Երևանի օրվա կապակցությամբ մայրաքաղաքում գտնվող Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն հոկտեմբերի 8-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, որտեղ ծաղիկներ է դրել զոհերի հիշատակին, այնուհետև այցելել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, որի հարևանությամբ գտնվող պուրակում խորհրդանշական ծառ է տնկել:
Անն Իդալգոյին ուղեկցում էին Փարիզի քաղաքային խորհրդում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուղղությունների ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակությունը, Երևանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը, Ֆրանսիայի դեսպանը Հայաստանում, Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, և քաղաքապետարանի ավագանու անդամներ:
Փարիզի քաղաքապետը գրառում է արել Ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում և նշել, որ հիմնական ուղերձն է ընդունել, ճանաչել ճշմարտությունը, ինչը մարդ արարածին հնարավորություն կտա ավելի զարգանալ, բարգավաճել: «Այլ կերպ ասած սա կոչ էր, որ ամբողջ աշխարհն ընդունի ճշմարտությունը և ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,-հավելել է Իդալգոն:
Լրագրողների հետ զրույցում նա նշել է, որ երկրորդ անգամ է այցելում Ցեղասպանության հուշահամալիր և խորապես տպավորված է, գրում է Tert.am-ը:
Նա հիշեցրել է, որ 2015-ին Փարիզի քաղաքապետարանում բավականին հետաքրքիր ցուցադրությամբ փորձել են իրենց լուման դնել այս ընդհանուր գործին: «2015 թ.-ի ցուցադրությունը մեծ հաջողություն ունեցավ և այն խարսխված է մնացել փարիզցիների հիշողության մեջ»,- ասել է նա և նշել, որ 2018-ին ցուցադրություն կազմակերպելու մի նոր առաջարկ են ստացել, որի շեշտադրումն է՝ մարզաշխարհ և Հայաստան:
«Հայոց ցեղասպանության պատմությունը հուզումնալից լինելով հանդերձ շատ սրտամոտ է Ֆրանսիային. Ֆրանսիայի մայրաքաղաքին և ընդհանրապես Ֆրանսիայի ժողովրդին, քանի որ այնտեղ կա շատ կարևոր գործոն՝ հայ համայնքը, որի դերակատարությունը կարևորում ենք մենք»,-ասել է նա և նշել, որ հենց Հայոց ցեղասպանությունը ինչ-որ տեղ հիմք ծառայեց նաև, որ հետագայում նման ոճիրներ տեղի ունենան:
1998թ. Երևանի և Փարիզի միջև կնքվել է հուշագիր: 2011թ. ապրիլի 25-28-ը Երևանի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով մեկնեց Փարիզ` մասնակցելու Փարիզի քաղաքապետարանում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառմանը:2011թ. հոկտեմբերի 24-27-ը պաշտոնական այցով Երևան ժամանեց Փարիզի քաղաքապետ, ֆրանկոֆոն քաղաքապետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Բ. Դելանոեի գլխավորած պատվիրակությունը: Այցի շրջանակներում ստորագրվեց բարեկամության և համագործակցության համաձայնագիր, որի համաձայն հիմնական ոլորտներն են` ճարտարապետություն և քաղաքաշինություն, մշակույթ և համալսարանական փոխանակումներ, կենցաղային աղբի մշակում և մաքրում, փոխադրումների և տրանսպորտի քաղաքականություն, զբոսաշրջություն, կադրերի վերապատրաստում:
2015թ. ապրիլի 29-ից հուլիսի 4-ը Փարիզի քաղաքապետարանում բացվել է ժամանակավոր ցուցադրություն՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին. «ՀԱՅԱՍՏԱՆ 1915. Փարիզ քաղաքը հյուրընկալում է Երևանի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն» խորագրով։ 2016-ի ապրիլի 28-ին Փարիզում տեղի ունեցած բացման արարողությանը մասնակցել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Ա. Սուքիասյանը։

8 Октябрь 2016 - 09:22 AMT
Находящаяся в Армении с официальным визитом по случаю дня Еревана мэр Парижа Анн Идальго 8 октября посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян, после чего посетила Музей-институт Геноцида армян и посадила ель на Аллее памяти в «Цицернакаберде».
Анн Идальго сопровождали представители всех политических направлений, включенный в городской совет Парижа, вице-мэр Еревана Камо Ареян, посол Франции в Армении, директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян и представители Совета старейшин мэрии Еревана.
Идальго оставила запись в Книге почетных гостей Музея-института Геноцида армян и отметила, что основной посыл заключается в признании истины, что предоставит человечеству развиваться и процветать.
«Говоря иными словами, это был призыв, чтобы весь мир принял истину и признал Геноцид армян», – добавила она, передает Tert.am.
«История Геноцида армян очень близка Франции, столице Франции и населению Франции, в целом, поскольку там есть очень важный фактор – армянская община, роль которой важна для нас», – сказала в беседе с журналистами Анн Идальго и отметила, что Геноцид армян в какой-то степени послужил основой для повторения подобных злодеяний в дальнейшем.
Анн Идальго прибыла в Ереван по приглашению мэра столицы в связи с 2798-летием города.
В 1998г. между Ереваном и Парижем был подписан меморандум. С 25 по 28 апреля 2011г. делегация, возглавляемая мэром Еревана, с официальным визитом посетила Францию с целью участия в мероприятии, посвященном годовщине Геноцида армян, организованном в мэрии Парижа. С 24 по 27 октября 2011г. делегация, возглавляемая мэром Парижа, председателем Международной ассоциации франкоязычных мэров Б. Деланоэ посетила с официальным визитом Ереван. В рамках визита было подписано соглашение о дружбе и сотрудничестве в сферах архитектуры и градостроительства, культуры и туризма и многих других.
С 29-го апреля по 4-е июля 2015г. в здании мэрии Парижа действовала временная выставка, посвященная 100-летию Геноцида армян под названием «Армения 1915: Париж принимает коллекцию ереванского Музея-института Геноцида армян». В церемонии открытия выставки принял участие заместитель мэра Еревана А. Сукиасян.