Մեծամորի ատոմակայանում կանցկացվի պլանային կանխարգելիչ վերանորոգում: Այդ մասին հայտնել է ատոմակայանի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդնայանը:
Վերանորոգման աշխատանքները կմեկնարկեն սեպտեմբերի 20-ին և կտևեն 61 օր, որից հետո նոյեմբերի 20-ին ՀԱԷԿ-ը կրկին կշահագործվի:
Կանխարգելիչ միջոցառումները կիրականացվեն «Ռուսատոմ սերվիս» ընկերության հետ համատեղ` ըստ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի: Մի մասը կիրականացվի ռուսական վարկի հաշվին:
Աշխատանքների ավարտին ՀԱԷԿ ղեկավարությունը կդիմի Միջուկային անվտանգության պետական կոմիտե մինչև 2026թ. շահագործելու թույլտվություն ստանալու նպատակով: Մինչ այդ ստացած թույլտվությունը թույլ էր տալիս շահագործել կայանը մինչև 2016թ., հայտնում է Rusarminfo.ru-ն:
Ավելի վաղ «Ռուսատոմ սերվիսի» գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը հայտարարել էր, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ը եզակի է և մասնագետները կայանի անվտանգ շահագործման առումով ոչ մի մտավախություն չունեն:
2015 թվականի փետրվարի 5-ին Մոսկվայում ստորագրվել է «Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև Հայաստանի տարածքում ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների ֆինանսավորման համար Հայաստանի կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագիրը: Փաստաթղթով նախատեսվում է, որ ռուսական կողմը ՀՀ-ին կտրամադրի մինչև 270 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով պետական արտահանման վարկ՝ Հայաստանի տարածքում Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների ֆինանսավորման համար:

На Армянской АЭС будет проведен планово-предупредительный ремонт. Об этом сообщил генеральный директор станции Мовсес Варданян.
Начало ремонтных работ запланировано на 20-е сентября. Они продлятся 61 день, после чего 20 ноября АЭС будет вновь введена в эксплуатацию.
Ряд мероприятий в ходе планово-предупредительных работ будет реализован совместно с компанией «Русатом сервис» в строгом соответствии с программой по продлению срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС. Часть из них будет проведена за счет средств российского кредита.
После окончания работ руководство АЭС обратится в Государственный комитет по регулированию ядерной безопасности для того, чтобы получить разрешение на дальнейшую работу, до 2026 года. Разрешение, полученное до этого, позволяло эксплуатировать станцию до 2016 года, сообщает Rusarminfo.ru.
Ранее Генеральный директор «Русатом Сервис» Евгений Сальков заявил, что Мецаморская АЭС уникальна, и у специалистов нет никаких опасений в обеспечении ее безопасного функционирования.
Строительство Мецаморской АЭС в Армении началось в 70-х годах XX века. После землетрясения 1988-го года деятельность АЭС была приостановлена, однако, уже в 1995 году, благодаря сохранению полной работоспособности, станция была перезапущена. АЭС вырабатывает в среднем около 30% всей производимой в Армении электроэнергии.