17 Մայիս 2007 - 08:30 AMT
Մայիսի 16-ին, կյանքի 83-րդ տարում իր մահկանացուն կնքեց «Հայկական սոխակը»` հայ օպերային արվեստի մեծագույն վարպետը, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս, Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանակիր, Երեւանի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Գոհար Գասպարյանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Հայաստանի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունում: Գոհար Գասպարյանի մահվան պատճառը չի նշվում, սակայն հայտնի է, որ երգչուհին, որը մի քանի տարի առաջ ինսուլտ էր տարել , վերջին շրջանում գտնվում էր Երեւանի «Նաիրի» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հայկական սոխակը», ինչպես անվանում էին Գոհար Գասպարյանին, ծնվել է 1924թ. Կահիրեում: Ուսանել է տեղի երաժշտական ակադեմիայում: 1948թ հայրենադարձել է: 1949թ-ից Հայաստանի օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հանդես է եկել 23 օպերաների գլխավոր դերերգերով, իսկ նրա համերգային երգացանկում տեղ են գտել ավելի քան 500 ստեղծագործություններ:

17 Май 2007 - 08:30 AMT
16 мая в Ереване на 83-ем году жизни скончалась всемирно известная армянская оперная певица, народная артистка СССР и Армении, профессор Ереванской консерватории Гоар Гаспарян. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в Министерстве культуры и по делам молодежи Армении. О причине смерти Гоар Гаспарян пока не сообщается, однако известно, что певица, несколько лет назад перенесшая инсульт, в последнее время находилась в отделении реанимации ереванского медицинского центра «Наири».
“Армянский соловей”, как называли Гоар Гаспарян, родилась в 1924 году в Каире, училась в местной музыкальной академии. В 1948 году Гаспарян переехала в Армению. С 1949 года в Академическом театре оперы и балета Армении спела заглавные партии в двадцати трех операх, в целом же ее репертуар включал более 500 произведений.