся на кабельном канале Showtime, хотя изначально планировалось показать ее на большом экране.
«Шугарлендский экспресс», (The Sugarland Express), 1974 год
Первая режиссерская работа великого Стивена Спилберга на большом экране моментально сделала его известным среди студийных руководителей и предрешила дальнейшую судьбу постановщика. Мэтр рассказал подлинную историю, произошедшую в 1969 году в Техасе с супругами-преступниками Дентами, с таким мастерством и крепкой режиссурой, что сразу же получил многочисленные хвалебные отзывы критиков. Съемочную команду Спилберга консультировал непосредственный участник событий – патрульный Кеннет Кроун, оказавшийся в заложниках у Дентов.
«Кокаин», (Blow), 2001 год
Джордж Янг по кличке Бостонский Джордж был основным игроком на рынке торговли кокаином в США 1970-х – начала 1980-х гг, действуя в рамках Медельинского картеля Пабло Эскобара, поставлявшего в США контрабандным путем около 85% кокаина. Фильм Теда Деммеоснован на реальной истории о жизни Янга с прекрасными актерскими партиями Джонни Деппа и Пенелопы Крус. Интересно то, что в процессе подготовки к съемкам Депп провел несколько дней вместе с Янгом в исправительном заведении. Весь процесс съемок проходил под неусыпным контролем полиции, следящей за каждым шагом актеров во избежание того, чтобы ни у кого из них не возникло желания, для большей реалистичности, воспользоваться настоящим кокаином вместо белого порошка, использовавшегося во время съемок.