18 Հոկտեմբեր 2016 - 07:00 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հատուկ քննարկում է նախաձեռնել Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթի հետ:
Քննարկման ընթացքում բարձրացվել են Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի արդյունքում Հայաստան ժամանող սիրահայերին առնչվող, մասնավորապես՝ նրանց համար Հայաստանում բնակության պայմանների ապահովման հարցում ՄԱԿ-ի աջակցության հետ կապված հարցեր, հայտնում է ՄԻՊ մամուլի ծառայությունը:
Արման Թաթոյանը հատկապես կարևորել է Հայաստան ժամանել պատրաստվող սիրահայերի համար կեցության, ինչպես նաև իրավական խորհրդատվության հետ կապված խնդիրների առաջնահերթ կարգավորումը, ինչպես նաև քննարկվել է սպասվող նոր հոսքի դեպքում սիրահայ ընտանիքներին ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գրասենյակի կողմից հնարավոր որոշակի դրամական օժանդակություն տրամադրելու հետ կապված հարցեր:
Բիերվիրթը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերելու սիրիահայ ընտանիքներին՝ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գրասենյակի մանդատի ու հնարավորությունների շրջանակում՝ նշելով, որ այդ ուղղությամբ տարվում են համապատասխան աշխատանքներ:
Քննարկման ավարտին Պաշտպանը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով հայաստանյան գրասենյակի ջանքերը՝ ուղղված սիրահայ փախստականներին օժանդակելուն, ինչպես նաև երկուստեք կարևորվել է այս հարցերով հաճախակի հանդիպումների ու քննարկումների անհրաժեշտությունը:
Հոկտեմբերի 13-ին հրթիռակոծվել է հայաշատ Սուլեյմանիե թաղամասի դրոցներից մեկը, ինչի հետևանքով 7 երեխա է զոհվել, տասնյակ վիրավորներ կան: Հալեպի հայկական թաղամասերում իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված: Հոկտեմբերի 5-ին Հալեպի Նոր Գյուղ հայաշատ թաղամասի ռմբակոծման հետևանքով երկու հայ է զոհվել, ևս մեկը վիրավորվել է:Սեպտեմբերի 30-ի առավոտյան տեղի ունեցած ուժգին հրթիռակոծության հետևանքով Հալեպում զոհվել էր հինգ հայ, ութը վիրավորվել էին:Հրթիռակոծութվել էին Հալեպի Նոր Գյուղ և Վիլլաներ թաղամասերը:
2016-ի 10 ամսվա ընթացքում Հայաստան է տեղափոխվել 428 սիրիահայ (մոտ 100 ընտանիք): Սիրիական իշխանությունների պաշտոնական տվյալներով, այս պահին Հալեպում 8-10.000 հայ կա:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության տվյալներով, պատերազմի 5 տարվա ընթացքում Սիրիայում հայկական համայնքը 250.000-ից կրճատվել է մինչև 22-30.000: Այս տարիներին Սիրիայից Հայաստան է տեղափոխվել 20.000 հայ, որոնցից 17.000 հաստատվել է Հայաստանում, իսկ 13.000-ը` դարձել ՀՀ քաղաքացի:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Սիրիայում բնակվող հայերի անվտանգության երաշխավորման և վերջիններիս աջակցություն տրամադրելու խնդրով դիմել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցչին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտի, Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտի, Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության ղեկավարներին:

18 Октябрь 2016 - 08:15 AMT
Защитник прав человека Армении Арман Татоян встретился с представителем верховного комиссара ООН по делам беженцев Кристофом Биервиртом.
В ходе встречи были подняты вопросы, касающиеся ситуации в Сирии и в результате прибывающих в Армению сирийских армян, в частности, по вопросу помощи ООН в деле обеспечения их проживания в Армении, сообщает пресс-служба офиса Защитника прав человека РА.
Арман Татоян подчеркнул важность вопросов, касающихся готовящихся прибыть в Армению сирийских армян, в частности, их жизнеобеспечения, юридических консультаций и возможности оказания финансовой помощи со стороны офиса ООН по делам беженцев.
Кристоф Биервирт выразил готовность помочь семьям сирийских армян в рамках возможностей и мандата комиссара ООН по делам беженцев, отметив, что работа в этом направлении ведется.
В завершение обсуждения Татоян высоко оценил усилия офиса верховного комиссара ООН по делам беженцев, направленные на оказание помощи семьям сирийских армян, а также с двух сторон была подчеркнута важность проведения подобных встреч и обсуждений.
13 октября боевики обстреляли из минометов христианский квартал Сулеймания в Алеппо. Несколько снарядов взорвались у входа в школу и в непосредственной близости от нее. В результате обстрела 7 детей погибли, десятки получили ранения.5 октябяря армянонаселенный квартал Алеппо Нор Гюх подвергся ракетному обстрелу, в результате которого 2 армян погибли, 1 получил ранения.
За 10 месяцев 2016 года в Армению прибыли 428 сирийских армян (около 100 семей). По официальным данным сирийских властей, сейчас в Алепоо проживают 8-10 тысяч армян.
За эти годы из Сирии в Армению переехали 20 тысяч армян, из которых 17 тысяч остаются здесь, а 13 тысяч стали гражданами Армении.
Омбудсмен Армении Армен Татоян обратился в Верховный комиссариат ООН по правам человека, Верховный комиссариат Совета Европы по правам человека, к Высокому представителю ЕС по внешней политике и вопросам безопасности, в Институт европейских омбудсменов, Международный комитет Красного креста с просьбой гарантировать безопасность проживающих в Сирии армян и оказать им содействие.