17 Հոկտեմբեր 2016 - 08:45 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Սիրիայում բնակվող հայերի անվտանգության երաշխավորման և վերջիններիս աջակցություն տրամադրելու խնդրով դիմել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցչին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտի, Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտի, Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության ղեկավարներին:
Միջազգային կառույցներին ուղղված նամակներում Մարդու իրավունքների պաշտպանն իր մտահոգությունն է հայտնել, մասնավորապես, վերջին ամիսներին տեղի ունեցած ռմբակոծությունների հետևանքով հայերի մահվան և վնասներ կրելու դեպքերի առնչությամբ` խնդրելով այդ մարմինների իրավասության սահմաններում գործուն աջակցություն:
Հոկտեմբերի 13-ին հրթիռակոծվել է հայաշատ Սուլեյմանիե թաղամասի դրոցներից մեկը, ինչի հետևանքով 7 երեխա է զոհվել, տասնյակ վիրավորներ կան: Հալեպի հայկական թաղամասերում իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված: Հոկտեմբերի 5-ին Հալեպի Նոր Գյուղ հայաշատ թաղամասի ռմբակոծման հետևանքով երկու հայ է զոհվել, ևս մեկը վիրավորվել է:Սեպտեմբերի 30-ի առավոտյան տեղի ունեցած ուժգին հրթիռակոծության հետևանքով Հալեպում զոհվել էր հինգ հայ, ութը վիրավորվել էին:Հրթիռակոծութվել էին Հալեպի Նոր Գյուղ և Վիլլաներ թաղամասերը:
2016-ի 10 ամսվա ընթացքում Հայաստան է տեղափոխվել 428 սիրիահայ (մոտ 100 ընտանիք): Սիրիական իշխանությունների պաշտոնական տվյալներով, այս պահին Հալեպում 8-10.000 հայ կա:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության տվյալներով, պատերազմի 5 տարվա ընթացքում Սիրիայում հայկական համայնքը 250.000-ից կրճատվել է մինչև 22-30.000: Այս տարիներին Սիրիայից Հայաստան է տեղափոխվել 20.000 հայ, որոնցից 17.000 մնացել է այստեղ, իսկ 13.000 դարձել է ՀՀ քաղաքացի:

17 Октябрь 2016 - 09:44 AMT
Омбудсмен Армении Армен Татоян обратился в Верховный комиссариат ООН по правам человека, Верховный комиссариат Совета Европы по правам человека, к Высокому представителю ЕС по внешней политике и вопросам безопасности, в Институт европейских омбудсменов, Международный комитет Красного креста с просьбой гарантировать безопасность проживающих в Сирии армян и оказать им содействие, сообщает пресс-служба аппарата Защитника прав человека.
В посланиях, направленных международным организациям, омбудсмен выразил свою обеспокоенность, в частности, случаями гибели армян вследствие обстрелов в последние месяцы и в связи нанесенным ущербом, обратившись с просьбой оказать деятельное содействие в рамках их полномочий.
13 октября боевики обстреляли из минометов христианский квартал Сулеймания в Алеппо. Несколько снарядов взорвались у входа в школу и в непосредственной близости от нее. В результате обстрела 7 детей погибли, десятки получили ранения.5 октябяря армянонаселенный квартал Алеппо Нор Гюх подвергся ракетному обстрелу, в результате которого 2 армян погибли, 1 получил ранения. 30 сентября в результате обстрела Алеппо погибли 5 армян, 8 получили ранения.
За 10 месяцев 2016 года в Армению прибыли 428 сирийских армян (около 100 семей). По официальным данным сирийских властей, сейчас в Алепоо проживают 8-10 тысяч армян.
За эти годы из Сирии в Армению переехали 20 тысяч армян, из которых 17 тысяч остаются здесь, а 13 тысяч стали гражданами Армении.