«Տարածքային սակարկությունը եւ ազատագրված տարածքների հանձնման փորձը ոչ մի դեպքում չեն կարող կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը եւ մահացու սպառնալիք են ոչ միայն Արցախի, այլ նաեւ հայկական պետականության ապագայի համար»,-ասվում է հայկական ինտերնետ-ռեսուրսների «Տարածքների հանձնման դեմ» հայտարարության մեջ: Փաստաթղթում, մասնավորապես, ասվում է. «Կառուցողական երկխոսության» ճահճում խրված Հայաստանի քաղաքական գործիչները հարվածի տակ են դնում հայ ժողովրդի գոյատեւման հարցը: Փաստորեն, այն ինչ կատարվում է այսօր մի նոր «մյունհենյան դավադրություն է», որը մեզ փակուղի է տանում եւ նպաստում է ԼՂՀ եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ նոր ագրեսիայի սանձազերծմանը: Այսօր, մայիսի 28-ին, երբ հայությունը տոնում է 1918թ. առաջին հայկական հանրապետության հռչակման օրը, մենք ցանկանում ենք հիշեցնել նաեւ այդ հանրապետության անփառունակ վախճանի մասին 1920 թ., որի արդյունքում առանց մի կրակոցի հանձնվեցին Կարսն ու Իգդիրը, Արարատ լեռը եւ հինավուրց մայրաքաղաք Անին, զոհաբերվեցին տասնայկ հազարավոր երիտասարդ կյանքներ: Դա հնարավոր դարձավ հենց երկրի այն ժամանակվա ղեկավարության անողնաշար կեցվածքի, «կառուցողական զիջումների» եւ «դիվանագիտական մանեվրների» պատճառով:
Այսօր մենք պահանջում ենք Հայաստանի ղեկավարությունից եւ քաղաքական կուսակցություններից դադարեցնել ցանկացած խոսակցություն Արցախի ազատագրված հայկական շրջանները հանձնելու պատրաստակամության մասին: Մենք պահանջում ենք նաեւ բացահայտել բանակցությունների բովանդակությունը, անթույլատրելի համարելով, որ հայ ժողովրդի ապագային անմիջականորեն վերաբերող տեղեկությունները թաքցվեն:
Ցանկացած քաղաքական գործիչ կամ պետական ծառայող, անկախ երկրի առջեւ ունեցած նախկին ծառայություններից, որն այսօր հայտարարում է հայկական հողերը հանձնելու պատրաստակամության մասին, Հայրենիքի դավաճան է եւ իր ժողովրդի բացահայտ թշնամի»:

29 Май 2007 - 10:51 AMT
“Территориальный торг и попытка сдать освобожденную территорию ни в коем случае не могут урегулировать карабахский конфликт, и являются смертельной угрозой для будущего не только Арцаха, но и армянской государственности в целом”, – говорится в заявлении армянских интернет-ресурсов “Против сдачи освобожденной территории”. В документе, в частности, говорится: “Завязшие в болоте “конструктивного диалога” политические деятели Армении ставят под удар само существование армянского народа. Фактически, происходящее сегодня — это новый “мюнхенский сговор”, загоняющий нас в стратегический тупик и способствующий развязыванию новой агрессии против НКР и Республики Армения.
Сегодня, 28 мая, когда армянство празднует день провозглашения первой армянской республики в 1918 г., мы хотим напомнить и о бесславном конце этой республики в 1920 г., в результате чего без единого выстрела были сданы Карс и Игдыр, гора Арарат и древняя столица Ани, были погублены десятки тысяч молодых жизней. Это стало возможным именно из-за бесхребетности, “конструктивных уступок” и “дипломатических маневров” тогдашнего руководства страны.
Сегодня мы требуем от руководства и политических партий Армении прекратить любые разговоры о готовности сдать освобожденные армянские районы Арцаха. Мы также требуем раскрытия содержания переговоров, считая недопустимым сокрытие информации, непосредственно касающейся будущего армянского народа.
Любой политик или государственный служащий, вне зависимости от бывших заслуг перед страной, заявляющий сегодня о готовности сдать армянскую землю является предателем Родины и явным врагом своего народа”.