Ռուսաստանի քաղաքացիները չեն ցանկանում միավորվել այլ պետությունների հետ կազմելով միություններ կամ համագործակցություն, իսկ նվազագույնը կցանկանային միավորվել Ադրբեջանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Վրաստանի եւ Թուրքիայի հետ: Այսպիսին են Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի վերջին սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները:
Ըստ հարցման, որ անց է կացվել ընթացիկ տարվա մայիսին, հարցման ենթարկված ռուսաստանցիների 36 տոկոսը կցանկանար ապրել միայն Ռուսաստանում, 18 տոկոսը կողմ է Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի միություններին, իսկ 17 տոկոսը հույսեր է փայփայում կրկին ապրել ԽՍՀՄ-ում: Մինչդեռ ԵՄ-ում ցանկանում են ապրել հարցվածների միայն 13 տոկոսը, այն դեպքում երբ ԱՊՀ-ում նվազագույն` 9 տոկոսը:
Ի պատասխան այն երկրների ցանկը նշելու խնդրանքին, որոնց հետ ՌԴ-ին հարկավոր է միավորվել, ռուսաստանցիների 42 տոկոսը նշել է Բելառուսը, 36-ը` Ուկրաինան, 30-ը` Ղազախստանը: Այլ երկրների եւ միավորումների ժողովրդականությունը զգալիորեն ավելի քիչ է: ԵՄ-ում ցանկանում է հայտնվել Ռուսաստանի բնակիչների միայն 17 տոկոսը, Հայաստանի հետ դեմ չէ միավորվել ռուսաստանցիների 15 տոկոսը, Մոլդովայի եւ Ուզբեկստանի հետ` 14-ական տոկոսը, Ադրբեջանի եւ Ղրղզստանի հետ` 13-ական տոկոսը, Տաջիկստանի հետ` 12 տոկոսը, Վրաստանի հետ` 11 տոկոսը, Թուրքիայի հետ միայն 4 տոկոսը, հայտնում է ՌԲԿ գործակալությունը:

25 Май 2007 - 14:22 AMT
Граждане России не хотят объединяться с какими-то иными государствами в союзы и содружества, а меньше всего хотели бы оказаться вместе с Азербайджаном, Киргизией, Таджикистаном, Грузией и Турцией Таковы результаты последнего социологического опроса Всероссийского центра изучения общественного мнения (ВЦИОМ).
По данным опроса, проведенного в мае этого года, 36% опрошенных респондентов хотят жить только в России; 18% – за союз России, Украины, Белоруссии и Казахстана; а 17% питают надежды жить во вновь объединенном СССР. Между тем в ЕС хотят жить 13% респондентов, тогда как жить в СНГ хотят меньше всего – 9%.
В ответ на просьбу указать перечень стран, с которыми РФ следует объединиться, 42% россиян указали Белоруссию, 36% – Украину, 30% – Казахстан. Популярность других стран и объединений значительно ниже. В ЕС оказаться хотели бы лишь 17% жителей России, объединиться с Арменией не прочь 15% россиян, с Молдовой и Узбекистаном – по 14%, с Азербайджаном и Киргизией – по 13%, с Таджикистаном – 12%, с Грузией – 11%, с Турцией – лишь 4%, сообщает РБК.