8 Սեպտեմբեր 2016 - 16:55 AMT
Իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը երաշխավորել է Երևանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի թեկնածությունը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում առաջադրվելու համար:
Այդ մասին է հայտարարել ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը կուսակցության գործադիր մարմնի ու խորհրդի նիստից հետո ասուլիսի ընթացքում:
«Անսալով նաև հանրային, քաղաքական և այլ ոլորտներից եկող ազդակներին որոշում է կայացվել նոր կառավարությամբ գնալ դեպի խորհրդարանական ընտրություններ», – ասել է նա:
Նա նշել է, որ Կարեն Կարապետյանի թեկնածությունը միաձայն է առաջադրվել: Թեկնածությունը պետք է հավանության արժանանա ԱԺ-ում:
Կարապետյանի թեկնածության ընտրության ժամանակ, ըստ Աշոտյանի, հաշվի են առնվել, մասնավորապես, «բնավորության համապատասխան մի շարք գծեր, որոնք թույլ կտան առաջնորդել փոփոխությունները»: Պատասխանելով հարցին, արդյոք կար Կարապետյանի ընտրության հարցում ռուսական գործոնի ազդեցություն, Աշոտյանը հորդորել է արտաքին քաղաքական դրդապատճառներ նոր վարչապետի թեկնածությունում չփնտրել:
Կառավարության այլ փոփոխություններ ԳՄ նիստի ընթացքում չեն քննարկվել:
Կարեն Կարապետյանը ծնվել է 1963թ. օգոստոսի 14-ին Ստեփանակերտում: 1986թ. գերազանցությամբ ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը: 1989թ. դարձել է տնտեսական գիտությունների թեկնածու, իսկ 2010թ.` տնտեսական գիտությունների դոկտոր: Կարեն Կարապետյանը «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի և վարչության նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել է 2001թ.-ից մինչև 2010 թվականը: Մինչ այդ նա եղել է ՀՀ էներգետիկայի փոխնախարար և «Հայէներգո» ընկերության գլխավոր տնօրեն: Կարեն Կարապետյանն ամուսնացած է, ունի երեք երեխա:

8 Сентябрь 2016 - 17:45 AMT
Правящая Республиканская партия Армении (РПА) утвердила кандидатуру бывшего мэра Еревана Карена Карапетяна на пост премьер-министра страны. Об этом заявил заместитель председателя РПА Армен Ашотян журналистам по окончании заседания исполнительного органа и Совета РПА.
«Учитывая общественные, политические и социальные импульсы, было принято решение пойти на парламентские выборы с новым правительством», – сказал он.
Ашотян отметил, что кандидатура Карена Карапетяна была выдвинута единогласно и должна быть одобрена также в Национальном Собрании РА.
По словам Ашотяна, РПА выдала мандат доверия Карапетяну с учетом, в частности, «его управленческих навыков и черт характера, которые позволят продвигать реформы в системе госуправления».
Отвечая на вопрос, есть ли в выборе кандидатуры Карапетяна влияние Москвы, Ашотян призвал не искать геополитического контекста в выборе кандидата на пост премьер-министра.
Исполнительный орган партии не обсуждал состав будущего кабинета министров, отметил Ашотян.
Карен Карапетян родился 14 августа 1963 года. В 1986 году с отличием окончил факультет прикладной математики Ереванского госуниверситета. Имеет научную степень доктора экономических наук.В 2001-2010 годах занимал должность генерального директора ЗАО «АрмРосгазпром» (ныне «Газпром-Армения», 100%-ная дочка российского «Газпрома»), затем с декабря 2010 года по октябрь 2011 года был мэром Еревана. В декабре 2011 года был назначен первым вице-президентом «Газпромбанка». С ноября 2012 года занимал должность заместителя генерального директора компании «Газпром межрегионгаз» по стратегическому развитию.Женат, имеет троих детей.