15 Սեպտեմբեր 2016 - 11:06 AMT
«Գահերի խաղի» նոր եթերաշրջանը խոստանում է վերադարձների եթերաշրջան դառնալ. նկարահանումների հարթակում տեսել են Ջենդրիի և Ջորահ Մորմոնտի դերակատարներին:
Հավանաբար НВО հեռուստասերիալի հեղինակները որոշել են վերադարձնել նրանց մարմնավորած կերպարներին: Թագավոր Ռոբերտ Բարաթեոնի ապօրինի զավակ Ջենդրին անհետացավ Ջորջ Մարտինի գրքերից, երբ հեռացավ Առանց դրոշի եղբայրություն, որտեղ նրա սյուժետային գիծն ընդհատվեց: Սերիալում նա էլ ավելի քիչ ներկայություն ունեցավ` հրաժեշտ տալով հանդիսատեսին երրորդ եթերաշրջանում` փախչելով հրե լեդի Մելիսանդրայից, որը զոհաբերություններ էր կատարում տզրուկների օգնությամբ: Եվ գրքում, ևս սերիալում Ջենդրին հասցրեց ճամփորդել Նեդ Սթարքի փախստական դստեր`Արյայի հետ, ինչն էլ հավանաբար իր զարգացումը կստանա նոր եթերաշրջանում, գրում է «Նականունե.tv»-ն:
Ջորջ Մորմոնտը` Արջերի կղզու նախկին լորդն ու Դեյներիս Տարգարիենի ուղեկիցն ու թիկնապահը, հեռացավ սերիալից, երբ Տարգարիենների ժառանգը թողեց նրան բուժելու անբուժելի «գորշ տկարությունը»: Հավանաբար, նոր եթերաշրջանում ավարտին կհասցվի Դեյներիսին երկրպագող տարեց դավաճան լորդի սիրային գիծը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ ևս մեկ հնարավոր վերադարձի մասին` Ջեյսոն Մոմոայի, որը կատարում է հանգուցյալ քխալ Դրոգոյի դերը: Նրա երկրպագուները հուսով են, որ նա հարություն կառնի նոր եթերաշրջանում:
«Գահերի խաղի» 7-րդ եթերաշրջանը մեկնարկում է հեռուստատեսությունում 2017-ի ամռանը: Այն կրճատվել է և բաղկացած կլինի 7 սերիայից 10-ի փոխարեն:
«Գահերի խաղն» ամերիկացի գրող Ջորջ Մարտինի «Սառցի ու Հրի երկը» վիպաշարի հիման վրա նկարահանվող հեռուստասերիալ է: Նախագիծը ղեկավարում են Դեվին Բենիոֆն ու Դենիել Վայսը, նկարահանումներն ընթանում են Իսլանդիայում, Մալթայում, Մարոկոյում, Խորվաթիայում, Հյուսիսային Իռլանդիայում: Սերիալը ցուցադրվում է 2011-ից, 2016-ի դրությամբ նկարահանված է 6 եթերաշրջան: Նախագիծը բազմաթիվ հեռուստատեսային մրցանակների է արժանացել, միաժամանակ հաճախ քննադատվում է բաց կամ դաժան տեսարանների ցուցադրության համար: 6-րդ եթերշրջանի ցուցադրությունը մեկնարկել է 2016-ի ապրիլի 24-ին, իսկ ապրիլի 21-ին հայտարարվեց, որ լինելու է նաև 7-րդ եթերաշրջան, իսկ 8-րդը կլինի վերջինը: Երկու վերջին հատվածներն ավելի կարճ կլինեն` 7-ում կլինի 7 սերիա, 8-ում` ընդամենը 6: HBO ներկայացուցիչները հրաժարվել են մեկնաբանություններից:

Новый сезон «Игры Престолов» обещает стать сезоном камбэков: в регионе съемок замечены актеры, исполняющие роли бастарда Джендри и Джораха Мормонта.
Вероятно, авторы телесериала НВО решили вернуть их сюжетные линии на экран.
Бастард короля Роберта Баратеона Джендри пропал из книг Джорджа Мартина после ухода в Братство без знамен, где его сюжетная линия оборвалась ввиду отстутствия последней книги саги. В сериале бастард участвовал и того меньше, попрощавшись со зрителями в третьем сезоне, после побега от огненной леди Мелиссандры, практиковавшей жертвоприношения с участием пиявок, напившихся его «полукоролевской» крови. И в книге и в сериале Джендри успел попутешествовать с беглой дочерью короля Нэда Старка Арьей, что, вероятно, и получит развитие в новом сезоне – наследники домов «оленя» и «волка» могут составить приличную партию, передает «Накануне.tv».
Джорах Мормонт, бывший лорд Медвежьего острова, спутник и телохранитель Дейнерис Таргариен покинул сериал, когда войско Матери драконов направилось на Корлевскую гавань – «медведя» наследница Таргариенов оставила лечить неизлечимую «серую хворь». Вряд ли Мормонт появится в сериале в седле дракона, считают поклонники «Игры престолов», скорее, в новом сезоне зрителям будет представлено трагическое завершение линии влюбленного в Дейнерис пожилого лорда-предателя. Тем более, что дом Мормонтов выведен теперь через несгибаемую девочку Лианну Мормонт.
Ранее сообщалось о еще одном вероятном возвращении – в регионе съемок замечен Джейсон Момоа, играющий усопшего кхала Дрого. Поклонники дотракийца надеются, что в новом сезоне персонаж каким-то способом воскреснет.
Съемки 7 сезона идут в Северной Ирландии, Испании и Исландии, новый сезон ожидается к лету 2017 года. Это первая часть последнего сезона, она будет состоять всего из семи серий.
«Игра престолов» — фэнтези-сериал, основанный на цикле романов американского писателя Джорджа Мартина «Песнь льда и пламени». Выходит с 2011 года. Проект прославил многих начинающих и малоизвестных актеров, к примеру Эмилию Кларк, Кита Харингтона, Софи Тернер и Мэйси Уильямс. Показ шестого сезона стартовал 24 апреля 2016 года, 21 апреля 2016 года сериал был продлен на 7 сезон. Седьмой сезон станет предпоследним для сериала. Он выйдет на экраны летом 2017.