Հնագետները 1555թ. հետո առաջին անգամ հանել են մարմարի սալաքարը Քրիստոսի գերեզմանից Երուսաղեմի Տիրոջ գերեզմանի տաճարում:
Հետազոտողները ուսումնասիրության համար հարուստ նյութ են հայտնաբերել մարմարի սալաքարի տակ, որը տեղադրվել է 1555-ին, քանի որ ուխտավորները ձգտում էին մի մասունք տանել Տիրոջ գերեզմանից, հայտնում է National Geographic-ը:
Տիրոջ գերեզմանը գտնվում է գմբեթային մատուռում, որը վերականգնվել է 1809-1810թթ. հույն ճարտարապետ Նիկոլայ Կոմինի նախագծով: Այժմ վերականգնողական աշխատանքներ են իրականացնում Աթենքի Ազգային տեխնիկական համալսարանի մասնագետները Անտոնիո Մարոպոլոյի գլխավորթյամբ: Աշխատանքներին մասնակցում են նաև հայ մասնագետները: Աշխատանքները ֆինանսավորում են Ուղղափառ, Կաթոլիկ և Հայ առաքելական եկեղեցիները, որոնք պատասխանատու են սրբավայրի համար: Եկեղեցիներից յուրաքանչյուրը վերականգնողական աշխատանքների համար կհատկացնի $3.3 մլն (£2.3 մլն):
Աշխատանքները կտևեն 8-12 ամիս, այդ ընթացքում ուխտավորները կշարունակեն այցելել սրբավայր: Ըստ գիտնականների, գերեզմանի բացումը թույլ կտա պարզել թե ինչու է սուրբ Հեղինեն, որը պեղումներ է իրականացրել Երուսաղեմում, որոշել, որ հենց դա է Քրիստոսի հուղարկավորության վայրը:
Սուրբ Հեղինեն Հռոմի կայսր Կոստանդիանոս Առաջինի մայրն է: Համարվում է, որ նա է իր ուխտագնացության ժամանակ հայտնաբերել Տիրոջ գերեզմանը, Կենարար խաչն ու քրիստոնեության այլ սուրբ մասունքներ:

Археологи вскрыли Гроб Господень, впервые с 1555 года сняв мраморную плиту с погребального ложа Христа.
Работы по исследованию места погребения Иисуса Христа начались в связи с реставрацией часовни, где оно находится.
Ученые хотят выяснить, из чего состояла первоначальная гробница. Снятая плита была водружена на Гроб Господень в 1555 году в связи с многочисленными попытками паломников взять на память частицу настоящего погребального ложа, сообщает National Geographic.
Гроб Господень заключен в эдикулу (Кувуклию) – купольную часовню из желто-розового мрамора. Существующая Кувуклия восстановлена в 1809-1810 годах по проекту греческого архитектора Николая Комина. Сейчас здесь проводятся реставрационные работы под руководством Антонио Марополо из Национального технического университета Афин, специалиста в области сохранения памятников и строительных материалов.Конфессии армянской, греко-православной и римско-католической церквей отвечают за управление различных частей церкви, однако совместно несут ответственность за святыню. В реставрации принимают участие также армянские эксперты.Каждая конфессия выделит по $3.3 млн (£2.3 млн) на восстановление.