Երևանի ՊՊԾ գնդում երեք ոստիկանի սպանության գործով գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի առանձին անդամներին մեղադրանք կառաջադրվի: Այս մասին լրագրողներին ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածու, ՀՀ գլխավոր դատախազի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արթուր Դավթյանը:
«Օրենքով սահմանված կարգով ես չեմ կարող նախաքննության գաղտնիք հանդիսացող տեղեկություն հրապարակել, բայց ունենք որոշակի արդյունքներ այս առումով: Երբ օրենքով սահմանված կարգով կհավաքվեն բավարար չափով ապացույցներ, կոնկրետ անձանց մեղադրանքներ կառաջադրվեն», – ասել է Դավթյանը:
Հարցին, թե արդեն կա՞ն կոնկրետ անձինք, որոնց առաջիկայում մեղադրանք կառաջադրվի և այդ անձինք արդյոք «Սասնա ծռերից» են, Դավթյանն ասել է. «Բավարար ապացույցների համակցումն ապահովելու դեպքում մեղադրանք կառաջադրվի: «Սասնա ծռերից» են», մեջբերում է Tert.am-ը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածուն դեռևս չի կարող ասել՝ «Սասնա ծռերի» նկատմամբ համաներում կլինի՞, թե ոչ, որովհետև դեռևս չկա համաներման ակտ:
««Սասնա ծռերի» նկատմամբ համաներման կիրառման մասով դեռևս ոչինչ չեմ կարող ասել, որովհետև մենք դեռևս չունենք համաներման ակտ, որ ես փորձեմ այն պարզաբանել»,-ասել է նա:
Հարցին, թե նախկին գլխավոր դատախազը հայտարարել էր, որ հանձնվելու դեպքում մեղմացուցիչ հանգամանքներ կդիտվեն, Արթուր Դավթյանն ասել է, որ այն հոդվածները, որոնցով հարուցվել է քրեական գործ և մեղադրանքներ են առաջադրվել, դրանք ունեն խրախուսական նորմեր, բայց թե խրախուսական նորմերով փաստերը կոնկրետ դեպքում որքանով են առկա, դա ցույց կտա քննությանը։
«Այսինքն, քննությամբ պետք է պարզվի՝ արդյոք մենք ունեցել ենք կամովին պատանդների ազատում, կամովին շենք-շինությունների հանձնում, թե ոչ: Վերջնական իրավական գնահատականը կտա քննության արդյունքը»,-ասել է նա։

Членам группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна) будет предъявлено обвинение по делу об убийстве полицейских, в случае, если будет достаточно доказательств. Об этом сказал кандидат в генпрокуроры РА Артур Давтян.
Он сообщил, что не может сказать будет ли амнистия распространена на членов группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), поскольку пока еще нет акта амнистии.
«Я пока ничего не могу сказать относительно распространения амнистии на членов группы «Сасна црер», поскольку у нас пока нет акта амнистии, чтобы попытаться пояснить данный вопрос», – сказал он.
Отвечая на вопрос по поводу того, что бывший генпрокурор заявлял, что в случае сдачи властям будут рассмотрены смягчающие обстоятельства, Давтян сказал, что статьи, на основании которых было заведено уголовное дело и предъявлены обвинения, имеют поощрительные нормы, но наличие подобных фактов покажет следствие.
Он также заявил, что по делу гибели троих полицейских проводится оперативное и широкомасштабное расследование.
«Согласно установленному законом порядку я не имею права разглашать сведения, являющиеся тайной предварительного следствия, но по этому вопросу у нас есть некоторые результаты. Когда в установленном законом порядке будет собрано достаточно доказательств, конкретным лицам будет предъявлено обвинение», – сказал Давтян.
По его словам, в случае обеспечения достаточного количества доказательств членам «Сасна црер» будет предъявлено обвинение, передает Tert.am.