26 Սեպտեմբեր 2016 - 14:39 AMT
«Մրրո հայ ազգային երգարվեստի կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը սեպտեմբերի 28-ին՝ ժամը 19:00-ին, Գաֆէսճեան քանդակների պարտեզում կանցկացնի «Գութան» ազգագրական երգի-պարի փառատոնը:
Փառատոնն իրականացվում է 2014-ից: Կազմակերպվում էՀՀ մշակույթի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
2016-ին փառատոնին կմասնակցեն «Մարաթուկ», «Ակունք», «Կարին», «Սասնա ծռեր», «Վերադարձ», «Մենք ենք մեր սարերը», «Մշո հավքեր», «Վան», «Տարոնցիներ», «Ծովակ», «Ոստան», «Նուբար», «Գորանի», «Մասունք», «Տավրոս» ավանդական երգի-պարի համույթները: Կներկայացվեն Հայաստանի տարբեր շրջանների երգն ու պարը, թատերականացված ծիսական դրվագներ: Կցուցադրվեն նաև հայ ազգային երգարվեստի, պարարվեստի և երաժշտարվեստի երախտավորների գործունեությանը նվիրված կարճամետրաժ ֆիլմեր:
Փառատոնի հիմնական նպատակը հայկական ավանդական երգ ու պարի պահպանումն ու տարածումն է, և մեր ժառանգությունը երիտասարդ սերնդին ավելի ճանաչելի դարձնելը:

26 Сентябрь 2016 - 14:45 AMT
Общественная организация «Мрро – центр армянского национального песенного искусства» 28 сентября в 19:00 в парке скульптур Гафесчяна («Каскад») состоится фестиваль народных песен и танцев «Гутан».
Фестиваль проводится с 2014 года при поддержке Министерства культуры РА и мэрии города Еревана.
В 2016 году в нём примут участие ансамбли «Маратук», «Акунк», «Карин», «Сасна црер», «Верадарц», «Ван», «Цовак» и многие другие. Они представят музыку и танцы разных областей Армении. Запланирован показ короткометражных фильмов, посвящённых деятельности людей, связанных с песенным, танцевальным и музыкальным искусством Армении.
Главная цель проведения фестиваля – сохранение и распространение армянских традиционных песен и танцев, а также просвещение молодого поколения в области культурного наследия Армении.