IDeA հիմնադրամն կհատկացնի $250 000 սիրիահայերի խնդիրների լուծմանը: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ (IDeA) հիմնադրամի տարածած հայտարարության մեջ:
IDeA հիմնադրամն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանի, Սփյուռքի և աշխարհի բոլոր անհատներին և կազմակերպություններին, որոնք ակտիվորեն արձագանքել են կազմակերպության կոչին:
Հիմնադրամի ավելի վաղ տարածված կոչում ասվում էր, որ հետևելով Սիրիայում` մասնավորապես Հալեպում, շարունակվող բռնությանը` կազմակերպությունը պարտավորություն է զգում ֆինանսական աջակցություն առաջարկել սիրիահայ փախստականներին Հայաստան տեղափոխելու համար:
Նշվում է, որ Սիրիայի հակամարտությունը երկար է տևում, այդ երկրում բնակվող հայերի խնդիրների լուծումը բարդանում է տարբեր դիրքորոշումների և շահերի պատճառով, սակայն հիմնադրամը հայրենակիցների կյանքերի փրկությունը համարում է բացարձակ առաջնահերթություն: «Միևնույն ժամանակ, մենք հարգում ենք ապագայի վերաբերյալ սեփական որոշումներ կայացնելու սիրիահայերի իրավունքը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ի լրումն այն ջանքերի, որոնք ձեռնարկվում են պետական, հանրային և միջազգային մակարդակներում, IDeA հիմնադրամն այս փուլում կհատկացնի $ 250.000, որոնք կբաշխվեն հակամարտության ամենասկզբից օգնության ջանքեր ծավալած ռազմավարական գործընկեր Հայ ընդհանուր բարեգործական միության (ՀԲԸՄ) և Հայաստանում սիրիահայերին աջակցության ծրագրեր իրագործող RepatArmenia, Mission Armenia, «Հալեպ» կազմակերպությունների միջև` հետևյալ ուղղություններով ծրագրերի մշակման և իրագործման համար.
– աջակցություն նրանց, ովքեր շարունակում են մնալ Սիրիայում (ՀԲԸՄ);
– աջակցություն նրանց, ովքեր ժամանակավոր ապաստան են փնտրում Սիրիայի սահմաններից դուրս (Mission Armenia);
– աջակցություն նրանց, ովքեր որոշել են տեղափոխվել Հայաստան («Հալեպ»);
– աջակցություն Հայաստանում ինտեգրվելու ու աշխատանք գտնելու հարցում («Repat Armenia»):
Միջոցները բաշխվելու են յուրաքանչյուր ծրագրի ծավալի և յուրահատկության համապատասխան:
Բոլոր ցանկացող անհատներն ու կազմակերպությունները կարող են միանալ այս նախաձեռնությանը, վերոնշյալ կազմակերպություններին ուղիղ նվիրատվության, կամ էլ IDeA-ի հատուկ հաշվեհամարների միջոցով:
Անհատներն ու կազմակերպությունները, որոնք ցանկանում են աջակցել ՀԲԸՄ-ին, Mission Armenia, «Հալեպ» և Repat Armenia կազմակերպություններին կացարանի կամ աշխատատեղի տրամադրման, դասընթացների կազմակերպման միջոցով կարող են իրենց առաջարկներն ուղղել [email protected] էլ. փոստով կամ or +374 (0) 60 700801 հեռախոսահամարով:
«Գիտակցելով Մերձավոր Արևելքում հայկական համայնքների պահպանման կարևորությունը, մենք լիահույս ենք, որ մեր կողմից առաջարկված կոնսոլիդացման մեխանիզմը կօգնի ապահովել սիրիահայերի ֆիզիկական անվտանգությունը և նրանց ինքնության պահպանումը` անկախ հետագա բնակության վայրից»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
2016-ի 10 ամսիների ընթացքում Հայաստան է տեղափոխվել 428 սիրիահայ (մոտ 100 ընտանիք): Սիրիական իշխանությունների պաշտոնական տվյալներով, այս պահին Հալեպում 8-10 հազար հայ կա:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության տվյալներով, պատերազմի 5 տարվա ընթացքում Սիրիայում հայկական համայնքը 250 հազարից կրճատվել է մինչև 22-30 հազարի: Այս տարիներին Սիրիայից Հայաստան է տեղափոխվել 20 հազար հայ, որոնցից 17 հազարը մնացել է այստեղ, իսկ 13 հազարը դարձել է ՀՀ քաղաքացի:

15 Октябрь 2016 - 08:22 AMT
Армянский фонд IDeA выделит $250.000 на решение проблем сирийских армян. Об этом говорится в заявлении, распространенном фондом.
Фонд IDeA выразил свою искреннюю благодарность всем людям и организациям в Армении, диаспоре и мире, которые активно поддержали призыв организации.
Фонд IDeA выступил 8 октября с заявлением об армянах Сирии, в котором говорится, что фонд предлагает финансовую поддержку для перевоза сирийских армян в Армению.
Отмечается, что конфликт в Сирии длится давно, решение проблем живущих в этой стране армян усложняется различием позиций и интересов тех, от кого оно зависит, тем не менее фонд считает спасение жизней армян безусловным приоритетом.
«При этом мы уважаем право сирийских армян самостоятельно принимать решения о своем будущем», – говорится в сообщении.
В дополнение к тем усилиям, которые предпринимаются на государственном, общественном и международном уровнях, фонд IDeA выделит на данном этапе $ 250000, которые будут распределены между стратегическим партнером – Всеармянским благотворительным союзом (AGBU), реализующим программы помощи с первых же дней конфликта, и другими неправительственными организациями – RepatArmenia, Mission Armenia, «Алеппо», вовлеченными в программы по поддержке сирийских армян в Армении, для поддержки организации и реализации программ по следующим направлениям:
– помощь тем, кто продолжает оставаться в Сирии (AGBU);
– помощь тем, кто ищет временного пристанища за пределами Сирии (Mission Armenia);
– помощь тем, кто принял решение приехать в Армению («Алеппо»);
– помощь в интеграции и трудоустройстве в Армении (RepatArmenia).
Все лица и организации, желающие присоединиться к данной инициативе, могут поддержать указанные организации напрямую либо через специальные счета IDeA.
Лица и организации, желающие оказать содействие AGBU, Mission Armenia, «Алеппо» и RepatArmenia путем предоставление жилья, рабочих мест, курсов по обучению и др., могут направлять свои предложения по электронной почте [email protected], а также по телефону: or +374 (0) 60 700801.
«Осознавая важность сохранения армянских общин на Ближнем Востоке, мы надеемся, что предложенный нами механизм консолидации усилий поможет обеспечению физической безопасности сирийских армян и сохранению ими своей национальной идентичности – независимо от места дальнейшего проживания»,- говорится в сообшении.