90 տարեկանում վախճանվել է հայտնի լեհ ռեժիսոր, «Օսկարի» մրցանակակիր Անջեյ Վայդան: Վայդան 50-ից ավելի ֆիլմի ռեժիսոր է, մոտ 30 ֆիլմի սցենարի հեղինակ: Նա մի շարք երկրների հեղինակավոր պետական պարգևների դափնեկիր է, ստացել է 42 տարբեր կինոմրցանակ:
Նրա դեբյուտային աշխատանքը կինոյում «Սերունդ» ֆիլմն էր, որը նկարահանվել է 1954-ին և սկիզբ դրել կինեմատոգրաֆի լեհական դպրոցին, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Վայդան նկարահանել է նաև հայտնի «Ավետյաց երկիր» ֆիլմը (1974), «Երկաթե մարդը» (1981), «Կատին» (2007), «Դևերը» (1988) ըստ Դոստոևսկու և բազում այլ ֆիլմեր:
Վայդայի ֆիլմերը բազմիցս են առաջադրվել «Օսկարի» «Լավագույն օտարերկրյա ֆիլմ» անվանակարգում: 2000-ին նա արժանացավ «Օսկարի» նվաճումների և համաշխարհային կինոյի զարգացման մեջ ավանդի համար:
2016-ին ռեժիսորի վերջին աշխատանքը` «Հետկերպարներ» ֆիլմը, Լեհաստանի կողմից առաջադրվել է «Օսկարի» «Լավագույն օտարերկրյա ֆիլմ» անվանակարգում:

10 Октябрь 2016 - 07:10 AMT
Вайда родился 6 марта 1926 года в городе Сувалки на севере Польши. После войны учился живописи в Академии изобразительного искусства в Кракове, но не закончив курса поступил на режиссерский факультет киношколы в Лодзи.
Его дебютной работой в 1954 году стал фильм «Поколение», который положил начало Польской школе кинематографа, передает РБК.
Среди работ режиссера — знаменитые фильмы «Земля обетованная» (1974), «Человек из железа» (1981), «Катынь» (2007), «Сибирская леди Макбет» (1961) по мотивам повести Николая Лескова, «Бесы» (1988) по Ф.М.Достоевскому и многие другие.
Фильмы Вайды неоднократно были выдвинуты на премию «Оскар» в номинации «Лучший иностранный фильм». В 2000 году он получил «Оскара» за достижения в жизни и вклад в развитие мирового кинематографа.
Творчество режиссера было неоднократно отмечено и другими наградами — премией «Сезар», «Золотым львом» Венецианского кинофестиваля, «Золотым медведем» Берлинского кинофестиваля, «Золотой пальмовой ветвью» Канского кинофестиваля.
В 2016 году последняя работа режиссера «Послеобразы» (Powidoki) была выдвинута оскаровской комиссией Польши на премию в категории «Лучший фильм на иностранном языке».