ՄԱԿ-ի Կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) Դիլիջանն ընդգրկել է Ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցում (GNLC): Դիլիջանը միանում է աշխարհի այնպիսի քաղաքների դինամիկ ցանցին, որոնք աջակցում են ցկյանս ուսումնառությանն աշխարհի տարբեր համայնքներում՝ կրթական քաղաքների առաջընթացին նպաստող կայուն կապերի և գործընկերության միջոցով խթանելով քաղաքական երկխոսությունը և անդամ քաղաքների միջև փորձի փոխանակումը:
«Դիլիջանի բոլոր քաղաքացիների համար ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից նման ճանաչման արժանանալը մեծ պատիվ է, քանի որ Դիլիջանը շարունակում է առաջարկել նոր կրթական ծրագրեր՝ մեր քաղաքացիներին 21-րդ դարի կրթությանը պատրաստելու համար»,- ասել է Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի ծրագրի տնօրեն Ռուբինա Տեր-Մարտիրոսյանը, որը կարևոր դերակատարում է ունեցել Դիլիջանը GNLC-ում ընդգրկելու գործում:
«Դիլիջանը հարթակ է դարձել այնպիսի տեղական և միջազգային կենտրոնների համար, ինչպիսին են UWC Դիլիջան քոլեջը, Կենտրոնական բանկի ուսումնահետազոտական կենտրոնը, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը: Այս տարի քաղաքում անցկացվեց Դիլիջանի արվեստների դիտարանը»,- նշել է Դիլիջանի քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ Ցկյանս ուսումնառության ինստիտուտի տնօրեն Արնե Կարլսենն իր նամակում նշել է Դիլիջանի «կրթական քաղաքի տեսլականի հաջող նախագծումն ու իրականացումը»՝ ցանկություն հայտնելով տեղեկանալ Դիլիջանում հետագա զարգացումների մասին:
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնին և այլ տարածաշրջանային նախագծերին աջակցող Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի և UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդն ասել է.«Մեր հիմնադրամի նպատակը Դիլիջանին իր փառքը վերադարձնելն ու այն տարածաշրջանում կրթական, մշակութային և ժամանցային կենտրոն դարձնելն է, և նման միջազգային ճանաչումը կարևոր քայլ է այդ նպատակին հասնելու ուղղությամբ»:
Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիր-գործընկեր Գագիկ Ադիբեկյանն էլ նշել է. «Մենք ապրում ենք բարդ և արագ փոփոխվող աշխարհում, որտեղ երկրի մրցունակությունն ու տնտեսական աճը մեծապես կախված են կրթության որակից: Վստահ եմ, որ Դիլիջանի ներգրավումն Ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցում կնպաստի կարևորագույն խնդրի՝ Դիլիջանը Հայաստանի կրթական կենտրոն դարձնելու լուծմանը»:
Այս ցանցում Դիլիջանը Կայուն զարգացման նպատակներին (ԿԶՆ) հասնելու հնարավորություն կստանա՝ իր քաղաքացիներին ցկյանս ուսումնառության հնարավորություն տալով և, այդպիսով, բազմակողմ և հավասար կրթություն ապահովելով:
Աշխարհի ավելի քան 1000 քաղաք և համայնք դարձել է կամ դառնում է ուսումնառու/կրթական քաղաք: Այս քաղաքները հնարավորություն են ստանում մասնակցելու միջազգային քաղաքական երկխոսությանը, ուսումնասիրություններին, կարողությունների զարգացմանն ու փորձի փոխանակմանը: Ինչպես նաև նրանք կարող են իրենց քաղաքացիների համար արդյունավետ օգտագործել ցկյանս ուսումնառությունը խթանելու՝ ուսումնառու քաղաքի մոտեցումները: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցը հիմնել է, որպեսզի նպաստի դրանց թվի աճին՝ խթանելով քաղաքային համայնքներում ցկյանս ուսւոմնառությունը: GNLC համաշխարհային ցանցը մոբիլիզացնում է քաղաքները՝ ներկայացնելով, թե տվյալ քաղաքի ռեսուրսները ինչպես կարող են բնակիչներին ուսումնառության արդյունավետ հնարավորություններ տալ՝ «խթանելով մարդկային ներուժի աճը, պահպանելով սոցիալական արդարությունն ու հավասարությունը, ինչպես նաև ապահովելով սոցիալական համախմբվածություն և կայուն բարեկեցություն»: GNLC-ը հիմնվել է, որպեսզի աջակցի քաղաքներին ուսումնառու քաղաքներ դառնալու ճանապարհով իրենց բնակիչների, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհի համար ավելի լավ ապագա ստեղծել:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ցկյանս ուսանողներն ավելի հեշտ են հարմարվում իրենց համայնքի և միջավայրի փոփոխություններին: Այդ իսկ պատճառով ցկյանս ուսումնառությունն ու ուսումնառու հասարակության գաղափարը կենսական նշանակություն ունեն կայուն զարգացող հասարակության ձևավորման գործում:

Организация ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) включила армянский город Дилижан в Глобальную сеть обучающихся городов ЮНЕСКО (ГСОГ). Дилижан присоединился к динамичной сети городов мира, которая способствует развитию диалога и обмену опытом между городами-участниками, содействует установлению связей и партнерских отношений.
«Для всех жителей Дилижана огромная честь получить заветное признание ЮНЕСКО. Мы планируем и дальше разрабатывать инновационные программы обучения, цель которых – подготовить наших граждан к образованию XXI века», – сказала директор программ Dilijan Community Center Рубина Тер-Мартиросян, сыгравшая значительную роль во включении Дилижана в ГСОГ.
«Именно в Дилижане располагаются такие местные и международные центры обучения, как UWC Dilijan College, Учебно-исследовательский центр Центрального банка Армении, Центр креативных технологий TUMO, Dilijan Community Center, а также многочисленные творческие площадки. Благодаря этому в нынешнем году нам впервые удалось провести здесь Dilijan Arts Observatory», – сказал мэр Дилижана Армен Сантросян.
В специальной сопроводительной грамоте Директор Института ЮНЕСКО по обучению на протяжении всей жизни Арне Карлсен особо отметил «успешное создание, разработку и реализацию концепции обучающегося города», а также выразил интерес к будущим проектам Дилижана.
Вероника Зонабенд, сооснователь UWC Dilijan и соучредитель Фонда развития Дилижана (DDF), который поддерживает Dilijan Community Center и другие региональные проекты, заявила: «Цель нашего фонда – вернуть Дилижану былую славу и способствовать его превращению в образовательный, культурный и оздоровительный региональный центр. Подобное международное признание – важный шаг к выполнению этих задач».
Гагик Адибекян, соучредитель Фонда развития Дилижана (DDF), партнер-основатель UWC Dilijan College, сказал: «Мы живем в сложном, быстро меняющемся мире, в котором конкурентоспособность и экономический рост страны во многом завит от качества образования. Уверен, что вступление Дилижана в глобальную сеть обучающихся городов будет содействовать решению важнейшей задачи – превратить Дилижан в образовательный хаб Армении».
Включение в сеть обучающихся городов позволит Дилижану достигнуть целей в области устойчивого развития (ЦУР), обеспечивая инклюзивное и справедливое качественное образование и создавая возможности для обучения на протяжении всей жизни для всех своих жителей.
В настоящий момент в мире насчитывается более 1000 городов и сообществ, которые уже стали либо планируют стать обучающими/обучающимися городами. Эти города с выгодой для себя участвуют в международном диалоге по вопросам политики, экспериментальных исследованиях, наращивании потенциала и взаимном обмене опытом, эффективно используя методики обучающихся городов для обеспечения доступа своих жителей к обучению на протяжении всей жизни. Глобальная сеть обучащихся городов ЮНЕСКО (ГСОГ) была создана, чтобы поощрять развитие обучающихся городов, активно внедряя практику обучения на протяжении всей жизни в городах и регионах мира. Города-участники глобальной сети получают возможность максимально эффективно использовать свои ресурсы для предоставления доступа к образованию всем своим жителям, чтобы «раскрыть человеческий потенциал, добиться равноправия и социальной справедливости, укрепить социальную сплоченность, обеспечить экономический рост и расцвет культуры и заложить тем самым основу для устойчивого развития». Задача ГСОГ – помочь городам стать обучающимися и тем гарантировать своим жителям и всем обитателям планеты лучшее будущее.
По данным исследований ЮНЕСКО, обучающиеся на протяжении всей жизни люди лучше предвидят новые вызовы и находят ответы на них. Таким образом, концепция обучения на протяжении всей жизни и обучающегося общества сыграет жизненно важную роль в переходе к обществу устойчивого развития.