23 Սեպտեմբեր 2016 - 07:08 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում անցկացվող Համահայկական գիտական համաժողովի մասնակիցներին՝ հայազգի ճանաչված գիտնականների ԱՄՆ-ից, ՌԴ-ից, Ճապոնիայից, Դանիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից և մի շարք այլ երկրներից:
Համաժողովը կազմակերպվել է ՀՀ նախագահի աջակցությամբ գործող Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի շրջանակներում և նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է գիտնականներին հայրենիքում և շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-ամյակի առթիվ: Սարգսյանը կարևորել է Համահայկական գիտական համաժողովի անցկացումը քաղաքամայր Երևանում՝ գիտության գրեթե բոլոր բնագավառները ներկայացնող հայազգի ճանաչված գիտնականների մասնակցությամբ:
Նմանատիպ միջոցառումները, նախագահի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են ոչ միայն համախմբելու աշխարհի հայ գիտնականներին, այլև նրանց փորձն ու կապերն օգտագործելու հայազգի երիտասարդ գիտնականներին միջազգային հարթակներում պատշաճ ներկայացնելու և գիտության զարգացման ժամանակակից միտումներին հաղորդակից դարձնելու համար:
Հանդիպմանը մասնակցող գիտնականները ՀՀ նախագահին ներկայացրել են համաժողովի ընթացքից իրենց տպավորություններն ու միջոցառումից ակնկալիքները:
Սարգսյանը պատասխանել է գիտնականներին հետաքրքրող հարցերին, ներկայացրել կրթության և գիտության բնագավառում իրականացվող պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, դրանց շրջանակներում հատկապես երիտասարդ գիտնականներին խրախուսման, նրանց գործունեության օժանդակմանն ուղղված ծրագրերը:
Հայազգի գիտնականները Հանրապետության նախագահի հետ մտքեր են փոխանակել Հայաստանում գիտության և կրթության զարգացման խթանման նպատակով համատեղ հետագա համագործակցության շուրջ:
Սեպտեմբերի 22-ին Մատենադարանում մեկնարկել է ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված «Համահայկական գիտական համաժողովը»:
Համաժողովում հանդիպում են և իրենց փորձով ու գիտելիքներով փոխանակվում Հայաստան ժամանած բազմաթիվ մեծանուն հայագի գիտնականներ: Համաժողովի շրջանակներում նախատեսված են բաց դասախոսություններ, կլոր սեղան-քննարկումներ: ՀՀ գիտական կազմակերպությունների երիտասարդ գիտնականները պոստերային ցուցադրման միջոցով կներկայացնեն իրենց գիտահետազոտական աշխատանքների արդյունքները:

23 Сентябрь 2016 - 06:43 AMT
Президент Армении Серж Саргсян встретился с участниками Всеармянской научной конференции, которая проходит в Ереване 21-23 сентября.
На форум приехали известные учёные – армяне из США, РФ, Японии, Дании, Германии, Испании и ряда других стран.
Конференция организована в рамках проекта помощи молодым учёным, действующего при содействии президента РА, и посвящена 25-летию независимости Армении.
Саргсян приветствовал учёных на родине и поздравил с 25-летием провозглашения независимости. Армянский лидер подчеркнул важность проведения Всеармянской научной конференции в столице Ереване при участии известных армянских учёных, представляющих все области науки.
Подобные мероприятия, по убеждению главы Армении, являются хорошей возможностью, не только, чтобы сплотить армянских учёных всего мира, но для того, чтобы использовать их опыт и связи для должного представления молодых армянских учёных на международных площадках и приобщить армянскую научную молодёжь к современным тенденциям развития науки.
Участвовавшие на встрече учёные представили Саргсяну свои впечатления о ходе конференции и ожидания от этого мероприятия.
Президент рассказал об основных направлениях государственной политики в сфере образования и науки, также о тех проектах, которые в рамках этой политики осуществляются в направлении поощрения молодых учёных, оказания помощи в их деятельности.
Стороны договорились о дальнейшем сотрудничестве с целью стимулирования развития науки и образования в Армении.
Научное сообщество Армении совместно с учеными армянской диаспоры и других стран должно развивать направления, в которых обладает преимуществами. Об этом в ходе Всеармянской научной конференции заявил известный предприниматель, учредитель инициативы 100 LIVES и премии Aurora Prize, председатель благотворительного фонда IDEA Рубен Варданян. Подчеркнув важность проведения конференции, Варданян отметил необходимость пользоваться фактором армянской диаспоры в различных точках мира.
«Мы объявили о создании фонда поддержки науки и технологий – FAST. Данный фонд нацелен на развитие среды для создания технологических инноваций в Армении, а также направлен на мобилизацию технологических и финансовых ресурсов армянских и международных научных сообществ. Первые 10 млн. долларов в данный фонд инвестирует наша семья. Надеюсь, что это станет стимулом для того, чтобы фонд составил 200 млн. долларов», – отметил председатель благотворительного фонда IDEA.