Հայաստանը «մասնակի ազատ» երկիր է: Նման գնահատական է ստացել երկիրը Freedom House-ի «Աշխարհում ազատություն մասին-2016» զեկույցի համաձայն:
Ըստ զեկույցի, Հայաստանը 46 միավոր է հավաքել (ամենավատ ցուցանիշը 0-ն է, լավագույնը` 100-ը):
«Աշխարհում ազատության մասին-2016» զեկույցը գնահատում է 2015թ. ազատության վիճակը 195 երկրում և 15 տարածքում, որոնք չունեն պետականություն: Զեկույցը գնահատում է իրավունքների և ազատությունների վիճակը, որոնցից օգտվում են առանձին մարդիկ, ոչ թե կառավարությունը կամ իշխանության ներկայացուցիչները:
Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքները գնահատվում են 1-7 միավորի սանդղակով, որտեղ 1-ը առավելագույն ազատության ցուցիչն է, իսկ 7-ը` նվազագույն: Հայաստանը համապատասխանաբար ստացել է 4 և 5 միավոր:
Հատկանշական է, որ Freedom House-ը դիտարկում է Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ պետություն` դասելով այն «մասնակի ազատ երկրների շարքին»: Ղարաբաղն ընդհանուր առմամբ ստացել է 33 միավոր:
Վրաստանն ու Թուրքիան 64 և 53 ցուցանիշներով նույնպես կազմակերպության կողմից դասվել են «մասնակի ազատ» պետությունների շարքին, մինչդեռ Իրանում ու Ադրբեջանում վիճակը շատ ավելի վատ է: Freedom House-ը 17 և 16 ցուցանիշներով երկրները համարում է անազատ:
Ռուսաստանն ու Բելառուսը ևս անազատ են:
Ազատ երկրների թիվն ըստ կազմակերպության հասնում է 85-ի, որտեղ ապրում է բնակչության մոտ 40%-ը: «Ազատ երկների» թիվը 2014-ի համեմատ նվազել է 3-ով:
«Անազատների» թիվը հասնում է 59-ի: Այդ պետությունների բնակիչները կազմում են մոլորակի 24 %-ը: Մասնակի ազատ երկրների ցանկը համալրվել է 4-ով:
«Անազատ» երկրները 50-ն են, որտեղ բնակվում է մոլորակի 36%-ը` 2,6 մլրդ մարդ, որի կեսը ապրում է Չինաստանում: «Անազատ երկրների» ցանկը կրճատվել է 1-ով, քանի որ Զիմբաբվեն «անազատների» թվից անցել է «մասնակի ազատների» շարքը:
«Վատագույնների» թվին են դասվել էրիթրեան, Հյուսիսային Կորեան, Ուզբեկստանը, Սոմալին և Սիրիան:
Freedom House-ը 2015-ի ավարտին բնութագրել է Հայաստանը որպես համացանցում ազատ երկիր` 28 միավորով: Ավելի ուշ, 2016-ի ապրիլին, կազմակերպությունը ՀՀ-ն համարել է «անազատ» ԶԼՄ-ների իրավունքների տեսակետից:

Армения является «частично свободной» страной. Такую оценку республика получила по итогам доклада «О свободе в мире 2016», сделанным ведущей правозащитной организацией Freedom House.
Согласно этому докладу Армения набрала 46 баллов (0 – худший показатель, 100 – лучший).
Доклад «Свобода в мире 2016» оценивает состояние свободы в 195 странах и 15 территориях, не имеющих государственного статуса, в течение 2015 года. Доклад оценивает состояние прав и свободы, которыми пользуются отдельные лица, а не правительство или представители власти.
Политические и гражданские права и свободы в стране оцениваются по шкале от 1 до 7 баллов, где 1 – показатель наибольшей свободы, а 7 – наименьшей. Так, Армения получила 5 и 4 балла, соответственно.
Примечательно, что Freedom House рассмотрел Нагорный Карабах в качестве независимого государства, ставя его в один ряд с другими «частично свободными» странами. Карабах в общем получил 33 балла.
Грузия и Турция с показателями 64 и 53, соответственно, также включены организацией в ряды «частично свободных» государств, в то время как в Иране и Азербайджане положение дел намного хуже: Freedom House считает страны с показателями 17 и 16 баллов, соответственно, несвободными.
Россия и Белоруссия также входят в список «несвободных» государств.
Число стран, которые с точки зрения Freedom House, можно отнести к «свободным», составляет 85, и в них проживает 40% (около 2.9 млрд человек) населения планеты. Количество «свободных стран» сократилось на 3 по сравнению с предыдущим годом.
Число «несвободных» стран составило 59. Жители этих государств (1.8 млрд человек) составляют 24% населения планеты. Число частично свободных стран увеличилось на четыре по сравнению с предыдущим годом.
Число стран, считающихся «несвободными», составляет 50. В них проживают 36% населения планеты (2.6 млрд человек), причем около половины из них живут в одной стране – Китае. Количество «несвободных стран» уменьшилась на 1, так как Зимбабве перешло из ранга «несвободных» в «частично свободные».
Наиболее бесправными в мире, по оценке организации, остаются жители государств, отнесенных в особую категорию «худшие из худших»: Эритрея, Северная Корея, Узбекистан, Сомали и Сирия.
В конце 2015 года Freedom House охарактеризовал Армению как свободную в сети страну с показателем 28 баллов. Позже, в апреле 2016 года, организация посчитала республику «несвободной» с точки зрения прав СМИ.