Հոկտեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ, որը վարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Գործադիրը հավանություն է տվել ՀՀ կառավարության ծրագրին, որը կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով:
Կառավարության լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ նիստում քննարկվել է երկու հարց` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը և «ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության նախաձեռնության մասին» որոշումը:
ՀՀ կառավարության ծրագրի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Ըստ նրա՝ Հայաստանի Հանրապետության մարտահրավերները պահանջում են րոպե առաջ իրագործել բարեփոխումներ՝ այդ գործում ներգրավելով և օգտագործելով Հայաստանի և հայության ամբողջ ներուժը։ Վաչե Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է հանրապետությունում արդյունավետ բարեփոխումների միջոցով ապահովել մեր երկրի գերագույն արժեք հանդիսացողի՝ ՀՀ քաղաքացու պաշտպանվածությունը, արժանապատվությունը, կենսամակարդակի բարձրացումը, արդար հասարակության մեջ ապրելը, լավատեսությունն ապագայի նկատմամբ։
«Մենք ձևակերպել ենք, իմ կարծիքով, բավականին հետաքրքիր ծանրաձող, որը բարձրացնելու համար պետք է կոնցենտրացնենք մեր ներուժը»,-ընդգծել է վարչապետը և հորդորել գերատեսչությունների ղեկավարներին հատուկ ուշադրություն դարձնել ծրագրի իրականացմանը.«Հաշվետվություն ենք տալու, ժամանակը գալու է, պետք է բացատրենք՝ ինչ ենք արել, ինչ չենք արել, ինչը պրակտիկորեն պետք է բացառե'նք»:
Կառավարության արտահերթ նիստի երկրորդ հարցով էլ որոշվել է հոկտեմբերի 20-ին ժամը 12:00-ին գումարել ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ. օրակարգում ընդգրկված է ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարցը:

18 октября на внеочередном заседании кабмина одобрили программу правительства Армении, сообщает пресс-служба правительства РА.
В ходе внеочередного заседания обсуждались два вопроса – программа правительства Армении и решение «Об инициативе правительства РА относительно созыва внеочередного заседания Национального Собрания Армении». Проект программы правительства представил вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян.
По его словам, вызовы, стоящие перед Арменией, требуют как можно раньше осуществить реформы, с привлечением и использованием потенциала всего армянства.
Габриелян подчеркнул, что посредством реализации в республике эффективных реформ необходимо обеспечить защищенность и достоинство граждан РА, повышение их уровня жизни, оптимизма в отношении будущего, которые являются наивысшими ценностями государства.
«На мой взгляд, мы установили довольно интересную планку, и чтобы повысить эту планку мы должны сконцентрировать весь наш потенциал», – подчеркнул премьер-министр Карапетян.
Он призвал руководителей ведомств обратить особое внимание на реализацию программы.
«Мы должны представить отчет, когда придет время, должны объяснить, что сделали и не сделали, что практически должны исключить», – отметил премьер. Кабинет министров одобрил программу правительства Армении, которая будет представлена Национальному Собранию.
Правительство также приняло решение созвать 20 октября в 12:00 внеочередное заседание Национального Собрания, в повестку которого включен вопрос одобрения программы правительства Армении.