Հայաստանի կողմից ամերիկյան «Օսկար» մրցանակին ներկայացված «Երկրաշարժ» ֆիլմի հեղինակային խումբը պաշտոնական հայտարարությամբ է հանդես եկել` պարզաբանելով, թե ինչու ֆիլմը չի ընդգրկվել «Օսկարի» հավակնորդների ցանկում:
Հոկտեմբերի 12-ին ամերիկյան կինոակադեմիան հրապարակել է 85 ֆիլմից բաղկացած ցանկը, որոնք հավակնում են «Օսկարի» «Լավագույն օտարերկրյա ֆիլմ» անվանակարգում: Ռեժիսոր Սարիկ Անդրեասյանի ռուս-հայկական արտադրության «Երկրաշարժ» ֆիլմն այդ ցանկում ընդգրկված չէ:
Ֆիլմի ստեղծողների հայտարարության մեջ ասվում է, որ հոկտեմբերի 7-ին Հայաստանի ազգային կինոակադեմիան Ամերիկյան կինոակադեմիայից ծանուցում է ստացել, որտեղ ասվում է, թե «ֆիլմի ստեծագործական խմբում չափից շատ են ռուսները, և «Օսկարի» առաջադրվելու համար քիչ է հայերի քանակը»:
Նշվում է, որ կինոնկարի պրոդյուսերներ Ռուբեն Դիշդիշյանը, Արամ Մովսեսյանը, Ղևոնդ և Սարիկ Անդրեասյանները, ինչպես նաև դերասաններ Վիկտոր Ստեփանյանը, Հրանտ Թոխատյանը, Միքայել Պողոսյանը, կոմպոզիտոր Հայկ Հակոբյանն իրեցն անհամաձայնությունն են հայտնել ներկայացված դիտողությանը:
«Անհամաձայնություն են հայտնել նաև Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնը և ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, որոնց աջակցությամբ դիմում է ուղարկվել Կինոակադեմիա կից փաստաթղթերով, որոնք հաստատում են, որ ֆիլմը նկարահանվել է որպես ՀՀ և ՌԴ համտեղ կինոարտադրանք և ստեղծագործական հսկողության բալանսն արտադրության ժամանակ պահպանվել է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ փաստաթղթերն ուղարկվել են հոկտեմբերի 10-ի առավոտյան, բայց քանի որ այդ օրը ոչ աշխատանքային էր ԱՄՆ-ում, դիմումը պատշաճ ձևով չի գրանցվել և հոկտեմբերի 11-ին մամուլին է ներկայացվել այն ցանկը, որտեղ հաշվի առնված չէ «Երկրաշարժի» հետ կապված իրավիճակը:
«Այս պահի դրությամբ Ակադեմիան հաստատում է, որ փաստաթղթերը հայկական կողմից ստացել են և մենք հուսով ենք, որ ֆիլմը կներառվի հավակնորդների ցանկում: Չէի ցանկանա մտածել, որ դա քաղաքական որոշում է Ակադեմիայի կողմից: Բավական է ընթերցել ֆիլմի տիտրերը, համոզվելու համար, որ այն 90 տոկսով հայերի կողմից է նկարահանված: Հայաստանի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հայերի»,-ասել է Ռուբեն Դիշդիշյանը:
Սարիկ Անդրեասյանի «Երկրաշարժ» ֆիլմում նկարահանվել են Կոնստանտին Լավրոնենկոն, Մարիա Միրոնովան, Դանիիլ Իզոտովը, Արտյոմ Բիստրովը, Հրանտ Թոխատյանը, Սոս Ջանիբեկյանը, Միքայել Պողոսյանը, Տաթեև Հովակիմյանն ու Վիկտոր Ստեփանյանը:
Սյուժեի համաձայն, Սպիտակի երկրաշարժի ֆոնին ծավալում է երիտասարդ Ռոբերտ Մելքոնյանի պատմությունը: Նրա կյանքը մանկական տարիներից արդեն ծանր էր՝ մանկատուն, փողոց, բանտ: Նրա ծնողները մնացել են սեփական տան փլատակների տակ, որը փլուզվել է շինարարների անբարեխիղճ աշխատանքի պատճառով: Ողբերգության մեղավորը աշղեկ Անդրեյ Բերեժնոյն է, որին հետագայում դատարանն արդարացնում է, բայց Ռոբերտը երդվում է վրեժ լուծել ծնողների ողբերգական մահվան համար:

13 Октябрь 2016 - 08:19 AMT
Создатели фильма «Землетрясение», выдвинутого Арменией на американскую кинопремию «Оскар», выступили с официальным заявлением в связи с тем, что фильм не указан в списке претендентов на «Оскар».
12 октября американская Киноакадемия обнародовала список из 85 фильмов, которые претендуют на «Оскар» в категории «Лучший иностранный фильм». В списке не указывается фильм Сарика Андреасяна – «Землетрясение».
В заявлении создателей картины отмечается, что 7 октября Национальная киноакадемия Армении получила от Американской киноакадемии претензии по поводу номинации фильма «Землетрясение» Сарика Андреасяна.
«Суть претензий сводилась к тому, что в творческой группе фильма слишком много русских, и недостаточное для выдвижения на «Оскар» армян», – говорится в сообщении.
Отмечается, что продюсеры картины – Рубен Дишдишян, Арам Мовсесян, Гевонд и Сарик Андреасяны, также актеры – Виктор Степанян, Грант Тохатян, Микаэл Погосян; композитор Айк Акопян выразили несогласие с предъявленными претензиями.
«Как, впрочем и Национальный киноцентр Армении и Министерство культуры Армении, при поддержке которых было направлено обращение в Киноакадемию и приложены документы, подтверждающие, что фильм снят в копродукции Арменией и Россией (при поддержке российского Фонда Кино и Армянского Национального Киноцентра) и баланс творческого контроля при производстве был соблюден», – сказано в заявлении.
Отмечается также, что документы были высланы утром 10 октября, но в связи с тем, что это был нерабочий в США день, обращение не было должным образом зарегистрировано, и 11 октября в прессу ушел список кандидатов не учитывающий ситуацию с «Землетрясением».
«На данный момент Академия подтверждает, что документы от армянской стороны получены, и мы очень надеемся на включение в список кандидатов. Не хотелось бы думать, что это политическое решение со стороны Академии. Достаточно посмотреть титры фильма «Землетрясение», чтобы убедиться в том, что на 90% он сделан армянами. Армянами из Армении, Франции и России», – сказал Рубен Дишдишян.
В фильмеСарика Андреасяна снялись Константин Лавроненко, Мария Миронова, Даниил Изотов, Артем Быстров, Сабина Ахмедова, Виктор Степанян, Татев Овакимян, Грант Тохатян, Микаэл Погосян, Микаэл Джанибекян, Сос Джанибекян, Армен Маркарян.
Фильм «Землетрясение» рассказывает о страшной трагедии, произошедшей 7 декабря 1988 года в Армении. По сюжету фильма,
на фоне катастрофы разворачивается история двух героев — 45-летнего Константина Бережного и 20-летнего Роберта Мелконяна. Судьба сталкивает их не впервые — много лет назад в автокатастрофе по вине Бережного погибли родители Роберта. Константин провел несколько лет в тюрьме, а маленького Роберта приютили родственники. По странному стечению обстоятельств Бережной возвращается к своей семье в день страшного землетрясения: его ждут жена, дочь, сын… и Роберт, который так и не простил ему гибели своих родителей. По иронии судьбы, герои оказываются в одном спасательном отряде, но узнают друг друга не сразу.