29 Սեպտեմբեր 2016 - 11:40 AMT
Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 29-ի արտահերթ նիստի ժամանակ երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» օրենքի լրացումները, որոնք վերաբերում են փոխնակ մայրությանը:
Ինչպես նշել է ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը, ամեն տարի Հայաստանում փոխնակ մոր ծառայություններին է դիմում 30-40 մարդ, հայտնում է Նովոստի Արմենիան:
«Օրենքում ամրագրվում է, որ փոխնակ մայրը որևէ իրավունք չունի երեխայի նկատմամբ: Լրացումներով նաև նախատեսվում է, որ միայնակ օտարերկրյացիները չեն կարող Հայաստանում դիմել փոխնակ մայրերի ծառայություններին», – ասել է Խաչատրյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ լրացումներով նախատեսվում է նաև, որ կինը կարող է փոխնակ մայր լինել առավելագույնը երկու անգամ:
«Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքն ընդունվել էր 2002-ին: Օրենքով կարգավորվում են մարդու վերարտադրողական առողջության պահպանման,վերարտադրողական իրավունքի ապահովման, վերարտադրողականության ոլորտում տեխնոլոգիաներիկիրառման կարգի ու պայմանների, ինչպես նաև դրանց հետ կապված այլ հարաբերություններ՝Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը և օրենքներին, Հայաստանի Հանրապետությանմիջազգային պայմանագրերին համապատասխան:

Парламент Армении на внеочередном заседании в четверг принял во втором и окончательном чтении изменения в закон «О Репродуктивном здоровье человека и репродуктивном праве», касающиеся суррогатного материнства.
Как отметил заместитель министра здравоохранения Сергей Хачатрян, ежегодно в Армении к услугам суррогатных матерей прибегает 30-40 человек.
«В законе утверждается, что суррогатная мать не имеет никаких прав на ребенка. Изменениями также предусмотрено, что одинокие иностранцы не могут прибегать к услугам суррогатных матерей в Армении», – сказал Хачатрян, пишет Новости-Армения.
При этом он отметил, что поправками также предусмотрено, что женщина может быть суррогатной матерью максимум дважды.
Суррогатное материнство – вспомогательная репродуктивная технология, при применении которой в зачатии и рождении ребенка участвуют три человека: 1) генетический отец – лицо, предоставившее свою сперму для оплодотворения и согласное после рождения ребенка взять на себя обязанности отца; 2) генетическая мать – лицо, предоставившее свою яйцеклетку для оплодотворения и согласное после рождения ребенка взять на себя обязанности матери; 3) суррогатная мать – женщина детородного возраста, согласившаяся на возмездной или безвозмездной основе выносить и родить ребенка от генетических родителей и не претендующая на роль матери данного ребенка.