13 Սեպտեմբեր 2016 - 12:46 AMT
Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը մշակութային ինքնության պահպանման, ազգային և ավանդական արժեքների վերարտադրության ու հանրահռչակման, ինչպես նաև միջազգային գործակցության խթանման քաղաքականության շրջանակում սկսում է նոր ՝ «Արցախ ԷթնոՖեստ» միջազգային նախագիծը:
«Արցախէթնոֆեստ»-ը միջազգային փառատոն է, որը նախատեսվում է իրականացնել տարին մեկ անգամ, Արցախում, տարբեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Յուրաքանչյուր փառատոն կունենա իր խորագիրը և կներկայացնի ազգային մշակույթի մեկ ուղղություն:
Առաջին անգամ փառատոնը կանցկացվի 2016թ. սեպտեմբերի 15-17-ը: Փառատոնը կունենա «Երկրի համը» անվանումը և կներկայացնի տարբեր երկրների ազգային խոհանոցները: Փառատոնին կմասնակցեն ինչպես հմուտ խոհարարներ, այնպես էլ տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ Ֆրանսիայից, Ռումինիայից, Մոլդովայից, Հարավային Կորեայից, Սիրիայից, Վրաստանից և իհարկե, Հայաստանից ու Արցախից: Փառատոնային ծրագրի շրջանակում նրանք կպատրաստեն և հյուրերին կմատուցեն իրենց ազգային ուտեստներն ու ճաշատեսակները:
Միջոցառումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 16-ին Շուշիի «Իսահակի աղբյուր» ռեստորանային համալիրում: Կներկայացվեն ֆրանսիական կրեպը, ռումինական մամալիգան, բրնձով պատրաստված կորեական ուտեստներ, սիրիական աղցաններ և արևելյան քաղցրավենիք, վրացական սացիվին, ինչպես նաև Արցախյան խոհանոցի այցեքարտ ժենգյալով հացը, կուրկուտը, ավանդական խորովածը: Փառատոնի օտարերկրացի մասնակիցների համար կկազմակերպվի ժենգյալով հացի թխման վարպետության դաս և մրցույթ: Միջոցառումը կուղեկցվի հետաքրքիր համերգային ծրագրերով:
Փառատոնին մասնակցության համար պետք է դիմել ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն՝ /047/ 73 43 88 hեռախոսահամարով:

13 Сентябрь 2016 - 13:20 AMT
В рамках политики сохранения культурной идентичности, возрождения и популяризации национальных и традиционных ценностей, а также содействия международному сотрудничеству Министерство культуры и по делам молодежи Нагорно-Карабахской Республики запускает новый международный проект «Арцах ЭтноФест».
«Арцах ЭтноФест» – международный фестиваль, который будет проводиться ежегодно в Карабахе с участием представителей разных стран. Каждый фестиваль будет иметь определенную тематику и представит разные направления национальной культуры.
Первый международный фестиваль «Арцах ЭтноФест» под девизом «Вкус страны» пройдет с 15 по 17 сентября 2016 года и представит национальные кухни разных стран.
В фестивале примут участие как опытные кулинары, так и люди разных профессий из Франции, Румынии, Молдовы, Южной Кореи, Сирии, Грузии и, конечно, Армении и Арцаха. В рамках фестивальной программы они приготовят и представят гостям свои традиционные блюда. Мероприятие состоится 16 сентября в ресторанном комплексе «Исааки Ахпюр» (Родник Исаака) в Шуши. На нем будут представлены французские крепы, румынская мамалыга, корейские блюда из риса, салаты сирийской кухни и восточные сладости, сациви по-грузински, а также считающийся визитной карточкой арцахской кухни женгялов ац, куркут и шашлык.
Для иностранных гостей фестиваля будет организован мастер-класс и конкурс по приготовлению женгялов аца. Мероприятие будет сопровождаться интересной концертной программой.