«Գրական տապան 2016» փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 20-ին՝ ժամը 19:00 Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում (Արշակունյաց 28):
Աշխարհի տարբեր երկրներից գրականության ոլորտի ներկայացուցիչները սեպտեմբերի 18-28-ը կմասնակցեն փառատոնին:
Արդեն 8-րդ անգամ իրականացվող իրադարձությունը կազմակերպվում է 2001-ից արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական ՀԿ-ի կողմից` ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ և մի շարք գրական կազմակերպությունների, այդ թվում` Բեռլինի Լիտերատուրվերկշտատ, Ջենովայի պոեզիայի փառատոնի գործընկերությամբ:
«Գրական տապան»-ի շրջանակում անցկացվում են գրքերի շնորհանդեսներ, քննարկումներ, դասախոսություններ, ընթերցումներ, վարպետության դասեր ու մի շարք այլ միջոցառումներ:
«Արդյոք ազատն անկա ՞խ է, արդյոք անկախն ազա՞տ է: Անձ: Հասարակություն: Ազգ: Աշխարհ» (Is the Free independent, is the Independent free? Person. Society. Nation. World.) խորագրի ներքո անցկացվող «Գրական տապան 2016»-ին կմասնակցեն գրական ոլորտի ներկայացուցիչներ Անտոնիո Ֆիանը (Ավստրիա), Էլիզաբեթ Ֆիանը (Ավստրիա), Գուրամ Օդիշարիան (Վրաստան), Կլաուդիո Պոցանին (Իտալիա), Ֆահրեդին Շեհուն (Կոսովո), Կալինա Իզաբելա Զիոլան (Լեհաստան), Դարիուս Թոմաս Լեբիոդան (Լեհաստան), Վադիմ Մեսյացը (Ռուսաստան), Լերա Մանովիչը (Ռուսաստան), Ռոդոլֆո Հասլերը (Իսպանիա), Բաշիր Սակհավարզը (Միացյալ Թագավորություն), Կարստեն Շտայնմեցը (Գերմանիա), ինչպես նաև բազմաթիվ հայ գրողներ:
8-րդ «Գրական տապան»-ի ընթացքում նախատեսվում է կազմակերպել Լեհաստանում և Հայաստանում հրատարակված գրքերի շնորհանդես՝ լեհ բանաստեղծների մասնակցությամբ: Տեղի կունենա նաև Գուրամ Օդիշարիայի «Չուղարկված նամակներից» գրքի շնորհանդեսը:

Ежегодный международный фестиваль «Литературный ковчег 2016» откроется в Ереване 20-го сентября в 19:00 в Музее-институте им. Комитаса.
С 18-го по 28-е сентября для участия в «Литературном ковчеге» в Ереван прибудут писатели из разных стран мира.
Фестиваль в этом году пройдет под лозунгом «Является ли свободный независимым, а независимый свободным? Человек. Общество. Нация. Мир» (Is the Free independent, is the Independent free? Person. Society. Nation. World).
Участниками «Литературного ковчега» в этому году станут Антонио и Элизабет Фиан (Австрия), Гурам Одишария (Грузия), Клаудио Поцанин (Италия), Фахредин Шеун (Косово), Калина Изабелла Зиолан (Польша), Дариус Томас Лебиодан (Польша), Вадим Месяц (Россия), Лера Манович (Россия), Родольфо Хаслер (Испания), Башир Сакварг (Соединенное Королевство), Карстен Штайнмец (Германия), а также многие из писателей.
В рамках фестиваля предполагается организовать презентации книг, изданных в Польше и Армении, с участием польских поэтов. Состоится также презентация книги Гурама Одишария «Неотправленные письма».
Запланированы также презентации, обсуждения, мастер-классы, лекции и ряд других мероприятий.
«Литературный ковчег» будет проходить уже в восьмой раз. Литературный фестиваль проводится Армянским обществом культурного сотрудничества с зарубежными странами (АОКС) при поддержке Министерства культуры Армении. Мероприятие впервые было проведено в 2001 году.